Sklepy přitahují zloděje jako magnet a počet vloupání do nich každým rokem roste. Lidem ze sklepů mizí vše, co se dá nějak zpeněžit, nejčastěji jsou to jízdní kola, koloběžky, vybavení na lyže, uložené letní či zimní pneumatiky k automobilům, kočárky, dílenské nářadí či zahradní vybavení a stroje. Policie často řeší i případy, kdy během noci z jediné sklepní kóje zmizí věci v hodnotě více než 100 tisíc korun. Nejrizikovější jsou sklepy v panelových a obytných domech na sídlištích velkých měst. Zloději totiž vědí, že si lidé nechtějí těmito sezónními věcmi zacpávat byty a často tam na ně nemají ani dostatek prostoru. Ušetřeny jejich nenechavým rukám však nezůstávají ani kóje v menších obcích. V obou případech se zloději spoléhají hlavně na nízké zabezpečení sklepů a také na nevšímavost lidí, v případě panelových domů také na jistou anonymitu obyvatel, tedy že tam nikdo nikoho nezná.

Přílišná důvěřivost nájemníků

Dostat se do cizího vchodu dnes není vůbec žádný problém. Často zloděje do domu pustí samotní obyvatelé a usnadňují jim tak práci. Pachatelé jednoduše zazvoní na zvonek, ohlásí se třeba jako roznos letáků a lidé je bez problémů pustí dovnitř. Mnohdy také proklouznou do vchodu s obyvatelem, který odemkl dveře. Ve vchodu se pak zloděj skrývá až do noci, ale v dnešní době se jim nepříčí krást ani za bílého dne. Lupiči využívají především toho, že nejsou sklepy svým majitelům příliš na očích. Riziko, že bude přistižen při činu, je tak poměrně nízké. Proto je tedy dobré myslet na to, že čím menší máte přehled nad tím, jestli kolem vašeho sklepa někdo nebrousí, tím vyšší by mělo být jeho zabezpečení.

Důležité je kvalitní zabezpečení

Úroveň zabezpečení většiny sklepů v České republice je velmi slabá. Dveře jsou často chráněny jen petlicí nebo visacím zámkem, který zloději překonají během pár minut. Společné dveře do sklepních prostor navíc bývají často odemčené, což zlodějům nahrává do karet. Bezpečnost sklepních kójí tak zvýší především důsledné zamykání sklepních prostor a vhodná je rovněž instalace kamerových systémů.

Dveře jsou základ

Základem dobrého zabezpečení sklepních prostor jsou kvalitní bezpečnostní dveře, které by měly být instalovány minimálně ve vstupu oddělujícím chodbu od sklepních kójí. Samozřejmě je vhodné mít bezpečnostní dveře instalovány i přímo ve vašem sklepě. Ve starších panelových nebo cihlových domech se často ještě setkáváme s dveřmi zhotovenými z dřevěných latí, přes něž nejenže jde vidět do sklepní kóje, ale jsou také snadno překonatelné. Pokud není možné je přímo přelézt nebo podlézt, zcela určitě jdou dřevěné latě vylomit nebo vyřezat. Takto „zabezpečený“ sklep tak naláká nejednoho zlodějíčka. Pokud tedy plánujete ve sklepě skladovat cennější majetek, než jsou zavařeniny, květináče či staré krabice, pořiďte si pevné bezpečnostní dveře.

Uzamkněte, co se dá

okud chcete mít váš majetek v bezpečí, vyplatí se investovat několik tisícovek do kvalitních zámků. Vstupní zámek je často tím, co zloděje před činem odradí. Při výběru nové zámkové vložky vsaďte na cylindrickou zámkovou vložku, která je jedním z nejpoužívanějších a osvědčených typů zámků. Při výběru se zaměřte na zámky s certifikátem dle normy ČSN P ENV 1627. Pokud zkombinujeme takto kvalitní vložku a bytelnou petlici s visacím zámkem, zloděj půjde raději jinam. Profesionál pozná, že nemá cenu se v tomto případě snažit a amatér si na takovém zámku vyláme zuby.

Vše, co jde ve sklepě uzamknout, uzamkneme k podlaze nebo stěnám. Uvnitř sklepní kóje je velmi praktické nechat zabudovat do podlahy pevná ocelová oka, která využijeme například k uzamykání kol nebo kočárku lankovým zámkem. Spínat jednotlivé věci k sobě nemá příliš smysl, jedině v případě, že to znemožní manipulaci s nimi a tady i zamezí jejich odcizení. Samostatnými zámky bychom měli uzamknout také skříňky a šuplíky, v nichž máme uloženo například nářadí, protože právě nářadí, které ve vašem sklepě zloděj najde, se mu může pro jeho činnost velmi hodit.

Pozor na okna!

V případě, že má sklep i okna, je nezbytně nutné je zajistit nejlépe bezpečnostním sklep, nebo bezpečnostní fólií. Okenní výplň by měla být neprůhledná, protože čím méně bude do sklepa vidět, tím lépe! Vhodné je okna opatřit také klasickou okenní mříží. Přestože jde o jednoduchý způsob ochrany majetku, je tento způsob velmi účinný.

Nezapomeňte sklep pojistit

Důležité je nejen znesnadnit zlodějům vstup do domu a pohyb ve společných prostorách, ale nesmíme zapomínat ani na odpovídající pojištění věcí, které máme ve sklepě uloženy. V rámci pojištění domácnosti je možné si věci v uzamykatelných prostorách (sklepy, garáže…) pojistit. Platí, že čím lepší je úroveň zabezpečení daného prostoru, tím vyšší jsou limity pojistného plnění. V případě, že zloděj překoná dveře uzamčené obyčejným dózickým zámkem, může pojištěnému vzniknout nárok na plnění až do výše 50 tisíc korun. Pokud jsou však věci uloženy ve sklepě, který je uzavřen bezpečnostním zámkem nebo celoplošnou závorou, může limit pojistného plnění dosáhnout až na 300 tisíc korun.

- jpa -

Foto: archiv firmy Tokoz