S ergonomií na pracovišti se to má jako se zdravým spaním. Dodržování zásad ergonomie na pracovním poli jistě ocení každý, kdo ve své kanceláři stráví minimálně třetinu celého dne. Dnešní kancelář může být prostorem plně pracovním a zároveň atraktivní zónou s nejmodernějšími ergonomickými prvky, které určitě neplní jen funkci posledního výkřiku módy.

Dnes už nelze pochybovat o tom, že používání počítačů přináší s sebou docela značné zdravotní potíže, které pramení z práce u počítače. Většina potíží souvisí s mechanickým tlakem na důležité nervy procházející postiženými oblastmi. Následkem tohoto tlaku může být zbytnění tkání, zánět nebo trvalé svalové napětí.

Jak vypadá ergonomické pracoviště?
Je to pracoviště vybavené v souladu s řadou kritérií vyjádřených ve směrnici EU č. 90/270 a v mezinárodní normě ISO 9241 o ergonomických požadavcích. Pracoviště vybavené ergonomickým nábytkem podléhá určitým zákonitostem v řešení prostoru.

Ergonomické vybavení umožňuje uživatelům změnu pracovní polohy, snadný přístup k pracovním pomůckám a volný pohyb na pracovišti. Nejvhodnější je vybavení kancelářských pracovišť pracovními stoly s tzv. ergo hranou, jejíž rádius umožňuje příjemný kontakt s pracovní deskou. Důležité je věnovat pozornost pracovnímu stolu, zejména jeho velikosti a výšce. Měl by poskytovat pohodlnou pracovní plochu a dostatečný prostor pro dolní končetiny. Rozměr a tvar pracovní desky by měl umožnit variabilní uspořádání všech pomůcek.

Jednoduchým vodítkem pro kontrolu vhodnosti polohy těla při práci s počítačem je pravidlo pravých úhlů. Znamená to, že základním prvkem určujícím polohu těla je pravý úhel. Nohy spočívají pevně na podlaze. Lýtková část směřuje svisle vzhůru až ke kolenu. Zde se noha opět zaklání do pravého úhlu, aby stehenní část nohy mohla spočívat vodorovně. Také úhel svíraný stehenní kostí a zády by měl být při sezení zhruba 90 stupňů.

Třináct zásad pro ergonomii na pracovišti
- vrchní hrana monitoru má být umístěna ve výšce očí nebo pod ní,
- monitor a klávesnice stojí přímo před uživatelem,
- na obrazovku se nedoporučuje zírat nepřetržitě,
- dodržovat krátké, ale časté přestávky,
- dokumenty srovnat v jedné řadě s klávesnicí a monitorem,
- ergonomická podpěra klávesnice,
- zápěstí držet v přímé poloze,
- často měnit pozici těla,
- pracovat s opřenými zády v nakloněné poloze,
- zachovat rovnou pozici nohou na podlaze nebo podložce,
- centrální jednotka PC zásadně mimo pracovní plochu,
- ergonomická lampa.

Zápěstí by mělo být při práci pokud možno narovnáno v nezkřivené poloze. Zejména ti, kteří trpí potížemi se zápěstím (zánět karpálního tunelu), by se měly při práci s klávesnicí velmi pečlivě vyhýbat dlouhodobému ohybu zápěstí při práci. Různé názory panují ohledně opěrky předloktí na sedačkách. Mohou výrazně pomoci držet paže ve správné poloze bez zbytečného úsilí. Na druhé straně však mohou svým tlakem na loket a předloktí vyvolávat potíže, zvláště jsou-li používané opěrky z tvrdého materiálu.

Nastavte si židle
Někdy se na pracovištích střídá u počítače několik pracovníků. Pak je důležité, aby výšky sedacích a pracovních ploch byly nastavitelné a snadno se mohly přizpůsobit osobám různých výšek. Na trhu už dnes existují ergonomické židle s patentovaným tvarováním sedadla vyvinuté speciálně pro sezení u počítače. Mají až 4 aktivní zóny, které udržují tělo ve správné pozici. I při déletrvajícím sezení vyloučí bolesti zad a případné další nepříjemné zdravotní potíže. Ergonomické židle jsou vhodné nejen do kanceláří, ale také do domácích pracoven a studentských pokojů.

Posviťte si na to
Stropní osvětlení pracovních ploch a kanceláří je důležitá součást ergonomicky vybavených pracovišť. Osvětlení je třeba navrhnout tak, aby byly splněny nejen nároky samotných uživatelů pracovních ploch, ale také hygienické požadavky.

Jako optimální řešení bývá doporučena kombinace přímé a nepřímé složky světelného toku. Nepřímé osvětlení tzv. „softlight“ může být realizováno přes bílé parabolické plochy svítidel a samotný strop, které místnost opticky zvětší a rozjasní. Naproti tomu přímé osvětlení, například přes kvalitní DL mřížku s omezením jasu vhodnou i pro monitory PC, zajistí maximální intenzitu osvětlení pracovních míst. Nabízí se také možnost regulace světelného toku – stmívání.

Ergonomické doplňky
Například ergonomická myš Velryba II je vylepšeným řešením klasické počítačové myši, která zvyšuje komfort a zároveň redukuje možnosti zranění. Toto zařízení zahrnuje dva nové prvky - základnu ve tvaru písmene V, a výduť posuvnou ve čtyřech směrech, která spolu s vestavěnou podporou dlaně a možností velikostních úprav poskytuje uživateli jedinečný komfort.

Nepodceňujte účinky masážních nožních kolébek. Ty totiž zaznamenávají zdravotně prospěšné účinky jako je nižší zátěž srdce, menší únavu a lepší krevní oběh v dolních končetinách. Kolébky mají z jedné strany masážní válečky a z druhé strany protiskluzový povrch. Díky ložiskům umístěným po stranách základní desky totiž nutí uživatele k aktivnímu sezení. Nohy tak nejsou stále v jedné strnulé poloze. Podvědomý pohyb chodidel zaměstná většinu svalů dolních končetin a podporuje tak návrat krve k srdečnímu svalu. Dlouhodobé používání kolébek vede k nižší pravděpodobnosti vzniku křečových žil. Nesporně také zmírňují bolesti v oblasti bederní páteře a napomáhají ke snížení otoků nohou.

Novinkou na trhu jsou už i ramena pro LCD monitory. Vyvinul je celosvětově uznávaný výrobce Humanscale, který je ve světě ergonomie uznávaným pojmem.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firmy Alax