Některé sedací soupravy lákají k posezení už svým vzhledem. Sedací soupravu se však rozhodně nedoporučuje vybírat jen podle toho, že má barvu, která se nám líbí a hodí se nám do interiéru. Přesto právě design, tvar, materiál a barva – tedy to, co je patrné na pohled, nejvíce ovlivňuje náš výběr. Sedací soupravu bychom však neměli vybírat jen očima, ale měli bychom se zaměřit i na kvalitu použitých materiálů. Zajímat bychom se měli nejen o materiály, kterými je sedačka či pohovka vybavena zvenčí, ale i o vnitřní materiály, které jsou našemu pohledu skryty. Jedině tak získáme výrobek, s nímž budeme spokojeni a který nám bude sloužit dlouhá léta.

Design, trendy a barvy

V dnešní době si může každý vybrat takovou pohovku či sedací soupravu, která se mu bude jak designově líbit, tak i barevně hodit do interiéru. Pokud máte moderně zařízený byt, bude se vám možná hodit černá kožená sedačka s kovovou kostrou, pokud rustikálně, oceníte spíše přírodní barvy potahů i materiály konstrukce. V dnešní době se velké oblibě těší světlé a smetanové potahové látky, ale vrací se i výrazné a tmavší barvy, stejně tak jako nejrůznější vzory. Kdo hledá nějakou klasiku, měl by zvolit barvu krémovou, šedou nebo čokoládovou, a naopak ten, kdo chce, aby se sedací souprava stala dominantním a nepřehlédnutelným prvkem interiéru, sáhne po barvě, jako je červená, oranžová, žlutá, nebo po abstraktním či květinovém motivu. Látky je možné i kombinovat - jednobarevnou sedačku krásně oživíme třeba pestrobarevnými polštáři. Jak barva, tak i motiv by měl vkusně doplňovat barevnou kombinaci prostoru.


Textilní potahové látky všech barev jsou stále oblíbené. Foto: Nábytek Torrimex

Potahové materiály

Výběr potahového materiálu je klíčovým rozhodnutím při nákupu nové sedací soupravy. Ideální potahový materiál by měl splňovat několik požadavků – měl by být trvanlivý, praktický, pohodlný a v neposlední řadě také estetický a příjemný na dotek. Ty nejkvalitnější potahové látky se vyznačují barevnou stálostí a vysokou odolností protí otěru udávanou v cyklech Martindale. Martindale je nejpoužívanější metodou při testování odolnosti textilií proti otěru (1 cyklus Martindale = jedno otočení válce, který pod velkým tlakem opakovaně projíždí po testovaném materiálu). Běžné textilie mají odolnost 25 až 30 000 cyklů, ty nejodolnější potahové textilie až 150 000 cyklů.

Skvělou volbou jsou sedací soupravy, které mají snímatelné a pratelné potahy. Jsou velmi hygienické a ocení je nejen rodiče malých dětí, ale i majitelé domácích mazlíčků. Navíc, pokud se vám barva nebo motiv vaší sedací soupravy přestane po nějaké době líbit, můžete jej jednoduše vyměnit za jiný. Spousta firem dnes šije potahy na míru. Při nákupu sedačky se kromě výběru potahového materiálu zaměřte rovněž i na kvalitu čalounického provedení.


Moderní interiér si žádá originalitu např. v podobě kombinace látky a kůže. Foto: Nábytek Torrimex

Bavlna
Klasická bavlna jakožto materiál na potahy sedacích souprav příliš často používána není, ale občas je možné narazit i na takové sedačky. Výhodou bavlny je její čistě přírodní původ a pak také nižší cena. Naopak jako nevýhoda je považována nestálost barev a také nižší životnost takového potahu.

Mikrovlákno
Mikrovlákno, tedy textilie vyrobená z velmi tenkých vláken, patří v současnosti mezi nejoblíbenější a nejčastěji používané materiály. Pochází z Japonska, kde však bylo známo pod názvem alcantara. Na pohled i na dotek připomíná mikrovlákno semišovou useň. Výhodou tohoto materiálu je, že se snadno udržuje a má luxusní vzhled. Jednotliví výrobci dnes nabízí trochu odlišné složení těchto textilií a tedy i odlišné vlastnosti. Nejčastěji je mikrovlákno doplňováno vrstvou z pružných vláken, která zajišťuje, aby se potah nevytahoval.

Mikroplyš
Velmi často se na sedací soupravy používá mikroplyš, což je dvouvrstvý materiál s vynikajícími užitnými vlastnostmi. Jeho kvalita je dána tím, že má pevný tkaný podklad, který se skládá půl na půl z bavlny a polyesteru a pak také odolný horní vlas ze 100 % polysteru. Právě složení horního vlasu dodává materiálu celkovou odolnost při špíně a také zaručuje snadnou čistitelnost.


Pohovka z velmi příjemného měkkého mikroplyše. Foto: HM nábytek

Žinilka
Tento materiál je velmi podobný mikroplyši – podklad je rovněž ze směsi bavlny a polyesteru (1:1), ale do něj je vetkán vlas ze 100 % bavlny. Tento tkaný materiál je velmi příjemný a v současnosti i módní, ale jeho zranitelnost tkví právě v bavlněném vlasu, který není příliš odolný vůči zašpinění. Čištění žinilky není snadné a ani výsledek není zaručen.

Carabu
Tento moderní potahový materiál, který se strukturou podobá kůži, se vyrábí bavlny (8%), polyesteru (16%), polyamidu (21%) a akrylu (55%). Jeho výhodou je dokonalá prodyšnost a výhřevnost. Carabu je velmi příjemný na dotek, je hladký a připomíná hedvábí. Zároveň však vyniká extrémní pevností, otěruvzdorností a odolností. Materiál se snadno čistí, protože je nahusto utkán ze speciálních High-tech vláken, které nepropustí nečistoty do hloubky. Tato vlákna tak sedací soupravu ochrání před rozlitým červeným vínem, likérem, rtěnkou i krémem na boty. Materiál Carabu má vodoodpudivý povrch a je antibakteriální. Navíc je Carabu také vybaven technologií Agua clean – ta umožňuje případné skvrny čistit pouhou vodou. Stačí jen kousek látky namočit do vlažné vody a sedačku s ním bez problémů vyčistíte.

Mikrofáze
Mikrofáze je další moderní materiál používaný pro potahy sedacích souprav. Jde o jednovrstvý, povrchově upravený 100 % polyester. Oblíbený je zejména pro své dobré užitné vlastnosti a také cenu, která odpovídá kvalitě. Je vhodný pro každodenní používání, dobře odolává zašpinění a dá se snadno čistit.

Kůže
Kdo si potrpí na luxus, může si pořídit koženou sedací soupravu, která je dnes k dostání jak v moderním, tak i klasickém provedení. Záleží tak na tom, zda hledáte sedací soupravu do své kanceláře, nebo obývacího pokoje. Kůže je přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám interiéru. Výhodou kůže je, že nestárne - kožené sedací soupravy tak časem získávají na kvalitě, jsou zárukou komfortu, exkluzivity a dodají interiéru eleganci a šmrnc. Přírodní kůže je měkká, poddajná a příjemná na dotek. Výhodou je snadná údržba (stačí voda se saponátem), naopak nevýhodou je velká náchylnost na poškození. Pokud máte malé děti, nebo domácí mazlíčky, je dobré si pořídit sedací soupravu potaženou zalakovanou a vysoce chráněnou kůží - high protection leather. I takto opatřená kůže si zachovává své původní vlastnosti. Dnes už není třeba se při výběru barvy kožené sedací soupravy nijak omezovat, kromě klasické černé či hnědé varianty jsou k dostání kožené sedačky i v bílé, krémové, různých pastelových barvách, ale i ve výrazné červené, fialové nebo dokonce růžové barvě.


Kožená sedací souprava je skvělou investicí, ovšem pozor na všetečné děti a hravé domácí mazlíčky. Foto: Nábytek Torrimex

Eko kůže
Levnější variantou pravé kůže je tzv. eko kůže – jde o umělou useň čili umělou kůži, která je svým vzhledem od pravé kůže k nerozeznání, ale neobsahuje živočišné materiály a nemá tak s pravou kůží ve skutečnosti nic společného. Eko kůže je dvouvrstvý materiál, jehož horní vrstva je tvořena 100 % polyuretanem a podklad představuje 100 % bavlněný úplet. Eko kůže je stejně jako pravá kůže snadno udržovatelná, stačí ji omýt vlažnou vodou s příměsí saponátu. Tento materiál je navíc vhodný i pro alergiky. Nespornou výhodou je pak samozřejmě nesrovnatelně nižší cena oproti pravé kůži. Pravá kůže je v porovnání s eko kůží až jednou tak drahá. Eko kůže je jakousi náhradou za koženku, ale oproti ní je prodyšná. V porovnání s pravou kůží není eko kůže tolik otěruvzdorná (120 000 cyklů Martindalea) má tedy i nižší životnost.


Sedací souprava z eko-kůže, Spectrum nábytek

Koženka
Od tohoto materiálu, který byl velmi oblíbený zejména v minulých letech, se v oblasti potahových látek na sedací soupravy již upouští, protože není příliš kvalitní. Koženka je syntetická useň, která má polyvinylchloridovou horní vrstvu. Přestože vyniká snadnou údržbou, je příjemná na omak a na první pohled je k nerozeznání od pravé kůže, není na sedací soupravy vhodná. Tento materiál nedokáže odolávat soli, což vede k jeho praskání. Koženka má proto v porovnání s ostatními potahovými materiály jen krátkou životnost.

Výplně sedacích souprav

Sedací soupravu si často vybíráme také podle toho, jestli je pro nás dostatečně měkká, nebo naopak tvrdá. Tvrdost sedaček je dána jejich výplní, což může být molitan, nebo v dnešní době již spíše některá z pěn. To, jaký materiál byl na výplň sedací soupravy použit, se odráží na výsledné ceně nábytku. Čím kvalitnější máme výplň, tím se samozřejmě můžeme spolehnout na delší životnost sedačky.

Polyuretanová pěna (někdy také pod obchodním názvem Molitan)
Sedací souprava s výplní z polyuretanové pěny (PUR) je jistě dobrou volbou. Polyuretanová pěna poskytuje kvalitní odpružení, což má vliv na pohodlí při sezení a také na celkovou životnost sedací soupravy.

PUR + peří
Sedací soupravy vyplněné polyuretanovou pěnou bývají někdy doplněny ještě výplní z kachního či husího peří. Takovou sedačku by měl zvolit člověk, který dává přednost měkčímu posezení. Ať už jde o kachní, husí, nebo jiný druh peří, je třeba počítat s tím, že opěráky sedačky budou dosti měkké a bude je potřeba čas od času natřepat.

Studená (HR) pěna
Studená pěna je materiál, který má dobrou tvarovou stálost, je pevný a díky velkým pórům mnohem vzdušnější než PUR pěna. Studená pěna vyniká výbornou elasticitou a dlouhou životností díky velmi dobrému vracení se do původní polohy. Sedačka s výplní ze studené pěny se tak dokonale vytvaruje podle postavy člověka. Tím je dosaženo velmi pohodlného sezení a zároveň je tělo drženo v přirozené poloze, což prospívá našemu zdraví.

Visco pěna
Visco, neboli líná pěna, je dalším materiálem používaným jako výplň do sedacích souprav. Jde o termoelastickou pěnu s paměťovým efektem, která se vyrábí ze speciálního typu polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou a jemnými póry. Mění svou tuhost v závislosti na teplotě - podle tělesného tepla se tak pružně přizpůsobuje křivkám lidského těla.

Revoluční materiály na trhu

Elastic – technologií kolmého kladení vlákenné vrstvy ze 100 % polyesteru s obsahem modifikovaných elastických pojivých vláken vzniká materiál Elastic. Vyniká výjimečnými vlastnostmi a neobyčejně dlouhou životností. Je mimořádně odolný na tlak a i po zatížení si udržuje svůj původní tvar, aniž by došlo k deformaci. Materiál je také lehký, prodyšný a má větší objemnost.

Comfort Bultex® - tato polstrovací výplň zachovává tvar i po dlouhém a intenzivním používání. Comfort Bultex® podpírá tělo a kopíruje jeho kontury, aniž by docházelo k opotřebení materiálu. Materiál je vzdušný a optimálně reguluje teplo, je také hygienický, protože se v něm neusazuje prach ani mikroorganismy.

Frame Foam® - jde o speciálně vyvinutou 100% PUR pěnu s vysokou stabilitou a nízkou hmotností. Tento dokonale nosný materiál má spoustu možností využití. Díky němu je možné redukovat další materiály běžně používané na sedacích soupravách - není nutné přidávat žádné konstrukční prvky a materiály, jako je dřevo či kov.

Sedačky z přírodních materiálů

V dnešní době jsou velmi módní také sedací soupravy vyrobené z přírodních materiálů, jako je ratan či bambus, které mohou mít výplet z ratanové kůry, ratanového proutí, banánového listu, vodního hyacintu či vodní trávy. Takovéto sedací soupravy dokáží svému majiteli nabídnout stejné pohodlí jako sedačky z jiných materiálů. Navíc mají vysokou estetickou hodnotu a dokáží skvěle doladit interiér. K výhodám takovýchto sedacích souprav patří nízká hmotnost a tak i možnost snadného přemisťování. Pohovky i křesla z ratanu či bambusu je rovněž možné potáhnout, doplnit sedáky či polstrováním.

- jpa -