V současnosti se nabízí řada možností, jak dodat novému i staršímu domu atraktivní vzhled, ale nejpoužívanější úpravou fasád jsou stále omítky. Neustále přibývají nové druhy omítek a laik se v nich jen velmi těžko dokáže zorientovat. Nejde jen o velký počet produktů, který znesnadňuje výběr, ale i velké množství stavebních materiálů s různými povrchy, pro něž omítku vybíráme. Sháníte fasádní omítku na pórobetonové, cihelné či vápenopískové tvarovky, na nejrůznější materiály na bázi dřeva, nebo hledáte omítku pro nejrůznější zateplovací systémy? Jaký druh omítky nakonec vybereme, závisí právě na druhu a stavu podkladu a pak také na klimatických podmínkách.
Fasádní omítka Ceresit Visage, foto: Stavebniny Stanam
Omítka musí ladit s podkladem
Abychom byli s omítkou spokojeni po mnoho let, je třeba se zaměřit na tři základní faktory:
- správnou volbu omítky (omítkového systému)
- kvalitní přípravu podkladu
- správnou aplikaci
Vlastnosti omítky musí vždy ladit s vlastnostmi podkladu a ten musí být pro omítání řádně připraven. Co to znamená? Musí být dokonale rovný, suchý a případně ještě opatřený podkladním nátěrem (u savých povrchů). Je dobré dostatečnou přípravu podkladu nezanedbat, protože si tak zajistíme, že se výsledek podaří. I když výrobci u všech druhů omítek dnes uvádějí, pro jaký podklad jsou vhodné, měl by jejich vhodnost vždy určit odborník podle konkrétních klimatických podmínek, stupně znečištění ovzduší atd.
Omítky a jejich vlastnosti
Fasádní omítka by měla v prvé řadě dokonale odolávat vlivům prostředí a samozřejmě i měnícímu se počasí. Je tedy nutné, aby byla vodoodpudivá a zabraňovala vodě držet se na jejím povrchu a pronikat do podkladu. Velmi důležitá je také paropropustnost omítky u zateplovaných domů. V minulosti vodní páry unikaly z domu netěsnostmi a prodyšnými obvodovými zdmi. Jestliže tedy starou zeď opatříme omítkou s větším difuzním odporem propouštějící méně vodních par, začne se vlhkost hromadit v konstrukci a bude způsobovat problémy. U novostaveb je třeba znát difuzní odpor stěn a podle toho také volit omítku. Mezi další důležité vlastnosti fasádních omítek patří pružnost a objemová stálost, díky kterým se na stěnách ani při zvýšené teplotní námaze nevytváří vlasové trhliny.
Pokud je stěna v permanentním stínu a vlhku, bez dostatku slunečního svitu, stane se ideálním prostředím pro růst plísní, mechů a řas. V takovém případě by nás při výběru vhodné omítky měla zajímat odolnost vůči mikroorganismům. Některé omítky jsou přirozeně odolné, jiným je odolnost dodávána přidáním biocidních prostředků. Jednou z posledních věcí, na kterou bychom neměli zapomínat, je také odolnost omítky vůči znečištění. Tomu lépe odolávají hladší a neporézní povrchy, pokud byste hledali maximální odolnost, museli byste si koupit omítku upravenou nanotechnologií, jejíž povrch má nízký elektrostatický náboj a navíc je mikroskopicky hladký. Jakékoliv nečistoty tak mají jen pramalou šanci se na něm uchytit.
V současnosti se v obchodech setkáme s různými vysoce specializovanými omítkovými směsmi, u nichž je některá z funkcí podpořena a další vlastnosti mohou být dodány. Aby byly omítky co nejjednodušeji použitelné, snaží se výrobci zjednodušit jejich přípravu a zpracování. Malty jsou tak dnes dodávány jako suché směsi, které stačí jen rozmíchat v určitém množství vody.
Fasádní omítka Ceresit Visage, dekor dřeva
Omítkové systémy
Když mluvíme o omítkách, v podstatě se bavíme o omítkových systémech, protože výslednou omítku tvoří ve většině případů více vrstev maltoviny. Jedná se o postřik, jádrovou omítku a štukovou vrstvu, penetrační nebo podkladní nátěr, zpevňující síťovinu či konečný barevný nátěr. Omítkový systém je dobré volit vždy od jednoho výrobce, aby bylo zajištěno, že budou jednotlivé vrstvy maximálně spolupracovat. Samotná omítka se pak skládá z pojiva, plniva, přísad a vody. Jako pojivo je u fasádních omítek používáno vápno, cement, organické pryskyřice a disperze na bázi plastů. Podle pojiva se pak rozlišují omítky minerální, akrylátové, silikátové či silikonové. Plnivo představují různě zrnité písky, kamenné drtě, perlitové hmoty či moučky.
Omítky minerální či vápenocementové?
Nejpoužívanějším typem fasádních omítek jsou dodnes vápenocementové omítky, které vynikají svou pevností, tvrdostí, odolností a dobře se zpracovávají. Podíl vápna jim zajišťuje také prodyšnost, cement pak pevnost. V minulosti se používaly především vápenné omítky, které však byly plně nahrazeny právě omítkami vápenocementovými. Setkat se můžete také se samotnými cementovými omítkami, které jsou velmi odolné a tvrdé a proto se používají především na sokly budov. Poslední dobou se hojně používají minerální omítky, jejichž plnivem je kamenivo se zrnitostí od 1 do 5 mm. Koupíte je již přesně namíchané v suchých směsích. Mezi hlavní výhody minerálních omítek patří prodyšnost, univerzálnost a také dlouhá životnost. Dají se použít téměř na všechny druhy podkladů a zateplovacích systémů.
Pastovité omítky
Omítky v pastovité formě jsou dnes velkou konkurencí právě minerálních omítek. Nanášejí se v tenké vrstvě a dají se aplikovat i na minerální jádrovou omítku. Pokud je chceme nanést na jiný podklad, musíme použít výztužnou síťovinu, aby se zabránilo vzniku trhlin a mechanickému poškození. Mezi výhody moderních pastovitých omítek, což jsou omítky akrylátové, silikonové a silikátové, patří voděodolnost, odolnost vůči mechanickému poškození a znečištění.
Akrylátové omítky – jde o nejpoužívanější druh omítek, který láká jak nízkou cenou, tak i pestrou paletou barev. Za nevýhodu je však považována nízká průvzdušnost. Je tak dobré je aplikovat jen tam, kde není tato vlastnost nezbytně důležitá (např. u kontaktních zateplovacích systémů s polystyrenem). Nehodí se příliš na rekonstrukce, protože na ně není možné dále aplikovat nátěry či materiály na bázi vápna, cementu, ani na silikonové nebo silikátové bázi.
Silikonové omítky – naopak tyto omítky vynikají vysokou paropropustností a navíc mají všechny výhody omítek akrylátových. Jejich vysoká kvalita se samozřejmě odráží na vyšší ceně. Některé silikonové omítky byly speciálně vyrobeny tak, aby znemožňovaly množení řas a výskytu mechu na fasádě, jiné vynikají samočisticím efektem (nanotechnologie). Silikonové omítky jsou vhodné pro aplikaci na všechny podkladové materiály, kromě akrylátu.
Silikátové omítky – nejlepší paropropustností, ale zase nižší pružností a vodoodpudivostí se pak vyznačují omítky silikátové, které jsou však navíc přirozeně odolné vůči plísním a mechům. Pokud by se do silikátových omítek přidal silikon, byla by zvýšena vodoodpudiovost a také odolnost vůči usazování nečistot. Pokud tedy hledáte kompromis mezi silikonovými a silikátovými omítkami, zvolte silikon-silikát.
Fasádní barvy - nespočet barevných odstínů
O tom, jakou barvu bude mít fasáda ve finále, rozhoduje probarvená omítka nebo fasádní nátěr. I fasádní barvu je však třeba vybírat podle druhu podkladu a zapomínat nesmíme ani na prodyšnost. Fasádní nátěry jsou stejně jako omítky vápenné, akrylátové, silikonové a silikátové. Podobné je také jejich použití. Vápenné se nejlépe hodí k rekonstrukcím starších fasád, akrylátové na nevápenné a dobře odizolované podklady proti vlhkosti a silikonové a silikátové můžeme díky jejich prodyšnosti aplikovat téměř na všechny druhy podkladů. Pokud se například rozhodnete pro fasádní barvy nebo omítky Primalex, můžete si vybírat až ze 7000 odstínů barev. V kolorovacím centru se o probarvování stará počítačem řízený automat či poloautomat.
Rozmanité designy fasád
V současnosti jsou na trhu takové fasádní omítky, které vás svým vzhledem upoutají na první pohled. Fasáda tak získá nejen atraktivní, ale také elegantní vzhled a přitom zůstanou zachovány veškeré potřebné vlastnosti, jako je odolnost vůči povětrnostním vlivům, paropropustnost, odolnost vůči plísním, mechům a houbám.
Fasádní omítka StoColor X-black
Fasády se mohou například podobat přírodním materiálům, jako je dřevo, kámen či kov. Pokud tedy chcete jít ruku v ruce se současnými trendy v omítkách, můžete sáhnout po omítkách či fasádních nátěrech Ceresit Visage. Velmi atraktivní je také mozaiková omítka Cemix M určená pro dekorativní povrchové úpravy jak vnějšího, tak i vnitřního prostředí. Je ideální pro mechanicky a vlhkostně namáhané povrchy. Zaujmou také dekorativní barevné omítky na bázi umělé pryskyřice, jaké nabízí například HASIT Buntsteinputz. Při použití fasádní barvy StoColor X-black snížíte teplotu na fasádě o 15 až 20%. Tato barva totiž odráží infračervené záření a chrání tak izolační vrstvu a omítkové plochy před poškozením. Omítka může mít také různou strukturu, může být roztíraná či rýhovaná. Roztíranou získáme kruhovým pohybem plastového hladítka, u rýhovaných omítek záleží na velikosti rýhovacích zrn.
- jpa -