Začaly to obývací sestavy?
Lakovaný nábytek si stále drží punc jisté exkluzivity. Jeho moderní vzhled je charakteristický nejen pro obývací prostory, kde tomuto trendu podléhají konferenční i televizní stolky, komody, dvířka skříněk úložných prostor i obývacích stěn, desky jídelních stolů, ale také kuchyňské nábytkové sestavy, které se svým vzhledem stále více podobají obytným místnostem a stírají tak hranice mezi těmito dvěma donedávna ještě striktně oddělovanými prostory. Lakem s vysokým leskem se však mohou pochlubit také čela postelí i třeba noční stolky, ale lesklým po vrchem na vás blýsknou dokonce i skříňky, police a rámy zrcadel v koupelnách.
Komoda Kayak se třemi dvířky v různém provedení, vnitřní skleněné police a zásuvky, výrobce: Cattelan
Konferenční stolek Albatros v lakovaném provedení, výrobce: Cattelan
V jednotném duchu
S ohledem na lesklý povrch nábytku je také dobré vybírat i další zařizovací předměty a doplňky, aby vše pěkně ladilo dohromady a nebyla narušena jednotná koncepce moderního interiéru vašeho domova. Elegantně působí kovové doplňky s leštěným povrchem např. chrom, nerezová ocel či hliník, jejichž přirozená krása vyniká na dekorativních lampách, lustrech, úchytkách skříněk a také na vodovodních bateriích. Dalším žádaným doplňkem je pak sklo, které spo lu s lesklými lakovanými plochami nábytku odráží světlo i na další předměty v interiéru a vytváří tak dojem daleko většího prostoru, než máte ve skutečnosti k dispozici.
Jídelní rozkládací stůl pouze s kovovou bíle lakovanou podnoží a bílým sklem Metro Diamond, výrobce: Ozzio
Barová židle na chromové podnoži s plastovým sedákem Bingo Diamond, výrobce: Ozzio
Kožená sedací souprava Sintesi, výrobce: Paul Angelo,
Aby působil reprezentativně
Nespornou výhodou lakovaného nábytku je především jeho zajímavý vzhled, jenž z každého kusu činí téměř designovou záležitost. Nevýhodou pak bývá vyš ší pořizovací cena tohoto bytového vybavení, která samo zřejmě souvisí s poměrně náročnou výrobou. Aplikace lakovacích hmot se provádí na dokonale vybroušený po vrch. Lak se nanáší v několika vrstvách a mezi jednotlivým lakováním se opětovně brousí, čímž výrobce dosáhne buď vysokého lesku, nebo hlubokého matu, přičemž lesklé povrchy nábytkových sestav jsou obecně stále žádanější. Po takové úpravě bývá barevný pig ment součástí desky, na niž byl nanesen, neměl by se odlupovat ani by jeho po vrch neměl popraskat. Na závěr bývá la kovaný povrch často ošetřen také vosky, které ještě více zdůrazní výsledný lesk.
Otočné polohovací lehátko Casanova na kovové základně potažené kůží, výrobce: Cattelan
Při výběru nábytku rozhoduje estetický dojem, nadčasovost designu i odolnost materiálu. Jak na povrch ve vysokém lesku
Aby se vše stále blýskalo jako nové, věnujte předmětům s povrchem lakovaným ve vysokém lesku náležitou péči. K údržbě se nejlépe hodí měkký a jemný hadřík (např. tzv. švédská utěrka), kterým setřete nasucho z předmětů prach. K ošetřování lakovaného povrchu použijte buď vlažnou vodu, nebo speciální čisticí přípravky a leštěnky, jež nejen smyjí mastné otisky a špínu, ale povrch nábytku také naimpregnují, aby na něm co nejméně ulpíval prach a další nečistoty. Po umytí nábytek vždy otřete do sucha. V žádném případě nepoužívejte abrazivní prostředky, čističe s brusnými složkami, rozpouštědla nebo agresivní chemikálie, které by mohly lak nábytku poškodit.
Autor: Naděžda Vondrášková pro časopis Domov
Foto: archiv firem