Vlastnosti korku
Korek je čistě přírodní materiál, jenž se získává z korkového dubu ve formě odumřelé kůry tzv. borky. Strom dub korkový má výjimečnou schopnost regenerace, takže si svrchní kůru umí postupem času obnovit. Proces olupování kůry je možné provádět pouze jednou za osm až dvanáct let. Z toho vyplývá, že je korek obnovitelný zdroj, který je ekologický k životnímu prostředí.
Korková kůra má výborné akustické a izolační vlastnosti. Jednak dobře tlumí zvuk (pokles až o 22 dB) a zároveň si poradí s vysokými teplotami (přibližně do 120 °C), což se může hodit k výraznému zpomalení šíření ohně. Korek je odolný proti opotřebení a jeho povrch se nepoškodí ani po zapíchnutí špendlíku, proto se často používá k výrobě nástěnek. Neublíží mu ani dřevokazný hmyz, houby nebo plísně. K dalším pozitivním stránkám korku patří nízká hmotnost, měkkost, pružnost a tvarová stálost. V domácnostech určitě oceníte antistatickou funkci, díky níž se na korkových zdech nedrží žádný prach. Pro případné očištění korkového obkladu bohatě postačí vlhká utěrka, nemusí se používat žádné chemické čisticí prostředky.
Vzhled korku
Korkové dlaždice působí velmi přirozeně, nejen proto jsou vyhledávaným dekoračním prvkem. S korkovými obklady na stěnu si do svého domova přinesete doslova kus přírody, dodají interiéru nezaměnitelný půvab. V nabídce firem jsou k dispozici různé odstíny, dekory i struktury obkladů, s nimiž můžete perfektně doladit atmosféru v jakékoliv místnosti. V rodinných domech i bytech se korek používá nejen pro obložení stěn, ale také stropů nebo podlah.
Montáž korkových obkladů
Instalace korkových desek určených k obložení stěn nebo stropů je velice jednoduchá, rychlá a bezprašná. Při správně připraveném podkladu je práce hotová za několik minut. Před samotnou montáží je nutné nejprve zkontrolovat rovnost podkladu, na něhož se bude korek umisťovat. Větší díry nebo jiné nerovnosti by se měly zasádrovat a nechat důkladně proschnout. V dalším kroku se musí zeď očistit od prachu, což se provádí vysavačem nebo smetákem.
Korkové obklady se lepí na stěnu speciálním disperzním kontaktním lepidlem. Pokládka se provádí vždy od středu stěny směrem ke krajům a začíná se lepit přibližně ve dvou třetinách výšky od země dle rozměrů desky, kterou si předem zaměřte nejlépe laserovým metrem a tužkou si na zeď zakreslete značky. Lepidlo se nanáší na povrch válečkem maximálně pro dvě vodorovné řady najednou, aby nedošlo k jeho zaschnutí. Jednotlivé korkové obklady se taktéž postupně potřou lepidlem, přitisknou se na stěnu a párkrát se pobouchají gumovým kladivem.
Obklady z korku se postupně umisťují vedle sebe, aby vytvořily souvislou řadu. Při nalepování je nutné hlídat pravý úhel a nezapomínat na to, že každou další řadu je třeba založit v polovině předchozí řady. Postupujte podobným způsobem, jako byste stavěli zeď z cihel. Rohy jednotlivých dílů tak nikdy nebudou ve dvou sousedních řadách pod sebou. Až dojdete ke krajům, desky zkraťte pomocí nože a přilepte. Když máte hotovo několik prvních základních řad, pokračujte v pokládce směrem vzhůru od první přilepené řady, a pak směrem dolů k podlaze, dokud nemáte celou stěnu.
Ceny a výběr vzhledu
Dekorativní korek na stěnu se v interiérech používá stále častěji nejen z důvodu jednoduché instalace, ale také kvůli své cenové dostupnosti. Cena balení korkových obkladů se pohybuje zhruba od 150 do 1000 korun za metr čtvereční v závislosti na zvoleném dekoru, kvalitě a tloušťce desky. Na trhu najdete dokonce i korek v rolích o síle 2 milimetrů, jehož cena začíná už na 69 korunách za jednu korkovou roli.
Korkové desky se prodávají ve velkém množství různých textur a barev. Nejprodávanějším typem korku je klasický přírodní vzhled ve světlém nebo tmavém odstínu. Na výběr však máte mimo jiné z mozaikových struktur, netradičních barevných kombinací s lesklou či matnou povrchovou úpravou nebo imitací jiných materiálů - například mramor, kámen či beton. Luxusním dojmem působí nástěnné korkové obklady s trojrozměrnou strukturou vystupující do prostoru. Do frekventovaných míst, jako jsou chodby, předsíně nebo schodiště, se doporučuje zvolit korek s voskovaným povrchem, který lépe ochrání zeď před nečistotami.
Využití korku
Korek je možné nalepit téměř na jakoukoliv stěnu. Hodí se pro utlumení hluku v dětských pokojích, ale také k ochraně zdí vnitřních prostor u domovních dveří. Korkové obklady lze vhodně začlenit jako vkusný estetický prvek do obývacích pokojů, ložnic, podkroví apod.
Jelikož je korek odolný proti prosáknutí vodou, nemusíte se bát jej použít také ve vlhkých místnostech. Korkové mozaiky jsou jako stvořené do moderních koupelen, umýváren nebo toalet. Nadčasový design vykouzlí útulnou atmosféru u vás doma stejně dobře jako v kanceláři.
Výhody korkových obkladů na stěnu:
- 100% přírodní a ekologické řešení
- barevná stálost a dlouhá životnost
- velký výběr barevných variant a motivů
- přijatelná cena
- nehořlavost, odolnost proti vodě
- dobrá tepelná izolace
- tlumí zvuk v místnosti
- antialergický produkt
- hodí se pro nalepení na zdivo
- jednoduchá a čistá montáž
- lze je lehce nařezat
Autor: Olga Kolková