Ve společnosti je dlouhá léta zažitý jeden falešný mýtus - majitelé umělých stromků se v něm ohánějí tvrzením, že chrání nekupováním každoročně čerstvě uříznutého stromečku z lesa přírodu. To je však už několika výzkumy dokázaný nesmysl. Z hlediska několika faktorů, jako jsou škodlivé látky v ovzduší nebo spotřeba energie, je ekologicky příznivější stromeček pravý, který voní pryskyřicí, a připomíná tak jedinečně a nenahraditelně vánoční čas.
Většina stromků, které nabízejí před Vánocemi prodejci okolo supermarketů a na tržnicích, totiž pochází z lesníky odborně vyřezaných lesnických průřezů, případně se se záměrem vánočního prodeje pěstují celé lesní školky. Není to tedy tak, jak se někteří domnívají, že nevyškolený prodejce, který nikdy nebyl lesníkem, zajede do jakéhokoliv lesa a tam nahodile uřeže, co mu přijde pod ruku.
Pro přírodu jsou tedy mnohem více škodlivé stromečky umělé, na jejichž výrobu se spotřebuje mnohem více energie, než na vypěstování živého stromku, a nejhorší jsou pak zplodiny z likvidace umělých napodobenin. Na druhou stranu nutno podotknout, že škodlivé látky se netýkají jen stromků z PVC a polyethylenu, protože při pěstování pravých stromů jsou zase používána chemická hnojiva.
Také umělé stromy však mají několik výhod - nemusíte pro něj každou zimu běhat a shánět nějaký pěkný rovnoměrný, hustě zarostlý a čerstvý s nezažloutlými jehlicemi, nemusíte jej zalévat a starat se o něj během svátků a po Vánocích ho nemusíte chodit vyhazovat potajmu v noci k popelnicím. A k tomu všemu se zároveň obejdete bez nepořádku z opadávajícího jehličí.
Pokud se nemůžete stále rozhodnout, zda živý smrček, borovici nebo jedličku, či raději stromek umělý, pak je ještě třetí možnost pořídit si stále živý stromeček v květináči, o kterém jsme psali před pár dny.
Autor: efa