Především je potřeba si uvědomit, že údržbu čalouněného nábytku není možné omezit na velký úklid dvakrát ročně před svátky. Dejte si tu práci a vyluxujte prach ze záhybů sedáků a opěradel každý měsíc. Budete překvapení, kolik nepořádku se v nich při každodenním používání nastřádá. Při vysávání sedačky si také lépe všimnete skvrn na potahu i případných poškození.

Nedrhnout, nekartáčovat

Až budete čistit čalouněnou pohovku, gauč nebo rohovou soupravu, mějte na paměti jedno základní pravidlo: Netlačit. Ani hubicí vysavače, ani vlhkou houbou, natož rýžovým kartáčem. Ten ani neberte do ruky. Jinak si do nábytku vydřete nepěkné fleky, které už nikdy ničím nezamaskujete.

Foto sedačky pochází z eshopu MT-Nabytek.cz

Důsledně se vyhýbejte také chemikáliím, vyjma čistého benzínu, lihu nebo kapalin přímo určených na konkrétní skvrny. Na čalounění nepatří organická rozpouštědla, agresivní přípravky ani brusné pasty. Každý druh potahu snáší jiné zacházení, řiďte se proto doporučením výrobce a prodejce.

Každopádně si čištění vždy vyzkoušejte na místě, které není na očích. Chvíli počkejte, a pokud neuvidíte žádnou nežádoucí reakci, můžete se pustit i do viditelných částí. Opatrnost je při této činnosti opravdu na místě.

Jde to i bez práce - díky zázračné látce

Letošním hitem nábytkářského trhu se staly omyvatelné sedací soupravy s čalouněním, které nelze ušpinit. Ač se to zdá nemožné, k vyčištění jakéhokoliv fleku vám postačí trocha vlažné vody, houba nebo hadr a savý ubrousek. Pokroková potahová tkanina je přitom k nerozeznání od klasické látky, ale díky speciálnímu složení vláken na ní nikdy nezůstanou žádné skvrny.

 

Polijte sedačku vínem, umažte hořčicí nebo třeba ulepte čokoládou. Můžete ji zkrátka zašpinit, čím chcete a během chvíle bude zase jako nová. Jednoduše ji totiž umyjete. Omyvatelné textilie přitom splňují nejpřísnější světové normy pro používání chemických látek, a to jak v obsahu samotné tkaniny, tak při její výrobě.

Nejoblíbenější druhy potahů a jejich čištění

Klasická textilie: Látku co nejméně namáčejte. Nanášejte pouze pěnu a jemnou houbou krouživými pohyby odstraňujte nečistotu tak, ať ji nevtíráte ještě hlouběji do vláken. Před zákrokem je dobré okolní čalounění zbavit prachu a po zaschnutí čištěného místa vysát případné zbytky pěny.

Ekokůže: Pro běžnou údržbu nástupce dříve oblíbené koženky vám stačí hadr navlhčený ve slabém roztoku neutrálního mýdla. Po vyčištění ošetřete ekokůži po celé ploše sedačky speciálním sprejem, seženete ho třeba v prodejnách s obuví.

Pravá kůže: Drobné skvrny na kůži odstraňte bavlněnou látkou a pěnou z mýdlového roztoku. V případě většího fleku raději zakupte čistící prostředek na kožený nábytek, který obsahuje i důležitou impregnaci. Nenatírejte koženou sedačku vepřovým sádlem, dětským olejem a podobnými dobrotami, jestli si ji nechcete nadobro zničit.

Ať vám váš čalouněný nábytek poskytuje pohodlí a odpočinek po dlouhá léta. Pečujte o něj s láskou, několikanásobně se vám to vrátí!