Vymalujte stěny svého bytu na bílo
Budete mile překvapeni rozdílem, který vznikne, jakmile doma vymalujete na bílo. Bílá barva vytváří iluzi většího a také jasnějšího pokoje. Pokud ovšem nemáte v oblibě bílou barvu, zkuste namísto tmavých barev jiné neutrální barvy a váš pokoj bude také vypadat jasnější a větší.
Přečtěte si také: Jak vybírat interiérové barvy na zeď?
Přejděte na neutrální a světlý nábytek
Nábytek hraje velmi důležitou roli v tom, aby pokoj vypadal jasněji nebo tmavěji. Tmavý nábytek způsobuje, že místnost je zbytečně menší a temnější. Zkuste tmavý nábytek nahradit světlým neutrálním nábytkem a porovnejte ten rozdíl. Světlý nábytek odráží mnohem více světla, takže pokoj s ním vypadá jasnější a větší.
Zbavte svůj domov zbytečností
Máte-li doma příliš mnoho věcí, zmenšujete si tím svůj životní prostor. Váš dům či byt pak vypadá tmavší a přeplněný. Můžete začít tím, že zrušíte zbytečné příčky v bytě, jistě budete ohromeni iluzí velkého prostoru a také dostatku světla. Zbavte se všech věcí, které nepotřebujete. Otevřený prostor vašeho bytu si zamilujete, protože váš byt či dům bude hned jasnější a vzdušnější.
Přečtěte si také: Stěhování a zbavování se veteše podle feng-šuej
Vylepšete a zesvětlete podlahu koberci
Tmavá podlaha dělá místnost tmavší a menší, upravte to pomocí neutrálních barevných koberců, což zvedne náladu a dokonce i vzhled celého bytu.
Používejte zrcadla a sklo
Reflexní povrchy způsobují větší a jasnější vzhled místnosti. Můžete zkusit experiment, shodit starou bytovou stěnu dolů a vyměnit ji za sklo. To umožní většímu množství světla dostat se dovnitř a vytvořit iluzi jasnějšího většího prostoru.
Umyjte si okna a parapety
Usazený prach na oknech, parapetech a okenních rámech často brání průniku světla v plné míře. Zkuste čistit okna co nejčastěji, abyste zajistili, že vám žádný prach nebude určovat, kolik světla se dostane dovnitř do vašeho bytu.
Velmi vhodné jsou na léto chladivé modré tóny pro ložní povlečení. Co se materiálu týče, zvolte lůžkoviny obsahující lyocellové vlákno. To má mimořádnou schopnost absorbovat velké množství potu. Rozhodně si na období letních veder nenechávejte jako přikrývky těžké péřové deky a na matracích hřejivá froté nebo flanelová prostěradla. Sázka na přírodní vlákna typu bavlna nebo hedvábí budou v létě trefou do černého.
Snižte pocitově teplotu v ložnici
Teplota prostředí v ložnici se dá výrazně snížit i pocitově, stačí sáhnout po správné barevnosti. Ideální kombinací je modrá s bílou, vhodné jsou i kombinace různých odstínů modré. Je to barva studená působící chladivým dojmem. Vyvolává v nás myšlenky na vodu, led a bílá zase na sníh. Zvlášť v ložnici se tyto barvy dobře uplatní, neboť mají navíc i uklidňující účinek.
V parných letních dnech se moc dobře nespí. Vyhřáté stěny v místnostech se na noc příliš neochladí, a tak je důležité vyměnit zimní přikrývky za lehké letní deky a obléci je do příjemného chladivého materiálu, do vhodného povlečení. Vyzkoušejte třeba i měkčený len. Mezi jeho výhody patří mírně sepraný vzhled. Lněné vlákno se navíc vyznačuje osvěžujícími a chladivými vlastnostmi.
Přečtěte si také: Ložnice – jak si ji zařídit k oboustranné spokojenosti?
Vsaďte na světlé polštáře
Pokud už máte tmavě zbarvený nábytek, polštáře jsou levnější alternativou, aby docílit toho, aby váš pokoj vypadal jasněji. Vyhrejte si s neutrálními barevnými polštářky na nábytku.
Přejděte na lehké materiály u okenních závěsů
Vyměňte okenní závěsy, které jste používali na podzim a v zimě za závěsy vyrobené z lehkých tkanin, které dovolí, aby se dovnitř do bytu dostal dostatek světla. Zajistěte, aby záclony na vašich oknech byly vzdušné a světlé, aby neblokovaly dostatek denního slunečního světla.
Jak je vidět, způsobů jak provzdušnit a vyletnit byt je dostatek, takže stačí si vybrat některý z nich a realizovat jej u vás doma.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoholic.org