Vodní zákon v § 15a předpokládá, že pokud byl výrobek dlouhodobě testován dle EN 12566-3+A1 (evropská norma na čistírny do 50 EO), není důvod prověřovat v provozu kvalitu vyčištěné vody prostřednictvím kontrolních odběrů. Stačí jen kontrola jednou za dva roky, kdy revizor prověří, že čistírna je provozována dle provozního řádu. Pokud investor k projektu doloží všechny doklady, stavba čistírny se povoluje jen ohlášením. Úvaha je to správná, protože pokud je voda na odtoku vizuálně čistá, bude obvykle i vyčištěná. Odběry vzorků jsou nákladné a vždy se dají naředit tak, aby vyšly správné výsledky. Problém je v tom, že při testování dle EN 12566 se postupuje dle bodu B. 2.3 – Postup obsluhy a údržby během zkoušky: „Obsluha čistírny (během zkoušky) musí odpovídat provozním pokynům výrobce. Běžná údržba se musí provádět přesně v souladu s pokyny výrobce pro údržbu."
ČOV Topas 5 EO
Výsledky testování nerespektují faktický stav, kdy platí:
⇒ Většina uživatelů nečte návod na obsluhu a provozní řád ani před koupí čistírny, ale dokonce ani po instalaci. Navíc nerozumí použité terminologii.
⇒ Pokud má uživatel naregulovat nějaké kohouty, ventily apod., určitě je nareguluje špatně.
⇒ Co se může ucpat, určitě se ucpe.
⇒ Pokud nemá čistírna samostatný kalojem s automatickým odkalováním aktivační nádrže, odkaluje se automaticky do odtoku.
ČOV Topas 20 EO
Výsledky, dosahované při certifikaci, pak platí v provozu jen pro čistírny s plnou automatikou a signalizací poruchových stavů. Přitom jsou s CE prodávány i čistírny, které nesplňují ani bod 6.1.1. normy: „ Čistírny musí být vybaveny výstražným zařízením, signalizujícím provozní poruchy (např. elektrické, mechanické nebo hydraulické). V pokynech výrobce musí být uvedeno, jaký druh poruch je výstražným zařízením signalizován.“
ČOV Topas 8 EO
Protože čištění odpadních vod není jednoduchý proces, platí zásada, že je možné buď vyrobit a certifikovat levný výrobek se složitou obsluhou, nebo certifikovat čistírnu plně automatizovanou, což logicky zvyšuje její výrobní náklady. Zájemce o koupi čistírny by si měl uvědomit fakt, že prodávat výrobky bez CE nelze. Tudíž každá čistírna musí mít CE, ale výsledky a účinnost dosažená při testování nejsou garancí, že budou dosahovány i v reálném provozu čistírny, pokud jsou náročné na odbornou obsluhu. Evropské trendy směřují k plně automatizovaným systémům s dálkovým přenosem dat SMS a trvalou garancí funkce čistírny servisní organizací. Tak pracuje již cca 600 ks čistíren TOPAS ve Švédsku.
Charakteristiky čistíren TOPAS
⇒ Mají vyrovnávací nádrž se sondou pro měření množství odpadních vod.
⇒ Nevyžadují nastavování zákazníkem, tj. uživatel nemanipuluje s žádnými regulačními armaturami ani kohouty.
⇒ Systém garantuje funkci ČOV 3 měsíce bez přítoku splašků.
⇒ Spotřebovávají elektrickou energii jen při přítoku splašků.
⇒ Možné závady jsou signalizovány a specifikovány na displeji.
⇒ ČOV mají samostatný kalojem a automaticky praný pískový filtr vyčištěné vody.
Řídící jednotka
Jaký by měl být správný postup při výběru čistírny?
2. Navštívit někoho, kdo čistírnu provozuje minimálně 1 rok a je s ní spokojený. Pokud prodejce nemá takové zákazníky, čistírnu nekupovat.
4. Pokud nepotřebujete funkční čistírnu, ale jenom doklady pro kolaudaci, pak je nejvýhodnější koupit nejlevnější výrobek.
TOPAS Automatic
Rekonstrukce ČOV
Fáze sedimentace
Odtok čisté vody
- PR článek -