Časy, kdy byly knihovny jen strohým doplňkem interiéru s ostrými pravými úhly, jsou už dávno pryč. Stejně jako je tomu i v jiných oblastech designu, i zde se návrháři pokoušejí o něco, co by se nám ještě před několika lety zdálo jako nemožné. Knihovny mají na první pohled křehké konstrukce, mohou stát nakřivo a zároveň mít překvapivě velkou nosnost. Zajímavě působí také knihovny, které se skládají z jednotlivých dílů, jež můžete spojit a vytvořit tak variabilní celek. Ten je možné dále rozšiřovat.

Funkce knihovny

Knihovna dnes už není pouhým objektem na stěně, ale nejčastěji samostatně stojícím prvkem přístupným z obou stran. Poměrně často se využívá k rozdělení místnosti. V domácnostech s nedostatkem místa a zároveň se spoustou knih má funkci praktického úložiště. V tomto případě jsou optimálním řešením vestavěné skříně, které se dají velmi dobře adaptovat do jakékoliv místnosti. Jejich vnitřní členění a design je možné plně přizpůsobit nárokům uživatele. Knihovna může být také multifunkčním solitérem a sloužit například jako součást pokojové stěny. V domácnostech, které si potrpí na minimalistická řešení interiéru a zároveň nedisponují nijak početným knižním fondem, může být knihovna atraktivním designovým doplňkem. Dnes se již vyrábí i nejrůznější „mini“ knihovny, které dokonale dotvoří atmosféru v místnosti.


Knihovnu lze postavit také jako dvě samostatné menší otevřené skřínky, Foto: Ikea

Originální design

Knihy už nemusí v knihovně jen poslušně ležet, oblíbeným se stává styl, kterým knihy vytváří tzv. inteligentní chaos. Moderní knihovny mají totiž diagonálně umístěné police, někdy se knihy nenápadně opírají o kovovou konstrukci, nebo se zastrkávají do otvorů. Při pohledu na některé solitérní knihovny máte pocit, jako by v nich knihy snad levitovaly ve vzduchu. Knihovny už nejsou jen kusem nábytku, který zabírá celou jednu stěnu pokoje, ale mohou mít také příjemně malé rozměry. V takovém případě jsou poutavými mobilními objekty, které je možné otáčet a posouvat po místnosti podle aktuální nálady. Knihovna se může stát také součástí sedačky nebo křesla. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost a kolik knih potřebujete uschovat. Současný design knihoven ovládají jak klasické tvary, ale také všemožná netradiční pojetí. Problémem není nepravidelnost, absence pravých úhlů, ani odlehčené materiály.


Moderní knihovna, která unese potřebnou zátěž, a zároveň působí vzdušně. Foto: Alax

Volba materiálů

K uskladnění knih nejlépe poslouží zapuštěná, nebo stavěná knihovna z masívního dřeva, která může klidně sahat od podlahy až po strop. Dřevo patří k tradičním materiálům a ty zažívají poměrně velký návrat. Oblibě se těší snad všechny varianty dřeva, což ještě v několika minulých letech nebyla pravda. Pokud nepatříte k zastáncům tradičních materiálů, můžete dřevo nahradit kovem, který působí lehce a vzdušně. Materiál i barva nové knihovny by měla korespondovat s ostatním zařízením interiéru tak, aby tvořily harmonický celek.


Knihovna jako součást kompaktní obývací stěny. Foto: Alax

Umístění knihovny

Každá knihovna vyžaduje správnou dispozici. Mějte ji v té místnosti, kde se cítíte nejlépe a kde nejčastěji odpočíváte. Pro čtení knih, ale i studium nejrůznějších materiálů je důležité mít dostatek soukromí, světla a pohodlí. Pokud nejste omezeni prostorem, umístěte knihovnu s celým vaším knižním fondem ideálně do samostatné místnosti. Při budování nové knihovny myslete nejen na její velikost, ale i hloubku, optimální hloubka polic je 25 až 30 cm. Při výběru vhodného uspořádání je také dobré vždy počítat s jistou rezervou na knihy, které si teprve časem nakoupíte.


Foto: Nábytek Torrimex

Jak ochránit knihy

Ať už máte doma jen pár knih, nebo jste majitelem opravdu početné sbírky, vždy musíte o své knihy dobře pečovat. Pro uložení knih je třeba vybrat čisté, bezprašné a temné místo, kde na ně nebude svítit přímé slunce. Vhodné nejsou ani umělé světelné zdroje, protože i ony vydávají teplo, které knihám nijak nesvědčí. Knižní svazky skladujte tak, aby mohly dýchat. Ideální teplota v místnosti je do 25 stupňů Celsia, vlhkost by měla být mezi 40 až 60 procenty. Nejníže umístněné police by měly být ve výšce minimálně 25 centimetrů od podlahy. Tak je možné bez starosti uklízet podlahu aniž by došlo k poškození knih vodou, nebo čisticími prostředky. V rodinných domech je toto umístění doporučováno jako preventivní opatření pro případ možného zatopení domu.


Foto: Alax

Sklo jako praktický doplněk

Nejen knihy, ale také alergiky či astmatiky ochráníte tím, že knihovnu opatříte skleněnými plochami ve formě otevíracích nebo posuvných dvířek. Zamezíte tak usedání prachu na knihy a zároveň odstraníte z místnosti specifickou vůni, které staré knihy vydávají. Ta může sice na někoho působit romanticky, ale nemocným lidem rozhodně nepřidá. Zasklené police jsou tak ideálním řešením. Díky průhledným, nebo jen poloprůhledným skleněným plochám budete mít svou sbírku hezky na očích a pod kontrolou. Můžete se věnovat estetické stránce jejich uspořádání. Pokud jste si koupili některou z moderních solitérních knihoven, pravděpodobně v ní jakékoliv skla chybí, protože výroba složitých asymetrických skleněných tabulí by cenu knihovny značně zvýšila.

- jpa -