Pevné bezpečnostní mříže na RD, Kavan s.r.o.

Možností, jak zabezpečit a ochránit majetek před zloději, máte celou řadu, ale nejjistějším a na pohled nejvíce odrazujícím zabezpečením jsou docela jistě mříže. Každý zloděj si totiž dvakrát rozmyslí, jestli se mu chce překonávat mříže a jestli chce být díky hluku, který přitom způsobí dopaden. Odradí jej spíše, než sebemodernější alarm s fotoaparátem či schopností zasílat zprávu o narušení ochrany soukromí. Tradiční pevné mříže asi na váš rodinný dům dávat nebudete, ale využít je můžete třeba na přízemní byty v panelových domech, které jsou na okrajích obce, nebo v zónách, kde dochází k častému vykrádání bytů, dále pak na chaty, chalupy, na dveře a okna sklepních prostor i na nízko položené balkony. Na výběr máte z několika typů mříží a nemusíte se vůbec bát vězeňského zhledu, barevnosti a tvarům se totiž dnes rozhodně meze nekladou.

 
Mříže TETRA jsou vyrobeny z extrudovaného duralu s vynikající pevnostní charakteristikou, jsou vhodné i ke komplexnímu řešení interiérů a exteriérů. Kavan s.r.o.

Pevné mříže

Klasické pevné mříže jsou nejrozšířenější a cenově také nejdostupnější variantou. Jsou přidělány na pevno bez možnosti pravidelného otvírání a zavírání. Ani pevné mříže nemusí být na okně nevzhledným kusem železa, ale zajímavě řešeným prvkem. Mříže seženete v široké nabídce tvarů a motivů, stejně tak i v různobarevném provedení. Pevné mříže používané jako bezpečnostní se vyrábějí z pevných a odolných materiálů, nejčastěji ze železa, oceli nebo nerezové oceli. V konečné úpravě jsou povrchy všech materiálů upraveny speciálním lakem nebo odolným nátěrem, případně pozinkovanou úpravou a práškovým lakem. Provedení a vzory jsou k dostání v opravdu široké nabídce, asi nejčastěji se setkáte s kulatým prutem, čtyřhranným železným prutem, ocelovými profily, nebo s pásovinou. Oblíbená je také litinová mříž, která je odlitá z jednoho kusu a není nutné jednotlivé díly k sobě připevňovat svářením nebo pevnými sponami či nýty. Společnosti, které se výrobou mříží zabývají, často nabízí zpracování mříže i na základě vašeho vlastního výtvarného návrhu. Nevýhodou pevných mříží je nemožnost nebo jen velmi obtížná manipulace s nimi, ubírají také poměrně velkou část světla z místnosti. Ne všichni jsou schopni s pevnými mřížemi klidně pracovat, nebo žít. Pokud patříte mezi ty, kterým by se to docela určitě nedařilo, zvolte raději některý z jiných typů mříží, které náš trh nabízí. Pevné mříže pořídíte podle zvoleného designu, materiálu i velikosti od asi 3000 korun za m².

 
Pevné bezpečnostní mříže, Kavan s.r.o.

Mříže nůžkové

Nůžkové mříže jsou vhodné všude tam, kde potřebujete chránit majetek v době vaší nepřítomnosti, ale ve chvílích kdy jste na místě, chcete mít výhled z oken nebo procházet dveřmi bez zábran. Jde o skládací mříže, které po otevření jednoduše složíte ke straně, aby vám nepřekážely. Snadná je i jejich montáž, která nevyžaduje žádné stavební úpravy, ani velký zásah do fasády. Využívají se jak z vnější strany dveří či oken, tak i z vnitřní. Opět máte na výběr z různých tvarů i provedení ok. Moderní provedení nůžkových mříží s osazením kladkami umožňuje snadné otvírání i zavírání. Pevnost mříží zajišťují spoje ocelových profilů pomocí čepů. Malé mříže se vždy ovládají ručně, u velkých lze použít ovládání pomocí elektromotoru. Společnost Mříže RAAB nabízí nůžkové mříže z kvalitních ocelových profilů s platným certifikátem Trezortest nebo NBÚ, jejichž cena se pohybuje od 6500 korun do 1,5 m². K ceně je nutné připočítat i zhruba 3300 korun za zámek, který je nutný pro maximální bezpečnost mříží.

 
Rolovací a nůžkové mříže, Mříže Raab

Mříže rolovací

Další možností, kterou výrobci mříží nabízí, jsou mříže rolovací. Nejčastěji se s nimi setkáte u obchodů a výloh, ale lze je účinně použít i k ochraně vašeho domova. Jsou vyráběny z hliníku a oceli, díky čemuž jsou lehké a přesto odolné s povrchovou úpravou lakováním nebo pozinkováním. Můžete je barevně sladit tak, aby stažené zapadaly do celkového konceptu vašeho domu. Jejich mechanické ovládání je snadné, ale pořídit si můžete i ovládání elektromotorem a jejich otvírání a zavírání tak plně automatizovat. Pro usnadnění vaší práce jsou k dispozici i dálkové ovladače, klíčové spínače nebo klávesnice s kódem. Pořídíte je s ručním ovládáním od zhruba 4500 korun za m², s elektropohonem od 6000 korun za m².

Existuje ale také celá řada dalších ochranných prvků, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Pro všechny, kteří považují mříže za příliš bytelné, nevzhledné a mohutné je tu možnost ochrany majetku za pomoci bezpečnostních okenních a dveřních rolet. Vyrábějí se stejně jako běžné rolety vždy přímo na míru s ručním nebo elektrickým pohonem. Pro ty, kteří mají rádi přehled o všem, jsou tu bezpečnostní mříže, které v sobě mají zabudovaný alarm, jež kontroluje každý pohyb případné narušení mříže.
Aby byla mříž co nejbezpečnější a chránila váš majetek tak, jak je potřeba, pak kromě pevného materiálu a bytelné konstrukce dbejte i na velikost ok a způsob ukotvení. To by nemělo být přístupné, ideální je jeho schování do fasády. Pokud to není možné, pak raději popřemýšlejte o vnitřní instalaci. Nakupujte vždy u renomovaných a hlavně certifikovaných výrobců, kteří vám zajistí skutečně kvalitní bezpečné mříže s certifikátem ČBÚ či Trezortestu. Potřebujete-li mříže i pro potřeby pojištění majetku, pak si je rozhodně nechejte nainstalovat odbornou firmou, která má jasně dané potřebné parametry přímo od jednotlivých pojišťoven.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem