Rodinný dům v Oboře, který je dílem architekta Martina Rajniše, je na první pohled téměř nenápadný. Přestože jde o rozsáhlý objekt, byla dřevostavba do svažitého terénu umístěna tak, že přirozeně navazuje na okolní zvlněnou krajinu a nabízí výhled na nedaleký rybník. Dům v Oboře je tak s přírodou v naprostém souladu a v harmonii. Díky své jedinečné konstrukci a kompozici se stal Dům v Oboře Dřevěnou stavbou roku 2012.

O realizaci této architektonicky zajímavé stavby se zasloužila společnost Kasper CZ s. r. o. Pro realizační dokumentaci nosné konstrukce bylo využito specializovaného softwaru pro dřevostavby SEMA. Díky kompletnímu digitálnímu 3D zpracování objektu mohly být doladěny veškeré konstrukční detaily. Stavba je tvořena systémem dřevěných prostorových rámů. Dílčí prefabrikované stěnové a stropní celky byly sestaveny ve výrobním závodě a následně převezeny na místo stavby.

Během výstavby dřevostavby byly dodržovány zásady přirozené architektury, symbióza domu a přírody tak dosahuje dokonalého výsledku. V konstrukčním návrhu objektu byly jednoduše kombinovány přírodní materiály, jako je modřínové dřevo, kámen, sklo a hlína. Dům rovněž využívá přírodní, zejména tedy solární energii, která je reprezentována systémem slunolamů. Mezi zásady přirozené architektury patří také fakt, že se stavba otevírá do krajiny a jakoby se s ní prolíná. Mezi exteriérem a interiérem byl vytvořen celý systém přechodových prostorů.

Koncepce domu

Je známo, že se dřevostavby vykazují velmi vysokou konstrukční variabilitou. Během výstavby Domu v Oboře byla užita metoda tzv. „měkkého plánování“, která umožňuje v budoucnu i dosti rozsáhlé změny. Dům je tak velmi proměnlivý a dokáže se přizpůsobit změnám okolní přírody. V současnosti nabízí svému majiteli daleké výhledy a možnost sledovat, jak se krajina během dne mění. Dům je otevřen na jih a má tvar obloučku – výhled do krajiny je tak větší než 180 stupňů.

Na druhé straně pak dům vytváří jakýsi malý soukromý svět - uzavřený prostor s malým stromem. Na severu jsou umístěny dvouvrstvé kamenné části, jimiž se dům „zakusuje“ do terénu. Ze severu byla vedena také přístupová cesta k domu. Podle architekta právě tato koncepce přináší velkou míru rovnováhy a porozumění. Ve středu domu je možné najít hlavní obytný prostor, po obou stranách traktu byly umístěny ložnice. Horní podlaží má relaxační charakter a působí jako volné pokračování do otevřeného prostoru s nádherným výhledem do dálky.

Proč Dům v Oboře?

Majitel objektu dlouho hledal místo, kde by se mu dobře žilo a zároveň se mohl setkávat s přáteli a společně s nimi se věnovat svému koníčku – lovu. Možnost žít v domě postaveném výhradně z přírodních materiálů a navíc v srdci obory plné muflonů a daňků se jevila být dokonalou.

Odolný dům pro několik generací

Před povětrnostními vlivy je dům chráněn poměrně nenásilnou formou. Veškeré dřevěné konstrukce jsou osazeny shora sklem, dřevo si tak navíc dokáže dlouho udržet svou přírodní barvu. Horský modřín, který byl na tuto dřevostavbu použit, je ideálním materiálem pro venkovní stavby. Má skvělý poměr ceny a výkonu – výkonem je zde myšlena právě odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Dům byl konstruován tak, aby se v případě, že dojde někdy v daleké budoucnosti k poškození některé z jeho částí působením povětrnostních vlivů, mohla daná část jednoduše vyměnit. Vnější prvky jsou tedy nezávislé na základní konstrukci domu. Spoje jsou znovu demontovatelné a obnovitelné. V místech, která jsou nejvíce vystavena působení klimatu, byly použity tzv. suché spoje. Plochy, kde se dotýkají dvě dřevěné části, jsou co nejmenší a pokud do nich zateče voda, snadno vysychají. Pokud bude majitel Domu v Oboře svému bydlení věnovat standardní údržbu, spokojeně v něm bude moci žít ještě několik dalších generací.

- jpa -

Foto: archiv firmy Kasper CZ