Jak vysávat?
Nejdůležitější věcí při péči o koberec je jeho pravidelné vysávání. Ač se to nezdá, i u této jednoduché činnosti je třeba dodržovat jistá pravidla, abyste vašemu koberci dopřáli nějaký ten roček navíc. Za prvé je dobré se k vysávání donutit alespoň dvakrát týdně, protože koberec vysáváním dostává přesně to, co potřebuje. Zbavujeme ho tak nejen hrubých a viditelných nečistot, ale zároveň jej provzdušňujeme a zabraňujeme usazování roztočů. Pokud máte doma položen ručně tkaný vlněný koberec, vysávejte ho vždy po směru vlasu. Rotační kartáče na něj nepoužívejte raději vůbec, mohl by poškodit jeho povrch.
Pravidelné vysávání je základem, pro kvalitní péči o koberec ovšem nestačí. Dříve nebo později se podaří na koberec něco rozlít, rozsypat nebo jej něčím umazat. Postupem času se na koberci začnou objevovat menší i větší skvrny, a proto jej bude nutné vyčistit mnohem důkladněji, abychom odstranili i hloubkové nečistoty.
Čištění koberce
Koberce můžeme v zásadě čistit třemi způsoby: na sucho, na mokro a pomocí páry.
čištění na sucho – pro tento způsob čištění si musíme zakoupit speciální čisticí prášek, s výbornými absorpčními schopnostmi, který dokáže pohltit prach i další nečistoty. Prášek se jednoduše nasype na místo se skvrnou a nechá se působit po dobu, která je uvedena na návodu. Jakmile požadovaná doba působení uplyne, vezmete vysavač a místo od prášku jen vysajete. Tato metoda se skvěle hodí pro tkané a všívané koberce s nízkým vlasem. Nehodí se na koberce vyrobené z bavlny a koberce s delším vlasem.
čištění na mokro – tato varianta je vhodná na téměř všechny druhy koberců. Na čištění používáme mýdlovou vodu, tedy koncentrovaný roztok, jenž vznikl smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a cca 15 dílů vlažné vody. Samozřejmě můžete použít také speciální prostředky na čistění koberců, které jsou běžně k dostání v drogeriích. Roztok se nanese buď jen na konkrétní místo, nebo i na celou plochu koberce. Na silně znečištěných místech je možné si s odstraněním skvrn pomoci vlhkým hadrem. Čistíme tak dlouho, dokud vidíme, že se z koberce nečistota stále vylučuje. Poté necháme koberec řádně vyschnout.
čistění na bázi páry – při tomto způsobu čistění dochází k postupnému vstřikování roztoku horké vody a saponátu do koberců. Nečistoty jsou rozpuštěny a poté ihned odsáty speciálním vysavačem určeným pro mokré vysávání. Takto můžeme navrátit krásu i silně znečištěným kobercům. Ne každý má však takovýto výkonný čisticí stroj doma. Pokud jej tedy nevlastníte, nemusíte být smutní, dnes totiž existuje možnost si jej půjčit ve specializovaných prodejnách. Tuto domácí činnost tak již není nutné nechávat na specializované firmy. Každý si může profesionálně vyčistit koberec svépomocí a to překvapivě levně!
Jedním z nejmodernějších přístrojů na čistění koberců je Dr. Schutz Spruh Boy 2000 s německým certifikátem GUT. Patří mezi to nejlepší, co je na českém trhu k dispozici a proto je o něj velký zájem. Manipulace s tímto přístrojem na mokré čištění je velmi snadná a zvládne ji každý. Do stroje je nutné používat kvalitní čistící koncentrát stejné značky, potom bude výsledek minimálně stejný, jako od specializované firmy. Je možné přikoupit také koncentrát pro umělá vlákna nebo koncentrát pro vlnu a potahy. Stroj o výkonu 1000W si může každý vypůjčit za pouhých 10 Kč na den po složení vratné kauce 2000 Kč. Tuto službu poskytuje například síť prodejen Komfort.
Klepání
Menší koberce, na kterých nám v místnosti nestojí žádný těžší nábytek, můžeme čas od času vzít ven a pořádně je vyklepat. Klepeme z rubové strany, lícovou stranu následně zbavíme kartáčem nebo smetákem vyklepaného prachu. Pokud byste koberec klepali i z lícové strany, veškerý prach byste do něj zpátky natlačili. Úplně nejlépe se koberce klepou na čistém sněhu.
Co se skvrnami?
Po nějakém tom roce užívání je koberec přehlídkou všemožných akcí, které se u nás doma konaly – naše narozeniny připomíná skvrna od vína, dětské hrátky koberec slepený od lepidla a romantickou večeři zase zatuhnutý vosk ze svíčky…Nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá a když víte jak na to, dokážete tyto skvrny odstranit.
Co platí na konkrétní skvrny?
tráva - teplá voda nebo biologický prací prostředek
víno - posypeme solí a necháme působit, případně přetřeme teplou vodou
krev - rychle polijeme studenou vodou
vosk - přiložíme savý papír a přežehlíme
káva, čaj - teplá voda či prací prostředek
mléko - teplá voda nebo ředěný šampon na koberce
saze - nejdříve vysajeme, poté přetřeme ředěným šamponem na koberce
hořčice - ředěný šampon na koberce
olej - teplá voda a ředěný šampon na koberce
krém - ředěný šampon na koberce
žvýkačka - přiložíme kostky ledu nebo použijeme zmrazovací sprej, žvýkačku poté rozbijeme na kousky a zbytky se pokusíme vysát
lepidlo - voda, aceton nebo alkohol
- jap -