Chemickou kotnu lze označit za doslova revoluční způsob upevňování těžkých předmětů na zeď. Klasické hmoždinky s vruty lze chemickými kotvami velmi účinně nahradit například při instalování závěsné toalety, nástěnných polic, zábradlí, či patra na spaní. Mají samozřejmě širokou škálu využití i při pracích kolem domu, například při kotvení pergol, markýz či plotů. Silné spojení pro extrémní zátěž, to je podstata chemické kotvy.

Chemická kotva = dvousložková malta

O co jde? Chemická kotva je vlastně dvousložková chemická malta na bázi polyesterové pryskyřice. Pod názvem chemické malty, případně tekuté kotvy lze tyto výrobky najít v nabídce některých firem rovněž. Po smíchání obou složek vytvrdne, spojí se s podkladovým materiálem a drží extrémně pevně.
Produkt stavební chemie, původně určený pro použití v profesionálních podmínkách, našel oblibu mezi kutily díky tomu, že se začal prodávat ve výtlačných tubách. S nimi dokáže snadno pracovat i laik bez předchozích zkušeností s tímto materiálem. Balení obsahuje lepicí maltu, dva směšovače, dvě sítka určená do dutých materiálů a dvě závitové tyče, které se zasouvají do otvoru, vyplněného chemickou maltou. Při aplikaci lze využít běžnou aplikační pistoli používanou u montážních lepidel, silikonů či tmelů. Kotva drží v kameni, betonu i běžném zdivu, je odolná vodě a nerozpíná se.

Jak s kotvou pracovat

Postup práce je snadný. Vyvrtaný otvor se vyčistí, vyplní chemickou kotvou a do té se pak krouživým pohybem zasune závitová tyč. Materiál tvrdne zhruba čtyřicet minut a pak se může k závitové tyči přišroubovat kotvený předmět. Pokud je materiál dutý nebo porézní, vkládá se do otvoru nejdříve sítko, které je součástí příslušenství. Teprve poté se do otvoru vytlačí chemická kotva.

   

1. Vyvrtejte otvor (bez pomoci příklepu!)
2. Otvor řádně vyčistěte pomocí kartáčku a pumpičky (minimálně 2x opakujte)
3. Vložte do otvoru sítko pro chemickou kotvu
4. Po odšroubování uzávěru odřízněte vršek a našroubujte statický směšovač

     

5. Vytlačte prvních cca 10-15 cm neprobarvené směsi (spravná barva je šedá)
6. Vyplňte otvor směrem ode dna nahoru kotvicí maltou
7. Otáčivým pohybem natočte kotvicí prvek (závitovou tyč, svorník atd.)
8. Dodržujte správný čas tvrdnutí. Také nezapomeňte, že doba tvrdnutí velmi závisí na teplotě prostředí. Správnou dobu tvrdnutí pro každý výrobek najdete v technickém datovém listu.
9. Upevněte kotvený prvek a dotáhněte utahovacím momentem

Aplikace chemické malty do betonu
1. Vyvrtat otvor odpovídajícího průměru a hloubky
2. Řádně vyčistit od prachu pomocí vyfukování a kartáčku - opakovaně
3. Vyplnit otvor od spodu daným množstvím chemické malty podle návodu
4. Zasunout certifikovaný svorník Fischer FIS G
5. Po vytvrzení chemické malty je možno svorník plně zatížit

Aplikace chemické malty do pórobetonu
1. Vyvrtat otvor speciálním vrtákem Fischer PBB
2. Řádně vyčistit od prachu pomocí vyfukování - opakovaně
3. Zcela vyplnit otvor chemickou maltou
4. Použít středící pouzdrou fischer PBZ, zasunout certifikovaný svorník Fischer FIS G
5. Po vytvrzení chemické malty je možno svorník plně zatížit

Aplikace chemické malty do děrovaných cihel
1. Vyvrtat otvor - pokud možno bez příklepu
2. Zasunout plastové či kovové sítko
3. Sítko zcela naplnit chemickou maltou
4. Zasunout certifikovaný svorník Fischer FIS G
5. Po vytvrzení chemické malty je možno svorník plně zatížit

Stará dobrá ocel

Označení chemická kotva vzniklo pro snadnější orientaci řemeslníků, kteří byli zvyklí pracovat s kotvami ocelovými. Ty se používají k uchycení nejrůznějších předmětů a stavebních prvků tam, kde by klasický vrut s hmoždinkou nemusel stačit. Například při instalaci zábradlí, stříšek či schodišť. Je dobré zmínit je jako alternativu ke kotvám chemickým. Systém ocelových kotev lze přirovnat k šroubování do hmoždinek, ale šroub se v tomto případě šroubuje do ocelového pláště, který se zatlouká do vyvrtané díry ve zdi. Kuželovitý nástavec na kotvě pak zajistí její pevné usazení ve zdi. Je vhodné vrtat díru pro kotvu hlubší než je délka kotvy a je třeba myslet na to, že kotvu je na rozdíl od hmoždinky velmi obtížné ze zdi odstranit.

Čím zatmelit spáry

Zimní práce v interiéru mohou zahrnovat i opravy a tmelení nejrůznějších spár a prasklin ve zdech a čas od času se nutnost podobné opravy vyskytne i v souvislosti s přípravou děr například právě pro chemické či mechanické kotvy. Pomineme-li osvědčené, ale ne vždy nejvhodnější materiály typu sádry či štuku, existuje mezi výrobky stavební chemie i řada akrylátových tmelů, vhodných pro tento účel. Pracuje se s nimi snadno pomocí aplikační pistole, kterou se vytlačují z tuby. Povrch spáry musí být suchý a pokud se do něj aplikuje tmel, je dobré udělat to s mírným přebytkem. Tmel se totiž stahuje zaoblenou stěrkou, kterou se zároveň vtlačuje dovnitř tak, aby nevznikaly uvnitř spáry dutiny. Povrch pak lze upravit štětcem namočeným ve vodě. Vyzrálý tmel je pak možné natřít barvou.

Chemické kotvy na trhu

PATTEX CF 900 Chemická kotva Pattex CF 900, malta na bázi vinylesterové pryskyřice, vyniká rychlostí a snadností použití, je určena pro střední a vysoké zatížení. Lze ji aplikovat i na mokré podklady a je trvale vodotěsná. Na trhu je k dostání v kartuši o objemu 300 ml a nově ve větším 380 ml balení. Toto balení je určeno především profesionálním řemeslníkům a montážním firmám, jelikož umožňuje upevnit mnohem více prvků a představuje tak významné urychlení a zjednodušení práce.

PATTEX CF 920 Je speciální dvousložková chemická malta pro rychlé a bezpečné kotvení. Je vhodná právě pro vysoké zatížení. Díky revolučnímu systému promíchání složek (PRE-MIX - systém) je dosažena snadnější aplikace a dokonalejší promíchání směsi. Navíc jako předchozí chemická kotva i tato odolává vodě. Je vhodná do plných, děrovaných, ale i lehce se drolících materiálů.

              

FISCHER FIS P 380 C Jedná se o základní typ chemické malty, která se hodí na většinu základních aplikací. Tento typ chemických malt se nesmí používat v prostředí s větší vlhkostí a nesmí být vystavena vodě. Složky malty reagují s vodou a malta se stává časem mazlavým mýdlem, které není schopno plnit svou funkci kotevního prvku. Výhodou této malty je nejnižší pořizovací cena.

FISCHER FIS VT 380 C Použité suroviny u této malty dovolují její používání ve vlhku a po vytvrzení může být trvale vystavena vodě. Maltu lze aplikovat do vlhké díry, pouze se prodlužuje čas vytvrzení. Malta je vhodná pro základní aplikace do většiny stavebních materiálů.

Text: Richard Guryča, Časopis Chatař a chalupář

Foto a pracovní postupy: Pattex Henkel, Fischer upevňovací systémy