Příborník původně sloužil k ukládání příborů a nádobí určeného ke stolování. Měl však ještě jinou funkci. Odnepaměti mají lidé touhu se tak trochu pochlubit a vystavovat na odiv okolnímu světu nejlepší kousky svého majetku. Proto bylo na horní desce nebo za prosklenými dvířky příborníku zvykem prezentovat nejvzácnější rodinné stříbro. Šlo většinou o značkový porcelán, pravý křišťál, drahocenné sklo a honosné sošky nebo svícny, které důstojně dokládaly svědectví o bohatství rodiny.

V minulosti to byla obvykle prosklená skříň u jídelního stolu, kde praktické hospodyňky ukládaly vše, co souviselo se stolováním. Příborníky tedy ukrývaly nejen příbory, ale také ubrusy a prostírání, podložky, celé sady svátečního nádobí, a také další doplňky, které se při stolování hodilo mít po ruce. V lidovějších vrstvách se z příborníku stala kredenc, která byla úložným prostorem pro veškeré kuchyňské náčiní.

Později v prvorepublikových kuchyních už příborníky mizely a například kuchyňská sestava z roku 1946 už měla jen kredenc a mycí stůl. Svou skleněnou nádheru vystavovaly hospodyňky už jen v horní prosklené poličce kredence. Postupem času se kuchyňský nábytek různě propojoval, až vznikla kuchyňská linka v podobě, jakou ji známe, která preferovala především funkčnost. V panelácích jaksi chyběl prostor pro vystavování skleniček a váz. Ten se přemístil do zasklených vystavovacích skříněk obývací stěny, kde se vedle křišťálových mís a skleniček objevovaly suvenýry z cest nebo také knihy.

Příborník do moderní jídelny patří

Dnes se k rodinným tradicím vracíme a ve vybavení i moderních domácností má příborník už opět své místo. Většinou bývá jídelní stůl vyčleněn mimo kuchyňský prostor obvykle v jídelním koutě, který připomíná samostatnou jídelnu. A právě příborníky, servírovací stolky či komody na kolečkách vytvářejí tu správnou atmosféru jídelny či jídelního koutu.

Příborník jako samostatný kus nábytku je tady také proto, aby bylo servírování jídla u stolu pohodlné. Současnému vybavení jídelen dominuje sklo, protože prosklené vitríny a skleníky vám dají možnost svou chloubu v podobě hezkých kousků ze skla nebo čajových či kávových servisů náležitě naaranžovat. Své designové nádobí můžete vystavit i v subtilním krasavci ze skla a chrómu.

Zajímavou variantou ve vybavení jídelen jsou nízké uzavřené komody ze dřeva, které obsahují spousty zásuvek umožňujících uložit do nich vše potřebné a mnohdy i nepotřebné. Kredence a příborníky z masivu vaší domácnosti dodají venkovský ráz a jedinečnou stylovost. Velké vrchní plochy bytelných dřevěných komod přímo vybízejí k umístění estetické a nápadité dekorace nebo pokojové rostliny.

Moderní nízké příborníky poskytují na horní desce dostatek prostoru pro umístění větších dekorací, jako jsou stojánky s rodinnými fotografiemi v hezkých rámečcích, větší vázy nebo sošky, případně se nad ním najde místo pro zavěšení obrázku nebo vkusné grafiky. Příborník můžeme umístit takzvaně naopak, tedy zavěsit na stěnu a pod ním vznikne místo pro další nižší stolek nebo poličku. Tento způsob se však více hodí do niky, aby příborník nepřekážel v pohybu osobám procházejících kolem jídelního stolu. Bodově nasvícená nika i s příborníkem bude pak vypadat úžasně.

Ta největší kuchyňská tajemství se ovšem nejlépe ukrývají ve starožitných komodách a příbornících. Starožitná vizáž má něco do sebe, a tak není divu, že po starých příbornících je stále veliká poptávka. Ceny takových kousků nejsou vůbec nízké, a tak posouzení hodnoty a funkce starých příborníků bychom měli raději přenechat spíše starožitníkům, a měli bychom si nechat poradit odborníky. Starožitné příborníky v novém hávu jistě najdou své místo i v moderně zařízených bytech.

Praktické a stylové vybavení jídelny

Dnes si můžete vybrat retro i modernu. Současné příborníky jsou vyráběny v rozsáhlém spektru stylů, forem, barev a kombinací. Rozmanité rozměry a tvary dávají možnost všem vyznavačům nových trendů, aby si přišli na své a uměli tento staronový kus nábytku naladit se svým současným interiérem.

Výběr mezi klasickou a moderní verzí příborníků je značně široký a stejně tak široké rozpětí mají jejich ceny. Většina výrobců má v nabídce například rustikální příborník z masivní borovice, který pořídíte přibližně za cenu od pěti do patnácti tisíc korun. Ani příborník v minimalistickém stylu z podýhované desky vám peněženku nezatíží. Počítejte však s tím, že pokud máte zálusk na skutečně kvalitní designový kousek, může se jeho cena vyšplhat až na několik desítek tisíc korun.

-ar-

Foto: archiv firmy Nábytek Torrimex