Koberec je jednou z podlahových krytin, která je stále v kurzu a těší se velké oblibě. Nejenže jsou koberce stylové, ale mnohým vyhovuje jejich měkký a hřejivý povrch. Procházka po nich je příjemná i na boso, navíc si na ně můžete klidně lehnout, nebo je s pomocí několika polštářů využít jako pohodlné místo k sezení.
Rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním kobercem je mnohdy pro laika na první pohled těžké poznat. Při koupi je tak dobré být ostražití, věnovat pozornost detailům a vybírat jen tu nejlepší kvalitu. Nekvalitní koberec poznáte například tak, že na něm nohy stolů, židlí a dalšího nábytku zanechávají stopy, nebo když nový koberec vypadá už po krátké době používání značně opotřebovaně. Jakmile zjistíte tyto nedostatky, bývá už většinou pozdě. Proto je velmi důležité věnovat výběru vhodného koberce dostatečnou pozornost.
Základem je zvolit správný typ koberce, který by byl vhodný pro zátěž v dané místnosti. Pokud vás zajímá, jakou má koberec jakost, její značku naleznete na jeho rubové straně. Značka kromě jiného podává informaci i o kvalitě, způsobilosti a odolnosti proti opotřebení.
Koberec se skvěle hodí do místností, u nichž se vyskytl problém se špatnou akustikou, velmi dobře totiž tlumí a pohlcuje hluk. Pokud máte děti, sami uznáte, že lepší podlahovou krytinu, než je právě koberec, byste těžko hledali. Širokou škálu vzorů a barev však oceníte i v obýváku nebo v ložnici, kde si můžete pohrát s různými geometrickými motivy i abstraktními vzory. Jestliže si pořídíte menší barevné běhouny, máte možnost měnit vzhled a atmosféru vašich pokojů klidně i každý měsíc a stereotyp se u vás neobjeví.
Koupili jste nový koberec a teď řešíte, jestli jeho pokládku svěřit odborníkům? Jelikož nejde o žádnou náročnou práci, ničeho se nebojte a pusťte se do toho sami. Výsledek se určitě vydaří a uvidíte, jakou budete mít z vaší práce radost! Kromě nového koberce ovšem budete potřebovat ještě nějaké to vybavení, jako je suchý zip nebo oboustranná lepicí páska, univerzální lepidlo, případně fixační přípravek, ukončovací lišty, čtvrtkruhové profily nebo podlahové lišty včetně prořezu, ocelové hřeby a stěrkové hmoty. Pravděpodobně doma toto vybavení nemáte, není tak nic snazšího, než navštívit některý z hobbymarketů, kde nakoupíte vše potřebné pod jednou střechou. Přibrat pak můžete ještě nářadí, které vám doma chybí. Potřebovat budete nůž na koberce, hákové (trapézové) břity, malířský váleček, pravítko na koberce, nůžky, stěrku, kladivo a ozubenou stěrku.
Ze všeho nejdůležitější je si nejdříve připravit podklad, na který chceme koberec pokládat. Jako první zbavíme podlahu nečistot, které na ní zůstaly po starém koberci. Je třeba vyrovnat nerovnosti a trhliny na podlaze, což zvládneme pomocí stěrkové hmoty. Jestliže máte pocit, že podlaha vyžaduje ještě dodatečné čištění, tak ji umyjte. Před samotným pokládáním nového koberce však musí být suchá.
Jakmile máte podlahu připravenou, můžete přistoupit k pokládce koberce. Nejdříve jej rozložte volně v místnosti tak, aby u okrajů místnosti přesahoval asi o 10 centimetrů. Pokud máte dostatek času, můžete takto nechat koberec položený přes noc. Sám se usadí a vzniklé záhyby se samy vyrovnají. Navíc, jestliže jste zakoupili krytinu z přírodních vláken, měla by se v pokoji aklimatizovat, nejlépe 24 hodin při pokojové teplotě.
Až se nám koberec hezky usadí, zatlačte jej pomocí ostré hrany do bočních rohů místnosti. Nožem na koberce ho ořežte na předpokládaný rozměr, ale musíte počítat vždy s rezervou cca 10 centimetrů na prořez. Koberec přilepte pomocí speciálního lepidla na koberce nebo oboustrannou lepicí páskou (vhodná především na koberce z přírodních vláken nebo se spodní stranou z netkané textilie). Lepidlo nanášejte na kraje a plošně, u menších ploch stačí dát pásku pouze na okraje, u ploch větších pak i plošně do kříže. Koberec položte do mokrého lepidla a vyrovnejte pomocí čistého a suchého malířského válečku. Případné opravy se musí provádět rychle. Kvůli výparům je důležité také dobře větrat místnost, v níž práci provádíte.
Jakmile je koberec přilepen, můžete uříznout i přesahující kusy koberce, které jste tam nechali jako rezervu. Koberec nejprve diagonálně nařízněte u vnitřních rohů, ale ne až k podlaze! Pokud jste zjistili, že vám rozměr koberce nestačí, musíte jeho délku nastavit dalším pásem. V tomto případě je však třeba dávat pozor, ať koberec i přídavný pás směřuje stejným směrem! Pokud to nezjistíte pohledem, přejeďte po obou částech prázdnou lahví – chlupy koberce by se měly ohnout stejným směrem. Během navazování dvou pásů nechejte asi 3 až 5 cm překryv a prořežte oba pásy najednou. Jedině tak je možné docílit přesné navázání. Vzniklé přechody mezi koberci pak můžete zafixovat soklovými lištami.
- jap -
Foto: Hýža podlahy, pokládání-koberců.cz