Takzvaná kantovka je neobyčejně vhodná pro využití v administrativních a průmyslových provozech, pro něž byla původně určena. Uplatní se však stejně dobře v rodinných domcích, soukromých bytech či společenských prostorách.
Architekty a designéry je tento druh podlahy velmi oblíben pro svůj neotřelý vzhled. Moderní interiéry ze skla, železobetonu a oceli přímo vybízí k použití protikladu měkkých a teplých dřevěných podlah. Pozoruhodný design je možné vytvořit například úzkými delšími proužky, které jsou poskládány do řemínku. A právě průmyslová mozaika nejen svým designem, ale především užitnými vlastnostmi převyšuje klasické vlysy, palubky nebo parketové čtverce.
Dub kantovka anglická vazba
Dub kantovka divoký řemen
Průmyslová mozaika může být vyrobena prakticky z jakéhokoliv druhu dřeva. Nejčastěji však pro její výrobu bývají využívány dřeviny z dubu, buku, jasanu nebo akátu. U evropských dřevin je nejčastějším rozměrem 22 mm. V případě nutnosti použití nižší skladebné výšky (např. u rekonstrukcí původních nižších podlahových krytin, nebo při podlahovém vytápění) lze připravit kantovku také v tloušťce 10mm. U tropických dřevin je běžným rozměrem 15 mm. Z exotických dřevin se často využívá merbau, wenge, teak, jatoba nebo ipe. Velmi pěkný vzhled mají i kantovky vyrobené z ebenu, cumaru, garapy a množství dalších druhů dřevin.
Dub kantovka střih
IPE kantovka
Průmyslová mozaika se vyrábí jako atypický nestandardní výrobek pro využití zbylého materiálu z jiné výroby. Hlavní výhoda spočívá v tom, že je tak zpracováván materiál jinak nevhodný pro jiné použití. Výrobou kantovky neboli „průmyslovky“ se zabývají zpravidla výrobci masivních dřevěných podlah. Proto bývají do průmyslové mozaiky často rozřezány i nestandardní podlahové palubky. U spodního líce se proto mohou objevovat pozůstatky drážek z původních výrobků, ale na životnost a kvalitu průmyslové mozaiky to nemá žádný vliv.
Jatoba kantovka
K největším přednostem kantovky patří bezesporu také její dlouhá životnost. Protože jednotlivé lamely nemají pero a drážku, naskýtá se možnost dalších důkladných obnov takového typu podlahoviny. Renovací se rozumí broušení povrchu, který může být opakováno několikrát, a tak životnost průmyslové mozaiky může přesáhnout i horizont několika generací.
Další výhodou průmyslové mozaiky je tvarová stálost, která je dána úzkou šíří jednotlivých lamel. Dřevo mění zpravidla objem nejvíce na šířku, proto se dá konstatovat, že kantovka je velmi stálá. Přesto je třeba vzít v úvahu, že jde o živý materiál, jehož stálost ovlivňuje nejvíce klima prostředí, v němž se nachází. Pokud by měl být interiér s tímto typem podlahy dlouhodobě vystaven velkým rozdílům vzdušné vlhkosti, projeví se to následně i na jejím vzhledu.
- PR článek -