Dříve se luxfery používaly hlavně v exteriérech, na přístěnky a vchody rodinných domů nebo jako chladné a nevzhledné součásti veřejných budov. Momentálně se tyto tvárnice vracejí do módy, zejména v interiéru se s nimi dají dělat hotové divy. Současný moderní trend přitom nevyšel z luxfer totalitních, ale z původní funkcionalistické architektury.
Díky skleněným tvárnicím můžeme velice jednoduše vyřešit problém s nedostatkem světla, zejména v koupelně či na toaletě, kde nejsou okna. Nezřídka se však dnes luxfery či celé sklobetonové panely instalují do obývacího pokoje nebo do ložnice. Propustí světlo, přičemž vytvoří zajímavou atmosféru na bázi hry světla a stínu (zvláště pak, použijeme-li barevné sklo), a zároveň ponechají dostatek soukromí.
Vedle propustnosti světla jsou luxfery také výborným protihlukovým a tepelným izolantem. V létě zabraňují přehřátí místnosti, v zimě naopak udržují uvnitř teplo.
Na trhu je dnes široká škála skleněných tvárnic rozličných typů a barev. K dostání jsou samostatně, kdy se slepují maltou, pořídit si však můžete i hotové panelové prefabrikáty ze skleněných dutých tvárnic vyzděných do betonové směsi. Abyste se vyhnuli nevzhledné maltě, nerovnostem způsobeným slepováním luxfer a dalších neblahým vedlejším účinkům, které mnohé odrazuje, můžete si obstarat alternativu v podobě skládacího systému akrylových luxfer, které si bez nářadí bez problémů sestavíte úplně sami.
Než se však pro luxfery rozhodnete, je potřeba uvědomit si několik věcí, například fakt, že luxferová stěna je mnohem těžší než klasická cihlová zeď, a proto ve starších bytech je vhodné konzultovat přestavbu se statikem. Zeď nelze postavit třeba ani na plovoucí podlahu a obecně se doporučuje počítat s realizací stěny už při hrubé stavbě.
Autor: efa