Foto: trámový strop
Správná skladba odspodu:
- nosný trám
- záklop z prken
- fólie
- ekostyrenbeton 500 kg/m3
- kročejová izolace
- OSB desky
Foto: řez trámovým stropem
Někdy tyto rozdíly dosahují i několik desítek centimetrů. Příkladem jsou klenbové stropní konstrukce, kdy pata od vrcholu klenby dosahuje výškový rozdíl třeba i 30 cm!
Foto: klenbový strop
Správná skladba odspodu:
- klenbová konstrukce stropu
- ekostyrenbeton
- tepelná izolace XPS
- kročejová izolace
- dřevěná podlaha
Foto: řez klenbovým stropem
Řešením je provést vyrovnávku ekostyrenbetonem. Je to beton, kde značná část kameniva je nahrazena speciálním polystyrenovým granulátem – ekostyrenem. Tento beton díky ekostyrenu je velmi lehký a zároveň tepelně izolační. Pro představu jeden krychlový metr tohoto betonu může vážit jen 350 kg, což je asi 7 x lehčí, než klasický cementový potěr.
Ekostyren lze připravit svépomocí v běžné stavební míchačce.
Foto: příprava v míchačce
Přesný postup přípravy a dávkování najdete na www.ekostyren.cz
Ekostyrenbeton se stahuje latí a uhladí hladítkem.
Foto: ukázka aplikace ekostyrenbetonu:
Ekostyrenbeton je nekonstrukční, výplňový, vyrovnávací lehký beton, který nesnese pouze bodové zatížení (noha židle, stolu apod.). Proto nelze tento beton použít jako poslední vrstvu pod nášlapnou vrstvu (koberec, lino, korek apod.) Vždy se na ekostyrenbeton ještě musí aplikovat vrstva s tzv. „roznášecím“ charakterem, která roznese případné bodové zatížení do větší plochy. Tou vrstvou je zpravidla cementový potěr, nebo anhydrit. Avšak tam, kde nechceme zatěžovat např. stropní konstrukci domu, lze použít jako roznášecí vrstvu OSB desky, nebo CETRIS desky.
Další článek o Ekostyrenu
Beton, který hřeje… - jak vytvořit z betonu lehký tepelný izolant
- PR článek -