Kov v domácnosti to už nejsou jen kovové doplňky v podobě regálů do garáže, nebo spíže, kovové svícny, či masivní postele. Z kovu můžete mít i nábytek. K jeho výrobě se používá takzvaný kovolaminát, což jsou v podstatě kovové folie nanesené na laminátových deskách. Využívají se nejčastěji k výrobě nábytku, kuchyňských linek, ale také k výrobě podhledů nebo dveří či obkladů.

Výroba a zpracování

Kovolaminát vzniká přilepením kovové fólie na laminátovou desku. V současnosti nejčastěji na HPL desku, která je vyráběna lisováním vrstev jádrového papíru prolitého pryskyřicí a to za použití skutečně vysokého tlaku a teploty. Díky tomuto způsobu zpracování se vyznačuje oproti ostatním deskám podstatně větší odolností, snadnou omyvatelností i možností desinfekce povrchu, desky jsou odolné vůči oděru, vodě i nasákavosti, proti chemickým prostředkům a vyznačují se skutečně dlouhou životností. Fólie se lepí obvykle běžnými bílými lepidly, do domácnosti by se nikdy neměla používat lepidla obsahující močovinu. Folie bývají z hliníku, mědi nebo oceli. Vyrábí se v různých dekorech i barevném provedení, ze kterého si vybere skutečně každý. Pokud byste se snad chtěli pustit do práce s kovolamináty sami, pak vězte, že desky jsou dodávány ve standardních rozměrech 1220 x 1830 mm, 1220 x 3660 mm a 1525 x 3660 mm. Tloušťka desky je na vašem uvážení a potřebách, vybírat můžete mezi 0,7, 4, 8, 10 a 12 milimetry. Jsou použitelné nejen v interiérech, ale i v exteriérech. Při jejich opracování dbejte vždy na to, abyste nikdy nesundali ochrannou folii dříve, než provedete konečný řez. Teprve poté folii můžete odstranit. Mějte také na paměti, že folie by neměla být vystavována slunečnímu záření, měli byste poté problémy s jejím odstraněním a také dejte pozor na její vodopropustnost. Budete-li kovolamináty upravovat řezem, pak by měla být strana s folií vždy nahoře a k řezu byste měli používat pouze kvalitní a ostré nástroje, ideálně z karbidů. K začištění řezaných stran použijte pilník a jemný brusný papír.

Na náš trh dodávají kovolamináty například společnosti Sortim, Homapal nebo Egger. Za desku s dekorem z hliníku o tloušťce 1 mm zaplatíte od jednoho tisíce korun za metr. Ty nejluxusnější, které ovšem budou ve vaší domácnosti budit zasloužený obdiv, pořídíte od zhruba tří tisíc korun za metr. Desky s měděným povrchem vás vyjdou na asi dva tisíce korun při tloušťce desky 1,3 mm a kovolamináty s povrchem z oceli pořídíte u stejné společnosti za cenu od 2200 korun.

Údržba a čištění

Desky z kovolaminátu můžete udržovat v čistotě jednoduše za pomoci běžného saponátu a jemného hadru. V žádném případě nepoužívejte k ošetření takového povrchu písky ani čističe, které obsahují drobné částice. Ty by mohly nenávratně poškrábat a poničit povrch fólie. Vyvarovat byste se měli dlouhodobého působení vody. Rozpouštědla a jiné agresivní přípravky nepoužívejte raději vůbec. Nemusíte se bát využití kovolaminátu ani tam, kde přijde do styku s potravinami. Jde totiž o materiál zdravotně nezávadný a nezapáchající.

Využití

Kovolaminát je nejčastěji využíván k výrobě nábytku, velmi efektně vypadá například na skříních v kombinaci se zrcadlem. Zajímavě působí také coby povrch kuchyňské linky, pokud nechcete mít celou kuchyňskou linku z kovu, pak jej použijte jen na některé její části, například takový bar nebo zástěna za kamny celý interiér ozvláštní. Kovolamináty se hojně využívají díky své snadné a jednoduché údržbě i na výrobu kanceláří, recepcí, najdete je také v krytých bazénech, šatnách nebo restauracích.

Připravila: Petra Martišková

Foto: Homapal