Terapeutické zdravotní židle nejsou nábytek, ale důležitá osobní pomůcka

Dlouhé sezení -zejména u počítače v kanceláři i doma- zajímá většinu současné aktivní populace všech věkových skupin, hlavně kvůli stále častějším potížím, které definujeme jako škodlivé následky nesprávného sezení. Nejrůznější vady držení těla, bolesti zad, krční páteře, hlavy, brnění a otékání rukou a nohou, neurovegetativní potíže a mnoho dalších mají prokázanou souvislost s dlouhodobě zažitým způsobem nesprávného sezení a se špatnými návyky, které během dlouhého sezení nevědomě a opakovaně provádíme. Na vině není jen „špatná židle“, ale i nesprávná organizace počítačového pracoviště a hlavně nedostatek odborných věrohodných informací a osvěty k dané tématice. Většina z nás, co sedíme 8 i více hodin přiznává, že sezení nevěnuje příliš pozornosti až do doby, kdy se začnou ozývat nepříjemné zdravotní potíže. Léky tlumící bolest ale nevyřeší skutečnou příčinu...

Při výběru pracovní židle většina z nás přistoupí k nákupu podobně, jako u pořizování sedací soupravy nebo jídelního setu-jde vlastně „jen“ o nábytek a ten vybíráme především podle estetických parametrů - hlavně aby se hodil barvou a designem do daného prostředí a měl přiměřenou cenu a pohodlí. Na jídelní židli nebo sedací soupravě sedíme přece jen kratší dobu než na židli pracovní, a také na nich více relaxujeme, proto je nutné pracovní židle hodnotit zcela jinak než sedací soupravu pro odpočinek.

V mnoha firmách a institucích je zcela běžné, že při výběru pracovních židlí pro zaměstnance rozhoduje výhradně cena a že židle jsou nakupovány hromadně a bez zkoušení uživatelů. Individuální pohodlí je pak stejné jako když celé firmě pořídíte boty jedné velikosti - většině nepadnou a necítí se v nich. Zatímco dobré boty mají být pohodlné, u židle to neplatí - pohodlná pracovní židle nemusí být vůbec zdravá.

 
Jak tedy vybrat správné pracovní židle pro dlouhé sezení?

Především,je nutné aby židle byla důkladně vyzkoušena přímo uživatelem.Je zcela obvyklé,že dokonalé odzkoušení židle může trvat i hodinu a ve specializovaných prodejnách s tím běžně počítají, dokonce si zdravotní židle můžete i zapůjčit na zkoušku na několik dní domů. Židle nikdy nevybírejte ve spěchu a pro druhou osobu.

 
Jaké technické a ergonomické vlastnosti by měla správná zdravotní pracovní židle mít?

DŮLEŽITÉ TECHNICKÉ PARAMETRY PRO ZDRAVOTNÍ ŽIDLE

1. Synchronní MECHANIKA

Mechanika je polohovací mechanismus, který na moderních pracovních židlích sdružuje více funkcí, které nastavují židli. Ovládacími prvky mohou být páčky a tlačítka, jejichž snadná dostupnost a intuitivní ovládání je velmi důležité a žádoucí.

Moderní židle využívají synchronní naklápěcí mechanismus, který nezávisle polohuje sedák a opěru židle, nejde tedy o již zastaralé houpání, ale naklápění. Při odblokování mechanismu je možné židli napolohovat do optimálního sklonu opěradla a sedáku a popř. i zaaretovat židli v této pozici. Doporučeným způsobem sezení je ale tzv. DYNAMICKÉ SEZENÍ, kdy necháme mechanismus odblokovaný a nastavíme si sílu protiváhy opěry tak, aby tlak opěry do zad byl vyvážený a nutil nás měnit při práci pracovní pozici, což je skvělá prevence proti ztuhnutí krku a zad. Pomocí moderního mechanismu lze také nastavit výšku sedáku /ovládáme zdvih plynového pístu/. Velmi důležitá /zvláště pro vyšší osoby/ je nastavitelná hloubka sedu /posunutí sedáku vpřed nebo vzad. Ideální je, když je ovládání umístěno jednoduše na jedné straně a vše potřebné lze nastavovat přímo při sedu bez nutnosti ze židle vstávat. Důležité je, aby mechanismus umožnil nastavení výšky sedu tak, aby lýtka se stehny svíraly větší úhel než 90 stupňů a aby sedák měl i negativní sklon - cca 2-3 st z vodorovné polohy.

2. PODRUČKY

Funkce područek bývá mnohdy opomíjena, zejména pokud nejsou schopny správného nastavení pro konkrétního uživatele pak většinou ani nemohou být správně používány. Ideální područky pro pracovní židli jsou 4D, tedy područky se čtyřmi nezávislými funkcemi - dostatečné nastavení výšky /min 10 cm/, nastavení šířky mezi područkami /co největší rozsah/, vytáčení dovnitř /popř.i ven/ a posouvání područky dále nebo blíže pracovnímu stolu. Velmi důležité je, aby byla područka správně nastavená vůči tělu a přirozeně pohodlně podepírala lokty sedící osoby. Důležitý je i materiál, nejlépe měkčený PUR nebo čalounění do antibakteriální omyvatelné, ale zároveň na dotyk příjemné potahové látky. Nejvíce důležité jsou správně nastavené područky u lidí s úzkým nebo širokým tělem a krátkými nebo naopak dlouhými pažemi.

3. Pojezdový kříž resp. NOSNOST

Zvláště u osob s vyšší hmotností je důležité, zajímat se o nosnost židle, resp.max.povolený limit. Většina běžných židlí s plastovým pojezdovým křížem je limitována nosností okolo 100 kg. Právě pojezdový kříž nízké kvality /plastový/ je nejvíce náchylný k poškození při přetížení /vylamování koleček, praskání, zlomení kříže a současně při jeho poškození hrozí i pád sedící osoby. Kříže svařené z ocelových prvků jsou sice pevnější, ale náchylné na prasknutí svaru a ulomení ramene při cyklickém zatěžování u častého dosedání a vstávání. Kvalitní pracovní sedadla jsou vybavena výhradně litými masivními pojezdovými kříži z hliníku a nosnost takovýchto židlí je až 140 kg.

 

 
ERGONOMICKÉ PARAMETRY PRO MODERNÍ ZDRAVOTNÍ ŽIDLE

SPRÁVNÝ TVAR A VELIKOST

Protože pracovní židle slouží konkrétnímu člověku, právě jeho tělesné parametry by měly být klíčové při správném výběru.

Které to jsou?
HMOTNOST
VÝŠKA POSTAVY
ŠÍŘKA POSTAVY
DÉLKA KONČETIN
VÝŠKA BEDER

Mimo tyto hlavní aspekty je nutno brát ohled i na případné tělesné omezení a vady, zejména zad - stranové vychýlení páteře /skolioza/, kulatá záda /hyperkyfoza/, nadměrné prohnutí beder /hyperlordoza/, vyhřeznutí meziobratlových lotének apod...

Každý člověk je více méně jedinečný soubor fyzických vlastností, proto je právě tvar a velikost nutné vybrat individuálně a s vědomím, že hledáme optimální řešení. Univerzální řešení neexistuje, proto bude nutné velmi pečlivě zkoušet a vybírat tím více, čím více jste odchýleni od fyzického průměru a čím větší máte zdravotní potíže a vady. Správná židle by měla ideálně podepřít tělo a současně nezatěžovat člověka myšlenkami na to, jak sedí.

Při výběru pracovní židle je dobré vyzkoušet co nejvíce sedadel s různými tvary, sedět v nich co nejdéle a pokud možno v obvyklé pracovní poloze - tedy u stolu. Doporučuji se také seznámit s nejnovějším principem – SYSTÉM AKTIVNÍHO SEZENÍ, který prezentují výhradně terapeutické židle THERAPIA. Tato židle je tvarovaná zcela odlišně než většina běžných pracovních židlí. Anatomicky tvarované sedadlo /podobně jako v automobilu/ není vhodné pro dlouhé pracovní sezení, proto jsou hlavní opěrná místa u terapeutických židlích soustředěná na 4 unikátní zóny:

Přední zóna sedáku

- sdružuje ztv. abdukční klín pro správnou pozici nohou a současně výrazně odlehčuje tlak na stehna zcela unikátní zkosenou hranou, což napomáhá krevnímu a lymfatickému systému

Zadní /sedací/ zóna sedáku

- rošt z taškových pružin pod hýžděmi dokonale rozvádí tlak a citlivě umístí konec páteře, veškeré výkyvy do stran jsou takto minimalizovány a při sezení se zapojují aktivně břišní i zádové svaly

Bederní opěra

- je klíčový prvek podepírající tělo v lumbární oblasti

Svislá zádová /hrudní/ opěra

- podepírá hrudní páteř a automaticky stabilizuje pozici těla v napřímené poloze/hlava v ose těla/,podporuje správné dýchání

Mimo unikátní patentované tvarování se terapeutické židle THERAPIA vyrábějí na míru podle typu postavy - S,M,L,XL.Pro dokonalé individuální nastavení je možné vybírat volitelné příslušenství, např. nafukovací bederní opěru AIR PUMPA, různé vzdálenosti područek od přední hrany, speciálně tvarovanou opěru hlavy SOFT s línou pěnou, dvojitý pružinový sedák KOMFORT apod...

Terapeutické židle jsou klinicky testovány a doporučeny pro dlouhé sezení. Tyto židle byly vyvinuty ve spolupráci s předními fyzioterapeuty a odborníky na zdravé sezení. Židle THERAPIA je český výrobek, jehož unikátní konstrukce i design je schválen jako průmyslový a užitný vzor a chráněn ochrannou známkou.

THERAPIA MAXI a THERAPIA BODY jsou určeny dospělým/pro výšku postavy od 150-200 cm,váhu 60-140 kg/.

THERAPIA MINI a THERAPIA MINI+ jsou určeny dětem od 6 let, ale lze na nich usadit i dospělé.

THERAPIA UNI jsou univerzální kancelářské terapeutické židle pro kanceláře a domácí pracovny s velmi dobrým poměrem ceny a ergonomie.

POZOR! VÝBĚREM SPRÁVNÉ ZDRAVOTNÍ ŽIDLE TO NEKONČÍ!JE NUTNÉ TAKÉ SPRÁVNĚ NASTAVIT ERGONOMII CELÉHO PRACOVIŠTĚ, ZEJMÉNA VÝŠKU STOLU, POLOHU KLÁVESNICE A OBRAZOVKY. DOPORUČUJEME PROTO KOMBINOVAT TERAPEUTICKÉ ŽIDLE THERAPIA A ROSTOUCÍ STOLY ZOOMER S OPTIMÁLNÍM VÝŠKOVÝM NASTAVENÍM - tento stůl je vhodný pro děti od 6 let a nastavitelný i pro vysoké postavy (do výšky 200 cm). Pro domácí pracovny a studentské pokoje nabízíme rostoucí stoly WORK.

Související článek
Terapeutické židle chrání zdravá záda vašich dětí
Bolí vás záda? Židle THERAPIA pro zdravé sezení!

- PR článek -