Při výběru vhodného stavebního materiálu je třeba zvážit všechna jeho pro a proti – každý druh se totiž hodí k určitému typu stavby. Výběru zdiva bychom proto měli věnovat dostatečnou pozornost, protože zásadně ovlivní to, jak se nám bude v domě žít. Právě zdivo je tou nejzásadnější součástí domu, a pokud se pro určitý typ rozhodneme, již nikdy nebudeme moci vzít naše rozhodnutí zpět a zdící materiál vyměnit. V případě, že se rádi vracíte k tradicím, budou pro vás dobrou volbou keramické tvárnice, jejichž předchůdce používali naši předci před stovkami let. Životnost tohoto materiálu je skutečně vysoká, obecně se uvádí více než sto let, ve skutečnosti je však toto číslo mnohem vyšší.

Keramika nové generace

Keramické hmoty jsou jedním z nejstarších a nejosvědčenějších stavebních materiálů. Jde o přírodní stavební materiál, který má jedinečné vlastnosti keramiky. V současnosti je však stupeň zpracování výchozího materiálu na podstatně vyšší úrovni, než tomu bylo dříve, díky čemuž získávají keramické materiály jedinečné základní vlastnosti, jako je pevnost v tlaku, malá nasákavost, stálost, zdravotní nezávadnost, velmi nízká objemová hmotnost a vynikající tepelně izolační schopnosti. Tepelné izolaci pomáhají dutiny v keramických tvárnicích, které zároveň dávají zdícímu materiálu lehkost. Existují také tzv. superizolační cihly, které vynikají nadstandardními tepelně izolačními vlastnostmi. Lze s nimi dosáhnout velmi vysokých tepelných odporů i bez použití dodatečného zateplování. Tím je interiéru stavby zaručeno kvalitní mikroklima.

Rychlost výstavby

Pálené keramické bloky se vyznačují také vysokou požární odolností a umožňují jednoduché, rychlé a přesné zdění. Díky většímu rozměru keramických tvárnic v porovnání s klasickými cihlami je výstavba velmi rychlá. Zdění je navíc urychleno ještě systémem pero-drážka a také použitím broušených cihel, které snižují spotřebu malty. Ta je nanášena pouze na horizontální plochy. Způsob spojování keramických bloků určuje vlastnosti zdiva. Keramické cihly a tvárnice se dají používat jak na obvodové zdivo, tak i na vnitřní nosné a příčkové zdivo. Tvárnice by se neměly dělit, omezí se tím jejich izolační vlastnosti.

Svoboda rozměrů

V minulosti byly tvárnice formovány převážně do pravidelných tvarů s poměrem stran 4:2:1. U dnešních keramických tvárnic je tomu však jinak – mohou mít různé rozměry, velikost i hmotnost. Díky využívání moderních technologií při jejich výrobě se zvýšila také kvalita materiálu a změnila se i jejich struktura. Aby bylo dosaženo vyšší pórovitosti, jsou do hlíny přimíchávány pórotvorné přísady, což mohou být například piliny, jež při vypalování vyhoří.

Výhody keramických tvárnic
- velmi dobrá tepelná izolace
- velmi vysoká pevnost v tlaku
- nenasákavost
- vysoká protipožární odolnost
- jednoduché, rychlé a přesné zdění

Nevýhody keramických tvárnic (v porovnání s pórobetonem)
- vyšší objemová hmotnost
- horší opracovatelnost
- křehkost

Vybíráme keramické tvárnice

Při výběru cihel je důležité znát součinitele prostupu tepla, který je označován písmenem U a je udáván v jednotkách W/m2K. Tato velmi důležitá veličina charakterizuje tepelně izolační schopnost konstrukce. Druhou neméně důležitou veličinou je pak tepelný odpor označovaný písmenem R, který udává míru odporu proti pronikání tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu či konstrukce, tím pomaleji teplo prochází. Tepelný odpor obvodových stěn by tak měl být co nejvyšší.

Pestrý sortiment cihel pro obvodové stěny a vnitřní zdivo nabízí například HELUZ. Cihly pro obvodové zdivo jsou k dostání v tloušťce 250 až 500 mm, splňují tak různé energetické standardy a dokonce i požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby bez zateplení. Například cihelné bloky HELUZ FAMILY jsou tvořeny dvěma sty od sebe oddělenými vzduchovými komorami, které zaručují dokonalé tepelněizolační vlastnosti bez nutnosti zateplení. Obvodové zdivo z těchto cihel o šířce 500 mm opatřené venkovní tepelněizolační omítkou dosahuje hodnoty součinitele prostupu tepla U = 0,15 W/m2K. Tepelný odpor R = 7,10 m2K/W. Pro zvýšení tepelněizolačních vlastností je však možné použít pro výstavbu domu také cihelné bloky HELUZ FAMILY 2in1, kde byly dutiny cihel vyplněny polystyrenem. V tomto případě je součinitel prostupu tepla obvodového zdiva šířky 500 mm s venkovní tepelněizolační omítkou jen 0,11 W/m2K. Tepelný odpor pak R = 9,06 m2K/W.

Kvalitní keramické tvárnice nabízí také Wienerberger. Broušené cihly Porotherm splňují velmi vysoké nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny. Například cihly Porotherm 50 EKO+ Profi, které jsou určeny pro omítané jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo tloušťky 500 mm, mají součinitel prostupu tepla bez omítek U = 0,19 W/m2K, tepelný odpor zdiva bez omítek je pak R = 5,11 m2K/W. Cihly Porotherm 50 T Profi, jejichž velké otvory uvnitř jsou již ve výrobě vyplněny hydrofobizovanou minerální vatou, mají součinitel prostupu tepla bez omítek U = 0,15 W/m2K. Tepelný odpor dosahuje hodnoty R = 6,57 m2K/W. Hydrofobizace zajišťuje nenasákavost vaty v cihlách (voda po ní stéká).

- jpa -

Foto: Heluz, Wienerberger