V některých domácnostech je sklápěcí postel vnímána pouze jako záložní lůžko pro případnou návštěvu. V jiných je ovšem jediným způsobem, jak vyřešit nedostatek prostoru a přitom nijak výrazně nenarušit soužití rodiny. Dávno totiž neplatí, že by na sklápěcí posteli muselo být nutně něco ošizeno. Všichni mají jistě nějakou zkušenost s rozkládací pohovkou, na které se spalo velmi často. Dříve nebo později se rozpadla. Dnešní sklápěcí postele mají kvalitní rám, lamelový rošt i dobrou matraci a není tak třeba se obávat případného rozpadnutí ani újmy na zdraví.

Sklápěcí postele jsou nejčastěji schovány ve skříni, postaveny na výšku či na šířku. Výjimkou nejsou ani postele sklopené pouze ke zdi. Skrýš ve skříni však vypadá lépe a pokoj je ihned také uklizen. Postel je opatřena pásy, kterými se při úschově postele připevní matrace i s lůžkovinami k rámu.

Další možností, kdy postel není schována ve skříni, je celodřevěný plný rám postele, tedy i jeho spodní část. Postel připevněná na zdi je první pohled od skříně k nerozeznání. Zajímavou možností je také sklápění dvou postelí nad sebou. Systém ocení hlavně děti, popřípadě vnoučata na prázdninách u babičky.

Také při výběru sklápěcí postele je třeba všímat si zásadních věcí i nepatrných detailů. Jednou z nejdůležitějších věcí je samotný sklápěcí mechanismus. Ten by měl být natolik jednoduchý a bezpečný, aby ho zvládli téměř všichni členové rodiny bez pomoci nářadí. Na posteli by nemělo být nic, o co bychom se mohli při spánku nebo při sklápění zranit, přivřít si prsty apod. Sklopená postel by se neměla sama zvedat, ani zvednutá sklápět. Pokud si chcete připlatit za větší komfort, na trhu jsou také varianty sklápěcích lůžek s polohovacím roštem, které umožní mít hlavu nebo naopak nohy o něco výš, což oceníme zejména při nuceném pohybu na lůžku.

Foto: archiv firem DAN, JMP Slovensko