Základní surovinou k výrobě umělých kamenů je zpravidla beton a různá plnidla, která určují pevnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a další technické parametry. Zaručeně pravý umělý kámen má téměř stejné vlastnosti jako přírodní, jen s tím rozdílem, že není tak studený a snadněji se opracovává, a co je podstatné, je výrazně levnější. Vyrábí se z něho obklady, venkovní a podlahové dlaždice, plotovky, sloupky, hlavice i dekorační sloupy ve vzorech téměř od přírodního kamene k nerozeznání. Struktura i povrch výrobků věrně napodobuje žulu, pískovec, mramor nebo břidlici v široké barevné škále. Ano, a právě barevnost je tím, čím umělý kámen vede nad přírodním. Nevídaná škála „kamenných“ desek v kuchyních a koupelnách je v sortimentu umělého kamene známá jako materiály, ukryté pod názvy Granit, Corian nebo nejnovější akrylátový umělý kámen - HI-Macs.

Kámen jako nejčistší část bytu

Kuchyňské desky nebo sanitární plochy v koupelnách jsou velmi namáhanou částí nábytku, což je hlavním důvodem proč výrobci začali umělý kámen k jejich výrobě využívat. Umělý kámen je totiž mimořádně odolný vůči běžným chemikáliím a organickým barvivům, neboť je nenasákavý (kuchyňská deska neutrpí na kráse po ukápnuté borůvkové šťávě). Kromě toho je i antibakteriální a snadno se udržuje v čistotě. Další podstatnou výhodou umělého kamene je možnost takzvaného bezespárové provedení - ať si vymyslíte sebesložitější tvar, různé výšky pracovních ploch v kuchyni nebo jejich oblé provedení, vše lze vyrobit z jediného kusu.

 

Díky bezespárovému povrchu tento materiál splňuje nejvyšší hygienická kritéria, podobně jako nerez. Z fyzikálních vlastností u pracovní desky se nejvíce cení značná tvrdost a odolnost proti vysokým teplotám a otěru. Plochy z umělých kamenů jako jsou Granit, Corian nebo HI-Macs nevyžadují téměř žádnou údržbu. Je však třeba se vyvarovat pádu ostrých předmětů, které na povrchu zanechají rýhy, ale výhodou odolného umělého kamene je možnost nápravy - případný škrábanec se dá přebrousit a vyleštit tak, že ho nebude vidět. K čištění se doporučuje používat měkkou látku nebo houbičku s prostředkem na mytí nádobí.

Kámen v exteriéru potřebuje ochranný „kabát“

Zatímco jsou vlastnosti přírodního kamene víceméně dané a nezměnitelné, umělý kámen je materiál, který je potřeba dotvořit a žádané vlastnosti dodat v podobě ochranného nátěru. Pokud vodou nasáklý výrobek zmrzne, vznikne vysoké riziko jeho poškození proniknutím vody do jeho pórů, proto je vždy vhodné při použití umělého kamene v exteriéru doporučenými impregnačními prostředky provést hloubkovou penetraci povrchu. Na neošetřených plochách mohou vznikat nepěkné skvrny způsobené vápenatými usazeninami nebo docházet k uchycení mechů a lišejníků, kterým se dá zamezit opět nátěrem pomocí hydrofobního prostředku. Má-li umělý kámen odolat povětrnostním vlivům bez viditelných známek   stárnutí, nelze se obejít bez impregnace a hydrofobních prostředků, nejlépe doporučených výrobcem.

Autor: Irena Forejtová

Foto: Kámen-ploty.cz, Liebscher s.r.o.