Aby židle splnila svůj účel
V první řadě je nutné si uvědomit, zda kupujete židle do malé kuchyňky či do velké jídelny. Do menšího prostoru je lepší zvolit židle lehčí, subtilnější, nebo třeba sklápěcí či stohovatelné. Naopak do prostorné jídelny můžete vybrat masivnější židle s vyšším opěrákem a područkami, v rustikálním stylu nebo, pokud se hodí k nábytku, i čalouněnou repliku odpovídajícího slohu.
Pro výběr židle je vždy rozhodující výška jídelní ho stolu a rozměr a výška sedáku židle . Proto pokud máte možnost pořizujte stůl současně se židlemi. Pro tvar a rozměry židle platí zcela jasná pravidla. Významnou roli pro naše pohodlí hraje současně hloubka sedu neboli vzdálenost od opěradla k hraně sedáku. Při výběru v obchodě se nebojme na židli posadit a vyzkoušet stabilitu, tvrdost sedáku a výšku opěradla. Proto ji přece kupujete, aby se na ní pohodlně sedělo. Téměř rovný a poměrně pevný sedák židle by měl být přibližně 44 až 45 centimetrů nad zemí, s mírným sklonem k bederní páteři. Nemusí však nutně podepírat celá záda, stejně kvalitní sezení poskytne i odlehčená konstrukce s opěrákem pouze pro horní polovinu zad. A konečně, počítejte s dostatečným průchozím prostorem okolo stolu, u obsazené židle potřebujete průchod o šířce 50 až 55 centimetrů.
Stejně jako u ostatních nábytkových solitérů bychom vedle pohodlí neměli zapomínat na bezpečnost, obzvláště v rodinách s dětmi. Předpokladem bezpečného užívání je dostatečně pevná a stabilní konstrukce, zajišťující prostorovou tuhost a únosnost. Vyhýbejme se proto atypickým výrobkům a zvolme raději stabilní židli klasické konstrukce.
Materiál
Židle se dnes vyrábějí nejčastěji ze dřeva, překližky, kovu, plastu nebo v kombinacích dvou či tří materiálů. Židle z měkkého dřeva, jako je borovice či smrk, jsou lehčí a levnější, ale jsou na nich otlaky a rýhy více znát než na židlích z tvrdého dřeva (buk, dub, třešeň, ořech) . Materiály potahových látek odolávají otěru a zátěži - často jsou z kůže, umělé kůže či pevné textilie. Bývají speciálně povrchově upraveny proti skvrnám a tekutinám a dají se velice snadno čistit speciálními pěnami a prostředky na potahy. Ale navzdory tomu stejně na celé čáře vyhrávají židle omyvatelné, které jsou praktické pro snadnou a rychlou údržbu. Kromě plastových jsou kovové židle s chromovanými nebo nerezovými prvky vyráběny v několika speciálních povrchových úpravách, které zaručují pěkný vzhled i při častém používání.
Jediným problémem bývá nosnost židle, kterou výrobce zřídkakdy uvádí. Výjimkou je snad jen standardní dřevěná židle, často užívaná v restauracích, kde se počítá s nosností 100 kg. Těžší lidé mají v takovém případě smůlu nebo musí počítat s častější obměnou nábytku. Proto po koupi židle uschovejte paragon pro případnou reklamaci a nezapomeňte, že i na židli máte dvouletou záruku.
Trend a styl
Moderní židle využívají k polstrování veškeré materiály, pravou i umělou kůži, včetně exotických kůží divoké zvěře, látky se speciální nehořlavou a nešpinivou úpravou, látky s kovovým leskem a optickými efekty i látky, které kombinují hladkou strukturu s žinylkovými pruhy. Hitem poslední sezóny jsou odlité plastové židle s ergonomickými měkce zaoblenými tvary umožňujícími překvapivě pohodlné sezení. Rovněž vede trend stohovatelných a skládacích židlí z chromu a kůže, výpletem a ohýbanou dýhou.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Nábytek Forliving