Může se zdát, že zařídit efektně obývací pokoj není žádná věda. Obecně se dá říct, že opravdu není, ale neplatí to v případě, že jsme majiteli opravdu malého obývacího pokoje. Chceme, aby v něm bylo vše důležité, co do obývacího pokoje patří, aby měl pokoj vyvážený interiérový design, pohodlný i estetický vzhled, proto nestačí rozmístit nábytek, jak nás napadne. Tím hlavním a nejdůležitějším krokem při zařizování malého obývacího pokoje je tedy určení, jaké funkce by měl prostor především splňovat. Od toho se odvíjí fakt, jaký nábytek bude nezbytně nutné do něj umístit. Při troše snahy v něm nebude chybět pohovka, ani pracovní kout či místo pro čtení. Nikdy bychom neměli zapomínat na to, že daný pokoj zařizujeme hlavně pro sebe a naše pohodlí.

V případě malého obývacího pokoje je zkrátka důležité si ujasnit naše priority. Opravdu potřebujete mít nutně křeslo na čtení, když jediné, co si večer přečtete je televizní program? Zařízení by mělo vždy vycházet z toho, co v obýváku děláte nejčastěji – pokud je to sledování televize, měli byste věnovat velkou pozornost hlavně nákupu sedačky či pohovky, pokud však trávíte večery pod lampou s knížkou v ruce, určitě je dobré si zařídit pohodlné křeslo a k němu kvalitní zdroj světla. Jestliže chcete mít obývák jako místo setkávání s přáteli, pak si jistě dáte záležet na výběru vhodného stolu a sedacího nábytku.

Začínáme největším kusem nábytku

Interiér našeho „obýváčku“ začneme zařizovat tak, že do něj jako první umístíme největší kus nábytku, který bude jakýmsi středem pokoje a nejvýraznější součástí jeho vybavení. Podle našich preferencí to může být právě sedačka, stůl, krb, nebo třeba závěsná televize. Jestliže je největším nábytkem sedačka, měla by být umístěna naproti centru zábavy, aby lidé, kteří na ní budou sedět, měli přehled o dění v pokoji. Do malých obýváků je dobré pro sezení zvolit menší dvousedačkovou pohovku (klidně skládací) a tu doplnit o skladnější kousky, jako jsou taburety, podnožky a polštářky. Ty se pak hodí také v případě, že přijde větší společnost. Stačí je umístit po obou stranách sedačky a jakoby ji tím prodloužíte. Některé taburety je dokonce možné využít jako úložné prostory.

Je třeba přemýšlet a kombinovat

Jakmile prostor obložíte nábytkem, značně jej zmenšíte. Do malého obýváku se určitě nehodí velká obýváková stěna, která sama o sobě zabere půl pokoje a je příliš mohutná. Místo ní můžete koupit menší nízké skříňky a hodí se také praktické police. Ty mohou zakrývat celou jednu stěnu odshora až dolů. Úložné prostory samozřejmě v obýváku nesmí chybět, ale s jejich množstvím je dobré to nepřehánět. Některé věci, jako je porcelán, sklo či nejrůznější drobnosti v obýváku být vůbec nemusí, dejte je tam, kam patří – do kuchyně nebo ložnice. V obývacím pokoji je nutné zachovat jakousi vzdušnost, pamatujte, že čím více volné podlahy budete mít, tím se vám bude zdát váš obývák větší.

Posviťte si na něj

V malém obývacím pokoji dělá vhodně zvolené a rozmístěné osvětlení doslova divy. Dostatek světla můžete vnést do místnosti například pomocí obří stojací lampy nebo variabilních bodových světel. Osvětlení byste měli vybírat vždy nezávisle na tom, jak jsou v pokoji rozmístěny zásuvky. Vyplatí se i investice do originálního svítícího nábytku.

Stolek nesmí chybět

Konferenční stolek je poměrně důležitým kusem nábytku, který by v obýváku určitě chyběl. Slouží jako důležitá odkládací plocha a může být kulatý, čtvercový, rohový či rozkládací. Pokud vám tedy zbylo místo na jeho umístění mezi pohovku a centrum dění (televizi či krb), pak máte vyhráno. Vždy je ale důležité, aby se kolem stolku dalo procházet a aby nepřekážel. Když není možné zajistit kolem něj volný průchod, je vhodnější si pořídit rohové stolky, které se dají lépe vsadit třeba mezi pohovku a taburety. Někdy však mohou samotné taburety skvěle posloužit jako odkládací stolky. Skvělou alternativou je také stolek na kolečkách, který můžete v případě potřeby odstavit do rohu, užitečné jsou rovněž malé „štosovací“ stolečky, které se dají v případě potřeby rozložit na několik kousků. Pokud používáte ubrusy, měly by na stolcích být co nejkratší.

Malý obývák ve světlých barvách

Abyste se ve svém obývacím pokoji necítili příliš stísněně, zaměřte se výběr barev a materiálů nábytku. Na tmavé barvy rozhodně zapomeňte. Do malých místností se všeobecně doporučují spíše světlejší barvy, které dokážou odrážet světlo a opticky tak zvětšit prostor. Pokud nechcete mít obývák příliš fádní, můžete si dovolit vymalovat jednu stěnou výraznější barvou. Zvětšit prostor vám pomohou také zrcadla a zajímavé reflexní materiály, což může být například matné sklo, lesklý kov či plast. Zajímavým zpestřením prostoru mohou být rovněž barevné ornamenty v podobě nálepek na zeď, které prostor oživí a zároveň odpoutají pozornost od jeho velikosti.

- jpa -

Foto: Ikea