Každopádně si stavbu nemůžete jen tak zbourat, aniž by o tom někdo věděl, a to i když je vaše. Musí o tom vědět stavební úřad. U většiny běžných staveb bude stačit ohláška, přesněji tedy „ohlášení odstranění stavby“. Je samozřejmě třeba pečlivě vyplnit příslušný formulář, který vám jistě rádi poskytnou na vašem stavebním úřadě, příp. se dá nalézt i na internetu. U staveb, které vyžadují stavební povolení nebo ohlášení podle §104 odst. 2 písm. a) až e), se k ohlášce přikládá dokumentace bouracích prací a doklad prokazující vlastnické právo ke stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí. Podání musí u fyzických osob provést buď navrhovatel osobně, nebo prostřednictvím zástupce vybaveného plnou mocí, a to fyzicky na podatelně, nebo poštou.

A jak tedy zjistíte, zda je potřeba ohláška nebo povolení? Pokud podáte výše zmíněné ohlášení a do 30 dnů stavební úřad nesdělí, že k odstranění je třeba povolení, můžete bourat. V opačném případě úřad určí, které podklady je třeba doplnit. Jakmile se tak stane, je zahájeno řízení, během něhož stavební úřad jedná se všemi účastníky a dotčenými orgány. Zpravidla platí, že stavby, k jejichž výstavbě je potřeba povolení, se na povolení musejí také bourat. Vlastník stavby přitom odpovídá za to, že odstranění bude provedeno stavebním podnikatelem (firmou). Stavbu, která k uskutečnění nevyžaduje stavební povolení, může její vlastník odstranit svépomocí, pokud zajistí provádění stavebního dozoru.

Zvláště přísný režim se uplatňuje u bourání staveb, v nichž je přítomen azbest. Typickým příkladem takového materiálu je třeba azbestocementová střešní krytina (eternit), která je ze zákona nebezpečným odpadem. Podle toho s ním také musí být naloženo. Zde je vždy nutné mít povolení a v případě demolice svépomocí si musíte zajistit autorizovaného stavbyvedoucího.

Dá se říci, že stavební úřad nemá důvod bourání zamítnout, vlastník má na něj právo. Ale i zde existují výjimky – třeba pokud bourání může ohrozit statiku sousedních domů, nebo když se jedná o evidovanou stavební památku. Také pozor na to, jestliže žádáte o odstranění stavby zbudované načerno. V takovém případě vás čeká vyšetřování a možná i pokuta.

Když už jsme nakousli pokuty – v případě odstranění stavby bez ohlášení záměru dle §128 odst. 1, nebo při odstranění stavby, u níž stavební úřad dle §128 odst. 3 sdělil, že k odstranění je třeba povolení, hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

Stavby, u kterých není k demolici potřeba ani povolení, ani ohláška, jsou uvedeny §103 zákona č. 183/2006 Sb. (obecně jde o ty, u kterých není nutné povolení či ohlášení ani k jejich výstavbě – různé drobné stavby apod.).

Abychom se vrátili k úvodnímu modelovému příkladu, kdy po odstranění stavby chcete začít stavět na stejném místě budovu novou, není možné zahrnout bourání do ohlášení stavby či stavebního povolení. Ohlašuje se zvlášť, ovšem stavební úřad může odstranění i stavbu projednat a rozhodnout najednou.

A kolik to všechno bude stát? Správní poplatky jsou tím nejmenším, peníze vynaložíte samozřejmě hlavně za samotné bourací práce. Jejich cena pochopitelně závisí na složitosti a rozsahu akce. Ani odvoz suti není zadarmo, počítejte s částkou v řádech i tisíců korun. Nejlevnější je vlastní odvoz do sběrného dvora, kam se však dá bez poplatku uložit pouze jeden kubík. U většího množství je lepší si objednat kontejner, který si buďto naložíte sami, nebo to necháte na firmě. Ceny se liší, zkuste proto oslovit firem více.

Autor: Michal Hamšík

Foto: Tomáš Klenc a firma Terma