Přednosti přírodního kamene
Přírodní kámen ocení zejména ti, kteří očekávají od podlahové krytiny tvrdost a odolnost vůči poškození. Drobné škrábance a vrypy se na štípaném povrhu kamene ztratí, dokonce s přirozenou strukturou kamene splynou. Pokud kamennou podlahu doplníme podlahovým topením, docílíme dokonalého komfortu, protože kámen dokáže teplo přirozeně šířit.

Tloušťka desek štípaného kamene se pohybuje mezi 10 a 20 milimetry. Odchylky jsou samozřejmě přípustně – u kalibrovaného kamene je to přibližně 1 milimetr, u nekalibrovaného až 5 milimetrů. Hrany desek bývají podle druhu zpracování řezané nebo sekané. Cena přírodního kamene se odvíjí od původu kamene, velikosti, druhu, tloušťky, kalibrace, ale i kvality a způsobu zpracování. Za metr čtvereční zaplatíme přibližně 900 až 2 500 korun.

Nákup a pokládka
Pokud se rozhodnete pro nákup přírodního kamene,   rozhodně se obraťte na odborníky ve specializovaných prodejnách. Kámen je nejvhodnější si dobře prohlédnout na denním světle a doslova si jej osahat. Pokládka kamene je vzhledem k jeho přirozené struktuře těžší a časově náročnější než by se mohlo zdát. U štípaných desek není nikdy předem dáno, která strana je rub a která líc, jako je tomu například u keramické dlažby. Lícová strana bude ta, která se zákazníkovi vzhledově a barvou líbí více. U kamenné dlažby nemůžeme počítat ani s tím, že se nám podaří nakoupit stejný odstín barvy všech desek – případné nerovnoměrné zbarvení dokáže zkušený pokladač vyřešit rozmístěním desek po ploše.

Druhy štípaného kamene
Nejžádanějšími přírodními kameny jsou pískovce, břidlice a kvarcity, které se k nám dovážejí z Indie a Brazílie, mají exotický a atraktivní vhled a hlavně jsou velmi kvalitní. Mohlo by se zdát, že v Čechách a na Moravě je kamene dost, ovšem například břidlice ze Železnobrodska a Opavska nedosahuje rozměrů a tloušťky potřebné pro dlažbu. Zahraniční břidlice lze naopak získat i v atraktivním rozměru 60 x 60 centimetrů. Právě břidlice má pro interiér výborné vlastnosti – hmotnost je srovnatelná s keramickou dlažbou, tudíž není nijak ohrožena statika budovy, je poměrně nenasákavá a odolná vůči nehodám s červeným vínem nebo kávou. Také pískovec je pro interiérové dlažby vhodný a je oblíbený zejména pro širokou škálu teplých barev, které nabízí.
Pokud je pro nás nejdůležitějším hlediskem při výběru kamene minimální péče o podlahu, je nejvhodnější vápenec. Ze všech přírodních kamenů nejvíce odolává povrchovým nečistotám, jako je prach a špína z bot,   při minimální údržbě.

Ošetřování přírodního kamene
Pouze včasnou impregnací se nám podaří ochránit kámen před mastnotou a vylitými tekutinami. Díky impregnaci se na povrchu kamene vytvoří neviditelný ochranný film. I mezi impregnacemi nalezneme rozdíly, pro všechny však platí jedno pravidlo – impregnovat můžeme pouze suchý a čistý kámen. Běžný kámen nevyžaduje skoro žádnou údržbu a jeho kresba zůstane „živá“ i po letech. Oproti mramoru a žule nemusíme štípaný kámen ani leštit. Kdo by chtěl udělat své kamenné podlaze radost, může použít speciální čistící a konzervační prostředky pro kamenné podlahy, ovšem pro běžnou údržbu postačí vyluxování a vytření.  

Články s podobnou tématikou 
Kam a proč položit keramickou dlažbu
Podlaha z PVC - minulost nebo módní trend
Dlažba ze dřeva
Korková podlaha - investice do budoucna