Chcete vytvořit něco moderního do nového domečku, ale nevíte, kde získat informace? Určitě jste hraví a tvořiví, s úžasnými nápady mohou přijít i děti. Nepodceňujte jejich vidění, mají velkou představivost a nebojí se využít netradičních možností. S některými nápady se můžete setkat na internetu, případně přímo v internetových obchodech.
Předpokladem úspěchu je, že letos snad budete mít trochu času a taky hodně chuti ke zdobení. Spoustu nápadů na tvorbu dekorací pro radost a zábavu můžete najít třeba v knížce Pavly Šmikmátorové - Nápady na podzim a zimu. Výrobky jsou rozděleny na podzimní a zimní období. Zatímco zimní část je věnována prakticky výhradně Vánocům, v podzimní části jsou k vidění nápadité dekorace pro zkrášlení vašeho domova vytvořené nejrůznějšími technikami.
Přírodní motivy výzdoby
Podzimní věnce, barevné polštáře, za okna podzimní truhlíky se zápichy, před dům dýně a chryzantémy nebo třeba girlandy na dveře? Když má někdo další tipy – směle se může pustit do díla.
Mimo vegetační období truhlíkových květin je vhodné zpestřit okna podzimní dekorací. K podzimní výzdobě se dá použít suchá okrasná tráva, suché květy bodláků, barevné listy dubu a javoru a suché plody. Dekoraci oživíte větvičkami břečťanu a mahonie. Suchý přírodní materiál aranžujte do květinářské pěny, kterou uložíte do okenních truhlíků. Pěnu v truhlících je nutné zalít vodou. K zimní dekoraci použijte větvičky jehličnatých stromů, které můžete zkombinovat s barevnými listy javoru, a dubu.
Věnečky můžete vytvořit z kaštanů, kukuřice i suchých listů. Netradiční adventní věnec zkuste vyrobit například z proužků skartovaného papíru a obtočte silonovým vlascem. Na něj tavící pistolí můžete přilepit ořechy, arašídy, kuličky nového koření a hřebíčku nebo suché květy. Ze švestkových pecek můžete udělat třeba pěkného ježka.
Květináče s podzimními květinami můžete kombinovat s keramikou a dýněmi. Dýně se dá nádherně a hlavně barevně nazdobit s kukuřicí a podzimními plody. Starší květináče můžete natřít barvou a použít je jako dekorativní předměty, barevně sladěné se zahradním nábytkem nebo jinými předměty.
Výzdobu podzimního stolu můžete pojmout trochu netradičně. Například mísa s mechy a lesními plody doplněná originální dekorací vydrží velmi dlouho a nepotřebuje žádnou údržbu. Kdykoliv na ní můžete něco změnit, nebo doplnit dalšími rostlinami nebo kamínky z nedělní vycházky do přírody. A jak na to?
Na plochou skleněnou nebo keramickou mísu položíte kolečko mechu, který obtočíte dvěma větvičkami břečťanu. Pod mech zastrčíte ze tří stran kytičky červených plodů. Můžou posloužit třeba jeřabiny. Okraj talíře ozdobíte různými druhy šišek, žaludů a dalších suchých plodů. Na vrch můžete umístit třeba říční mušle a dozdobíte opět břečťanem.
Nenáročný a vždy milý doplněk interiéru může být kytice suchých květů. Nevyžadují zvláštní péči a zejména v zimním období dokážou pěkně zútulnit domov. Můžete využít malých váziček nebo košíčků, splétat a zdobit věnce, vytvářet velká zavěšená aranžmá, nebo jen tak položit svázanou kytici na okenní parapet. Variant je nekonečné množství.
Rostliny vhodné k sušení si můžete pěstovat na zahrádce nebo je můžete od jara do podzimu sbírat v přírodě. Snadno lze usušit luční květiny, trávy, větvičky keřů, nebo například šiškami obsypané větve modřínů, mechy a lišejníky. Nejsnáze usušíte květiny zavěšením hlavičkami dolů na suchém a vzdušném místě. Plody, šišky, mechy, lišejníky sušte na pletivu (například králičím), aby k nim vzduch mohl ze všech stran.
Pokud se vám do pěstování ani sběru a sušení nechce, můžete si koupit již usušené rostliny v květinářství. Pro vytvoření aranžmá vhodného do určitého interiéru je zásadní barva rostlin, se kterými budete pracovat. Na trhu jsou nejen klasické středoevropské květiny, ale je též velký výběr exotických rostlin a plodů. Často jsou vyvedeny v nádherných barvách, takže jsou vhodné k velmi efektním vazbám.
Batikované polštáře s motivy barevného listí
Tato technika je poměrně složitá a časově náročná, ale není třeba se jí obávat. Každý krok je nutné předem rozmyslet a uvědomit si, co a v jaké barvě bude po odstranění vosku vidět. Princip voskové batiky spočívá ve způsobu zakrytí části textilie voskem. Vosk je vůči barvě odolný a po jeho odstranění si zakrytá místa ponechávají barvu podkladu. Tímto způsobem můžete na látce vytvářet mnohobarevné kompozice opakováním barvení a voskování. Budete potřebovat bavlněný povlak na polštář, barvy na bavlnu, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír, noviny, žehličku a hlavně chuť tvořit.
Zimní dekorace nemusí být jen vánoční
Víte, co jsou to ufounské ozdoby? Jsou leskle stříbřité jako vánoční, a přesto jiné. Můžete si je sami vyrobit a umístit tam, kde se vám zrovna zachce. Třeba na okenní parapet jako pozdrav zimnímu vesmíru. Přizvěte na pomoc děti a máte o zábavu postaráno. Stačí k tomu polystyrenové kouličky různých velikostí, barevné papírové ubrousky, nůžky, krejčovské špendlíky, špejle, lepidlo na papír a polystyrén, korálky a barevné flitry.
Papírové ubrousky nastříhejte na pruhy tak, aby s nimi šly polystyrenové koule snadno obalit. Koule obalte ubrouskem a lehce na spodní a vrchní straně přetřete lepidlem. Lepidlo nanášejte jen ve velmi tenké vrstvě, aby později nezabraňovalo v zapichování špendlíků. Na krejčovský špendlík navléknete korálky a stříbrný flitr. Špičku ozdobeného špendlíku namočíte do lepidla a zapíchnete do polystyrenové koule. Tento postup opakujete tak dlouho, dokud není téměř celá koule pokrytá. Na spodek koule místo jednoho špendlíku přilepíte špejli a celý květ můžete zapíchnout do květináče nebo přilepit ke kouli šňůrku a zavěsit na stromek.
Pokud máte radši přece jen klasiku, poproste šikovnou babičku nebo seniorku ze sousedství, ať vás zasvětí do tajů háčkování. Máte-li talent a dostatek trpělivosti, můžete si vlastnoručně uháčkovat povlak na polštář s nádhernými motivy sněhových vloček.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: Inmagine.com