Něco málo o žumpách a septicích

Žumpy jsou jedním ze tří možných řešení v případě, že není možné napojit se s odpady na jakoukoliv kanalizaci. Dalším je pak septik nebo čistička odpadních vod. Žumpu je možné zabudovat na svém pozemku buď po ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu, nebo po vydání stavebního povolení, to podle velikosti zastavěné plochy i hloubky samotné žumpy. Je vhodná do míst, kam nelze přivést kanalizaci, nebo kde není možné kvůli ochraně životního prostředí získat povolení k vypouštění odpadních vod. Často je využívána u rekreačních objektů nebo domů, které nejsou obývány celoročně.

Zpravidla se jedná o betonovou nebo plastovou jímku, která musí být vodotěsná a absolutně nepropustná, aby nemohly unikat splašky do podzemních vod. Je nutné si pravidelně zajišťovat vývoz fekálním vozem, proto je důležité žumpy budovat v místech, kam mají tyto vozy snadný přístup. Od každého vývozu by měl být uchován doklad pro případnou kontrolu.

 

Naproti tomu u septiku je k jeho zřízení potřeba jak stavební povolení, tak povolení k vypouštění odpadní vody do půdy nebo přímo do potoka, řeky či rybníku, které vám vydá příslušný vodoprávní úřad.

Septik je několika komorový systém přepadových nádob, který má za úkol předčistit odpadní vodu a po profiltrování ji propustit zpět do přírody. Kal, který se přitom usazuje v nádobě, je nutné odčerpávat stejně jako žumpu, avšak ne už tak často.  

Konec zápachu a častého vývozu

Pokud není možné napojit dům na obecní kanalizaci, nebo se vám nechce investovat do čističky odpadních vod, ale zároveň vás již nebaví neustále platit odčerpávání jímek, pak je tu pro vás dozajista skvělé řešení a navíc i ekologické. Jde o bakterie, které velmi účinně rozkládají tuhé složky odpadu a zároveň zabraňují šíření nepříjemného zápachu.  

 

Na výběr máte hned z několika různých druhů přípravků. Jejich aplikace je jednoduchá, prostě jen podle návodu výrobce rozmícháte směs v potřebném množství vody, necháte za občasného míchání odstát a potom ji aplikujete přímo do jímky, některé se aplikují bez ředění přímo do žumpy či septiku. Při pravidelném používání zhruba jednou za měsíc, docílíte rozkladu tuhých částí odpadu včetně toaletního papíru na kalovou vodu, která v případě septiku přeteče do filtru a následně pryč úplně. U žumpy je sice nutné vodu vyvézt, ale zmírníte tím zápach, obsah škodlivých látek a nakonec i četnost vývozů.

Použití je jednoduché

A jak to vlastně funguje? Enzymy, které jsou ve výrobcích použité, rozkládají tuhé části odpadu a tím vzniká potrava pro bakterie. Ty se při optimálním množství potravy velmi rychle množí a produkují tak další enzymy, které znovu rozkládají tuhé části a tak stále dokola.  

Tyto výrobky jsou na rozdíl od těch chemických šetrné k životnímu prostředí. Při jejich použití byste se přesto měli chránit ochrannými prostředky, jako jsou rukavice, eventuelně si po práci důkladně omýt ruce mýdlem a vodou. Pamatujte, že živé bakterie mohou být chemikáliemi velmi rychle zničeny, proto byste se měli naučit používat i v domácnosti biologicky odbouratelné čisticí prostředky. Ty chemické, většinou s velkou dávkou chloru živé bakterie v žumpě nebo septiku zničí a k potřebnému procesu rozkladu tak vůbec nemusí dojít. To platí pro všechny prostředky, které spláchnete do odpadu včetně pracích prášků i saponátů.

Další využití

Vyčerpanou kapalinu lze použít ke kompostování a jako hnojivovou zálivku, ale pouze pro plochy, na nichž nepěstujete nic určeného ke konzumaci. Nepoužívejte ji tedy v ovocných sadech, na zeleninové záhony ani skleníky. Výborná je ale třeba ke hnojení trávníků, okrasných stromů nebo dřevin.

Nehodí se v žádném případě pro zalévání. Mějte také na paměti, že výrobky určené k rozkladu organického odpadu nezlikvidují choroboplodné zárodky nakažlivých nemocí!

Ani takto upravenou odpadní vodu není možné vypouštět bez filtrace do vodních toků a rybníků.

Výrobky s bakteriemi a enzymy využijete i do kompostů, některé druhy jsou vhodné k údržbě zahradních jezírek, další najdou uplatnění v domácnosti, kde mohou nahradit louh a pomoci řešit problémy se zanesenými odpady v kuchyni nebo se sifony v koupelnách.

Autor: Petra Martišková