Šatní skříň je nejčastěji umístěna v ložnici, kde máme oblečení po ruce a zároveň skříň nezabírá místo v pokoji, kde trávíme více času. Není ovšem výjimkou, že součástí bytu je také šatna anebo jsme našli vhodnější místo pro skříň např. v chodbě. V malých jednopokojových bytech je pak šatní skříň součástí jednoho velkého obytného prostoru. Jedno však mají všechna umístění společné – vždy jste limitováni konkrétním prostorem.
Na co se tedy při výběru šatní skříně zaměřit?
1. Rozměry
Dávno jsou pryč doby, kdy stačila jedna klasická šatní skříň šíře 100 nebo 120 cm. Oblečení přibývá, věnujeme se různým volnočasovým aktivitám a sportům, a na všechny je potřeba nějaké oblečení, případně obuv. Dnes tedy nejsou výjimkou skříně široké 200 nebo i 250 centimetrů. Čím víc toho do skříně dáme, tím méně věcí se pak bude povalovat v pokoji. Hloubka šatních skříní je standardně kolem 60 cm, aby se do nich vešla ramínka s oblečením.
Výška skříně je standardně kolem 210 centimetrů, abychom pohodlně dosáhli až nahoru. Pokud chcete prostor využít až ke stropu, poohlédněte se po vyšších skříních nebo různých nástavcích na skříň. Vyšší skřínky lze využít například pro uložení sezónního oblečení, lůžkovin apod.
2. Způsob otevírání
Setkat se můžete se dvěma způsoby otevírání – klasické otočné dveře a posuvné. Každý způsob otevírání má svá pro a proti. Klasické dveře otevírané do prostoru jsou levnější, ovšem zaberou více místa v prostoru, s čímž je nutné počítat při plánování ložnice, abyste měli před skříní dostatek místa pro otevření i osobu, která dveře otevírá.
Posuvné dveře vypadají velmi elegantně, jsou prostorově úspornější, ovšem jsou dražší a skříň musí být hlubší. Dveře se posouvají za sebe a celý posuvný mechanismus zhruba 6 – 8 cm z tloušťky skříně zabere.
3. Vnitřní uspořádání a vybavení
Klíčem k maximálnímu využití šatní skříně je dokonale promyšlené vnitřní uspořádání. Většinou nestačí pouze pár polic a tyč na šaty. Mnohem lepší využití celého prostoru skříně nabízí vhodné rozdělení, možnost nastavit si výšku polic, šuplíky na prádlo, koše, věšáky na kalhoty, kravaty apod.
Vnitřní vybavení skříně vždycky výrazně navyšuje cenu. U některých skříní lze tyto komponenty libovolně dokupovat a sestavit si tak skříň podle vlastních potřeb a představ. Protože každý má trochu jinou skladbu oblečení. Někdo potřebuje spoustu ramínek na pověšení košil, sak, kostýmků a halenek a někdo má zase skříň plnou džínů, triček a mikin.
4. Materiál
Nejdražší je pochopitelně masivní dřevo. Klasika, která ani časem neztrácí na půvabu. Mnohem širší nabídku najdeme u skříní z lamina, které nabízí širokou paletu dekorů a barev. Dávejte vždy přednost kvalitnímu laminu s ABS hranami, které toho vydrží mnohem více, než obyčejná folie. Šatní skříň je kus nábytku, který budete používat denně. Denně jej budete několikrát otevírat, sahat na úchyty, vysouvat šuplíky apod. Všechno části skříně včetně kování by měly být co nejkvalitnější.
Tipy pro nákup skříně:
- světlé barvy a lesk opticky zvětšují prostor,
- prostor ložnice opticky zvětšuje také zrcadlo na dveřích skříně, které je zároveň velmi praktické,
- před nákupem skříně si udělejte přehled šatstva a dalších věcí, které byste do skříně chtěli uložit – boty, tašky, sportovní potřeby, lůžkoviny apod. – získáte tak lepší představu o tom, jak velkou skříň potřebujete,
- nákup nové šatní skříně je často vítanou příležitostí, jak si udělat pořádek, zbavit se starého oblečení a věnovat jej potřebným,
- pohodlné používání skříně zajistí panty a kování s tichým dovíráním.
Přečtěte si také článek Na co se zaměřit při nákupu sedací soupravy?
- PR článek -