Již od pradávna se lidé snažili na Vánoce dokonale naklidit svůj dům a nazdobit jej. Dříve to byly voňavé větve jehličnanů a cesmíny ozdobené sušenými jablíčky, umně nazdobenými perníčky i ručně vyřezávanými ozdobami. Ani dnes nezůstáváme s výzdobou pozadu, jen velmi často dáme přednost spíše umělému jehličí a nazdobeným girlandám s barevnými světýlky, které koupíme v každém větším obchodě.
Kvetoucí krása
Nejen jehličnaté stromy jsou však symbolem Vánoc. Dům či byt si můžete vyzdobit i dalšími květinami pro adventní čas typickými. Patří sem docela jistě Vánoční hvězda. Rostlina původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás nejčastěji k vidění s červenými květy, ovšem seženete ji i v barvě růžové, smetanové nebo bílé. K dostání jsou nejčastěji v prosinci, kdy už venku bývá poměrně chladno, proto byste měli při jejich přepravě dbát na to, aby rostlina nenastydla. Jen tak vás bude těšit její krása po celé svátky. Stejně jako Vánoční hvězda patří k Vánocům neodmyslitelně také jmelí. Podle starých tradic přináší jmelí do domů štěstí, lásku, soudržnost rodiny a spokojenost, především pak takové, které vám někdo z vašich blízkých daruje. Čím více kuliček bude mít, tím hojnější rok obdarované čeká. Jmelí se přisuzují i magické schopnosti. Říká se, že dáte-li si jmelí v čase vánočním pod polštář, ve snu se vám zjeví, co váš příští rok čeká. Tak nezapomeňte, až půjde před Vánoci k někomu, koho máte rádi na návštěvu, nezapomeňte s sebou vzít i tuto magickou rostlinku, kterou seženete buď v zelené barvě s bílými bobulkami, nebo nastříkané zlatou či stříbrnou barvou. O svátku svaté Barbory se neprovdané dívky a ženy vydávají na třešňové větývky. „Barborky“ se již v dřívějších dobách dávaly do domu, kde bydlela dívka na vdávání. Pokud jí větvička do Štědrého dne rozkvetla, znamenalo to, že se brzy vdá. V opačném případě se tradovalo, že dívka zůstane po celý nadcházející rok na ocet.
Kouzlete se svíčkami
Měkké mihotavé světlo svíček třpytící se v oknech, na které maluje mráz, zútulní váš byt a použijete-li aromatickou svíčku, i nádherně provoní. Nemusíte však zůstat jen u kupovaných svíček. Můžete si vyrobit podle své fantazie také svou vlastní. Úplně nejjednodušší je výroba gelových svíček. V ochodech s výtvarnými potřebami či v obchodech pro kutily koupíte gel a knot, vyberete si nějakou nádobu ideálně sklenici, kterou naplníte dekorací, mohou to být kousky koření, plátky pomeranče nebo malé větvičky. Do sklenice vložíte knot a vše opatrně zalijete rozehřátým gelem. Fantazii se při výrobě samozřejmě meze nekladou. A nemusíte vyrábět jen svíčky s vánoční tematikou, ale jako dárek, coby vzpomínku na dovolenou, třeba i svíčku s mořskými motivy. Pořídit se dá i gel voňavý, který příjemně provoní celý váš byt. Klasickou svíčku zhotovíte z polotovaru pro výrobu svíček, který dostanete v některých drogériích nebo obchodech pro kutily.
Svíčky k Vánocům jednoduše patří a samozřejmě, že se k nim váže také celá řada pověr. Podle jedné z nich si můžete z plamenů svíček vyčíst svou budoucnost. Takže až o Štědrém večeru zapálíte svíčku, sledujte, jak hoří plamínek, pokud to bude jasným světlem, pak vězte, že vás čeká úspěch a skvělý rok.
Čas adventu, čas zdobení
Čtyři neděle před Štědrým dnem jsou přímo stvořené k tomu, abyste si zahalili byt či dům do svátečního hávu. Zapomeňte na úklid a raději si vytvořte tu pravou vánoční atmosféru. Pomohou vám k tomu dekorace z chvojí ozdobeného slaměnými ozdobami, sušeným ovocem, ořechy či mašličkami a zvonky. Nezapomeňte si na stůl naaranžovat adventní věnec a každou neděli zapálit jednu svíčku. Měli byste tak činit proti směru hodinových ručiček. Do oken dejte svícny a nechte děti, aby je vyzdobili vlastnoručně nakreslenými obrázky. Vyzkoušet můžete třeba malování na sklo, které vypadá velmi efektně. Ke krbu nebo prostě jen tak zavěste pro děti i dospělé netradiční adventní kalendář. Může to být dvacet čtyři malých botiček, vláčků, krabiček, či oříšků, ve kterých každý člen rodiny najde ráno nějakou tu dobrotu nebo sladkost.
Když zavoní Vánoce
Vůně pohody, klidu a Vánoc, to vše vás napadne, když ucítíte nezaměnitelnou vůni purpury. Jde o směs bylinek a koření s přidáním vonných esencí, která má u nás opravdu velmi dlouhou tradici. Purpura rozvíjí všechny své vůně, když jí zahříváte nebo necháte doutnat. Pokud máte to štěstí a máte pravá kamna, pak nemusíte řešit, kde purpuru rozvonět, ale pokud nemáte, nevadí. Purpuru můžete opatrně pálit na železném plátku plynového sporáku, na sklokeramické desce nebo jednoduše v aromalampě. Purpuru si můžete vyrobit i sami doma. Postačí k tomu namíchat tu správnou dávku hřebíčku, skořice, muškátu, máty, levandule, anýzu, šalvěje, příjemnou vůni dodá také maliník, růže, kmín či jehličí. Bylinky namíchejte podle svého uvážení, v hmoždíři je důkladně rozdrťte a přidejte některý z vonných olejíčků, který je volně dostupný v běžné síti super i hypermarketů. Vyberte si takovou vůni, která je vám nejpříjemnější a volit můžete ze skutečně celé řady, například vanilkovou, mandlovou, pomerančovou, skořicovou nebo borovicovou. Bylinky nasypte do uzavíratelné sklenice, přidejte vonný olej a důkladně promíchejte. Nechejte dva týdny uležet a pak vyzkoušejte, zda vůně, kterou jste si namíchali je tou pravou vánoční.
Co by to bylo bez Vánoc, kdyby se celým domovem nerozlévala vůně vanilky. Nic vám nepřiblíží vánoční atmosféru tolik, jako vůně doma pečeného cukroví. To se zpravidla začíná péct po svátku sv. Mikuláše postupně podle trvanlivosti cukroví. Nepečené cukroví nechávejte vždy až na samotný závěr, stejně tak i plnění žloutkovými a máslovými krémy. Cukroví byste měli uchovávat ideálně v plechových dózách, popřípadě v plastových, papírové krabice jej neochrání tolik před přijímáním pachů z okolí. Pokud však jiné nemáte, vyložte je alespoň alobalem. Cukroví skladujte na suchém a chladném místě. Jestliže se vám do cukroví nechce, nebo vám nezbývá čas, nechejte si ho upéct od některé šikovné cukrářky a připravte si hrnek lahodného svařeného vína. Provoníte si tak byt krásně skořicí, medem a badyánem.
Stromeček, co voní
Nejkrásnější vůni si však přinesete domů až s živým vánočním stromkem. Dříve, než se vydáte na nákupy, dobře si však prohlédněte místo, kam jej chcete postavit, abyste nevybrali stromek příliš velký, nebo široký. Dejte si na výběr stromečku dost času, neboť na poslední chvíli pak máme tendenci kupovat to, co je, tedy spíše, co na nás zbude. Nejdelší trvanlivost má bezesporu kavkazská jedlička, nejméně vám pak vydrží náš tradiční smrček, avšak ten vám zase nejvíce provoní byt vůní jehličí. Výběr stromků je dnes opravdu široký, můžete si vybírat podle barvy, tvaru jehlic i jejich pichlavosti. Vždy však mějte na paměti, že byste jej do Vánoc měli skladovat na chladném místě a vždy jej ponořte do kýble s vodou, aby vám vydržel. I doma jej pak často oroste vodou. V posledních letech se stal velmi oblíbeným stromeček v květináči, který přes léto může zdobit vaší zahradu a v zimě pak váš domov. U stromku v květináči dbejte na to, aby měl dostatečný čas zvyknout si na změnu teploty. Nepřenášejte jej ze zimy rovnou k ústřednímu topení, nejprve jej dejte do chladnější místnosti a zvykejte jej postupně.
Připravila: Petra Martišková
Foto: http://www.dbm.cz