Osvěžení barvy koberce
Osvěžit barvu koberce je možné kartáčem, který jsme navlhčili octovou vodou. Místo octové vody můžeme také použít kysaného zelí, kterým koberec vytíráme. Zelí zbavíme přebytečné vody (odkapáním, popřípadě i vyždímáním), protože příliš vlhké zelí může špínu na koberci rozmazávat. V zimě vyčistíme koberce a zároveň osvěžujeme jejich barvu tím, že je položíme lícem na čistý sníh a vyklepeme. Nemůžeme tak však čistit koberce, u kterých se klepání nedoporučuje, např. kovral.

Svěží vzhled koberce
Svěží vzhled zachová občasné kartáčování dobrým hustým kartáčem, který namáčíme v horké vodě s troškou terpentýnu. Kartáč po namočení odstříkneme a dlouhými tahy pak povrch koberce kartáčujeme.

Barvě koberce škodí
Škodí jí mýdlová voda nebo voda s rozpuštěným mýdlovým práškem s alkalickými přípravky namáčecími, změkčovacími, se čpavkovou vodou atd. Mastné skvrny na koberci čistíme opatrně velmi zředěnými saponátovými přípravky, obyčejné skvrny vlažnou vodou.

Saze na koberci
Odstraníme je tak, že je posypeme solí a po kratší době opatrně smeteme.

Mytí lakované podlahy
Omýváme ji často studenou vodou s přídavkem octa. Podlahu pak vytřeme dosucha a pro zvýšení lesku ji občas natřeme hadrem navlhčeným kávovým odvarem (hadr můžeme uvázat na smeták). Zbytky kávy dokonale smeteme, neboť by nám při chůzi po podlaze mohly povrch poškodit - a podlahu pak přeleštíme flanelem.

Hnědnutí dřevěné podlahy
Podlaha nezhnědne a dostane lesk, když ji natřeme horkým roztokem manganistanu draselného. Roztok natíráme hadříkem upevněným na hůlce.

Šednutí dřevěné podlahy
Podlaha nezšedne, když pro její mytí nepoužíváme sody ani louhu, jako to dělaly naše prababičky. Myjeme ji saponátovým roztokem nebo mydlinkami, splachujeme čistou teplou vodou a menším hadrem dosucha vytíráme. Menší hadr se dá důkladněji vyždímat, proto se jím i lépe vytírá.

Čištění parket
Nejlépe se osvědčují jemné drátěnky na parkety. Za mírného tlaku plochou dlaně nebo celým chodidlem čistíme parkety nasucho tak, že drátěnkou pohybujeme stále jedním směrem po délce parkety (po směru vláken) jako při hoblování (nikoliv kruhovitě). Jemný prach hned smetáme a parkety pak vlhce vytřeme. Někdo doporučuje parkety před čištěním přetřít vlhkým hadrem nebo napustit tekutým voskem a posypat pilinami.

Prach na podlaze
Nejlépe jej stíráme mopem, jehož třásně napouštíme k tomu určeným olejem, aby se zachytilo co nejvíce prachu a nečistoty. Nepoužíváme však na podlahoviny z PVC nebo z gumy, které olej narušuje.

Prašnost betonové podlahy
Odstraníme ji tím, že suchou betonovou podlahu natřeme převařeným lněným olejem, který rozředíme benzínem (pozor na nebezpečí ohně a výbuchu!). Čím je větší obsah benzínu, tím hlouběji pronikne nátěr do podlahy.

Autor: efa