Proč by majitelé starých objektů měli nyní zpozornět a proč je izolace podlah tak důležitá?
Odpověď je jednoduchá. Pokud nechtějí vyhazovat peníze do vzduchu. V minulých letech byla návratnost investice na zateplení podlahy přibližně 10 let, což pokud vezmeme v úvahu dobu bydlení, není dlouhá doba. Nicméně v souvislosti se současným extrémním nárůstem cen za energie se doba návratnosti bude snižovat. Vždyť správně odizolovaná podlaha zabraňuje značným ztrátám tepla, které mohou tvořit až 25 % z celkového objemu ztrát.
Nicméně rekonstrukce podlahy má svá specifika. Jak tedy postupovat?
Tak samozřejmě záleží na tom, zda jde o podlahu betonovou, nebo dřevěnou. V případě betonu jde o tzv. mokrou skladbu, v případě dřevěné podlahy hovoříme o skladbě suché. Za druhé by měli zákazníci zvážit, jakým materiálem izolovat a v neposlední řadě záleží také na tom, co se nachází pod podlahou, kterou chceme izolovat. Zda jde např. o podlahu nad sklepem, nebo nevytápěným přízemím, nebo naopak jde o podlahu, která se nachází na stropě s malou únosností. Od toho vše se odvíjí zvolený materiál i postup.
Na trhu je tolik izolačních materiálů, že je velmi složité se v tom množství vyznat.
Máte pravdu. Nicméně kdo někdy rozebral podlahu zateplenou polystyrenem, jistě mi dá za pravdu, že je lepší poohlédnout se po nových trendech. Rozežraná izolace a myší hnízda nejsou u izolace polystyrenem právě výjimkou. Nemluvě o tom, že polystyren je vysoce hořlavý a neekologický.
Jaký materiál byste tedy doporučil?
V poslední době se začíná na trhu izolačních materiálů etablovat pěnové sklo. Jde o materiál, který je vyroben ze 100 % recyklovaného skla. Je tedy ekologické a zdravotně nezávadné. Jeho nespornou výhodou je nehořlavost, nenasákavost vodou a velmi nízká hmotnost. Navíc skladba pomocí pěnového skla nepotřebuje již žádnou hydroizolaci, neboť voda po pěnovém skle nevzlíná. Díky tomu také nedochází k tolik častému jevu jako je opadávání omítky z důvodu vlhkosti ve stěnách.
Přečtěte si také článek
Unikátní návrh kontaktní podlahy vyrobené z ultralehkého betonu na bázi pěnového skla Refaglass
Vyřeší nám tedy problém s nízkou únosností stropu?
Přesně tak. To je právě ten případ, kdy investor potřebuje zateplit podlahu v 1. podlaží, ale má problém se stropem s nízkou únosností. Jeden kubík pěnového skla váží jen 150 Kg, takže jde o velmi vhodný materiál právě pro tyto případy.
V úvodu jste mluvil o mokré a suché skladbě. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Největší předností suchých dřevěných podlah s výplní pěnového skla je jejich jednoduchá a rychlá montáž. Pěnové sklo tu nehraje roli jen tepelně-izolační, ale díky němu můžeme vyplnit i potřebný prostor. Nezatěžuje nosné konstrukce stavby a je výhodné například při řešení podlah střešních nástaveb.
Co byste shrnul závěrem?
Budoucí investor by si měl zhodnotit tato specifika:
- návratnost investice
- zohlednění charakteru původní konstrukce
- mokrá, nebo suchá skladba
- vhodný materiál
Obrázek - mokrá skladba
Obrázek - suchá skladba
Kolik bude pro rekonstrukci zapotřebí pěnového skla?
Množství potřebného materiálu zjistíme vynásobením objemu výkopu a koeficientu zhutnění, který je orientačně 1,2.
Délka výkopu (v metrech) x šířka výkopu (v metrech) x hloubka výkopu (v metrech) = objem výkopu (v metrech krychlových)
Objem výkopu (v metrech krychlových) x koeficient pro hutněný materiál = množství materiálu
Pokud máme místnost o rozměrech 5 x 3 x 0,2 = 3 m3, 3 m3 x 1,2 = 3,6 m3.
Budeme tedy potřebovat 4 m3 pěnového skla.
Pro rekonstrukci podlah pěnovým sklem Refaglass se používá frakce 0-63 mm. Pěnové sklo je dodáváno v m3/150 kg Big Bag obalech nebo volně ložené.
S případnými dotazy se můžete obrátit přímo na výrobce pěnového skla Refaglass.
Pěnové sklo Refaglass zakoupíte v nejbližších stavebninách.
- PR článek -