Slovo mandala pocházející ze sanskrtu znamená kruh, nebo také střed. Ačkoliv jsou tedy mandaly východního původu, vyskytují se ve všech kulturách i náboženstvích, kde se objevují v různých formách. Historie mandal sahá do dávných dob, říká se o nich, že jsou starší než samotná historie člověka. Nejstarší kruhové obrazce se objevovaly již v paleolitu. Mandaly jdou tak napříč časem i nejrůznějšími filosofickými systémy. Setkat se s nimi proto můžeme na všech světových kontinentech, ale ne všude je pro ně používáno právě slovo mandala.
Nejvýrazněji se mandala zapsala do tradic Tibetu, ale je také součástí například africké, indiánské či australské kultury. V Evropě je možné nalézt mandaly v řadě gotických katedrál, kde mají podobu gotických růžicových oken, případně jsou ve formě kruhového půdorysu stavby. Mandaly se však různě ve světě mohou lišit také tvarově, klasickým příkladem jsou indické „jantry“, v nichž se setkává kruh a čtverec. Vždy tedy záleží na samotném autorovi, jak mandalu vyobrazí a k čemu ji použije.
Mandala je v obecném smyslu diagramem. Klasická buddhistická mandala je tvořena soustřednými kruhy, čtverci a dalšími symboly a je obrazem světa i lidského nitra. Ukazuje cestu, jak je možné dosáhnout životní harmonie. Ze středu tohoto kruhového obrazce směřují symetricky uspořádané tvary. V mandalách se střetává ženská energie vyjádřená barvou a mužská energie ve formě tvaru. Společně pak tyto dvě energie vytvářejí harmonický celek. Sledováním pravidelných obrazců mandal se lidská duše zklidňuje a náš vnitřní svět se uspořádává.
Každá barva mandaly dodává rozumové a pocitové hemisféře mozku něco jiného. Při výběru té správné mandaly pro vás se vždy řiďte svými pocity, intuicí a dejte na první dojem. Ideální však je, pokud jsou v mandale zastoupeny všechny barvy.
Použití mandal je možné na koberečcích, předložkách, ale také na obrazech polštářcích apod., foto: Grund
Význam barev v mandale:
červená – podporuje intimní a generační vztahy, zastupuje element ohně
fialová – duchovní barva, jež podporuje intuici, meditaci a odpoutanost
modrá - barva elementu vody, má vliv na zdraví, imunitu a vitalitu
žlutá – sluneční barva podporující nadhled a radost
zelená – zástupce elementu vzduchu, podporuje poznávání, prosperitu a tvořivost
černá – přináší bezpečí a klid, ukotvuje finance a harmonizuje mateřství, je elementem země
Mandaly se v dřívějších dobách používaly výhradně jakožto nástroj pro komunikaci s bohem nebo bohy. Ve druhé polovině 20. století byly mandaly přeneseny do západní psychoterapie, kde sloužily k léčení. Často byly a stále jsou využívány také v arteterapii a k duševní hygieně. V současnosti je mandala, zejména v Evropě, především nástrojem pro relaxaci a sebepoznání. Mandalu, kterou nainstalujete do svého obydlí, můžete využívat pro získání energie, pro relaxaci, zklidnění či harmonizaci místnosti. Jejím hlavním účinkem je vytvoření harmonie i v původně chaotickém prostředí.
S mandalami se tak dnes můžete setkat ve formě koberců a koberečků, ale své využití najdou i na bytovém textilu. Hodí se jako ozdoba na stěnu, nebo třeba jako přehoz přes postel. Pěkně vypadají také ve formě ubrusu či dečky. Využití mandaly v interiéru se meze nekladou. Ať už ji dáte kamkoliv, vždy bude dodávat vašemu domovu harmonii a klid.
Mandaly jsou také ideální prostředek pro vlastní kreativitu a vyjádření. A zapojit můžeme také děti. Foto: centrum-mandala.cz, malovanikresleni.cz
Nebojte se pustit do výroby vlastní mandaly. Inspirace a vzorů najdete mnoho v literatuře i na internetu. Pak už zbývá jen přenést šablonu na látku nebo jiný materiál a pustit se do vybarvování, vyšívání či lepení. A kdo by se chtěl ve výrobě mandal zdokonalit, může si vybrat a absolvovat některý z kurzů.
- jpa -
Foto: Grund