Trend barových pultů zabudovaných do kuchyňské linky se do Evropy dostal ze Severní Ameriky. Americké rodiny barové stoly využívají především pro servírování snídaní, svačin a jiných menších pokrmů. Pro servírování obědů a večeří využívají klasické jídelní stoly. U nás se barové desky poprvé objevily jakožto součást kuchyňských koutů malých panelových bytů, kde bylo třeba šetřit každým místem. Barové pulty tak dokázaly nahradit mnohdy prostorově nevhodné jídelní stoly. Netrvalo však dlouho a barové stolky se staly oblíbeným designovým prvkem, který umožňuje nová a neotřelá řešení i v prostorných kuchyních s velkými kuchyňskými sestavami. Trendem poslední doby je využití barových pultů pro vizuální oddělení kuchyně od jídelny nebo obývacího pokoje.


Barový pult jako ideální místo pro snídani nebo večeři ve dvou. Foto: Koryna

Barový pult mnoha podob

Díky barovým deskám je možné vytvořit několik různých kompozic kuchyňských sestav. Co se týče konstrukce barových pultů, je možné se setkat s několika základními řešeními. Barový pult může být pevnou součástí nábytku, může stát samostatně, být opřený o podpěru na podlaze, nebo připevněný ke stropu. Vybrat si také můžete výšku barového stolku – buďto může být deska zarovnaná s pracovní plochou, nebo vyvýšená jako u skutečného barového pultu. Pokud si zvolíte zvýšenou verzi, pamatujte na zásadní ergonomické pravidlo – individuální nastavení barového pultu by mělo odpovídat výšce vodorovně položeného předloktí vzpřímeného člověka. Pokud jste se rozhodli pořídit si právě tuto vyvýšenou variantu barové desky, měli byste si nechat svůj návrh sestavy zhotovit ve 3D grafickém návrhu. Více výškových úrovní v jedné místnosti může působit dosti neuspořádaně.

Součást kuchyňského ostrůvku

Nejčastěji je barový pult součástí samostatně stojícího kuchyňského ostrůvku s vyvýšenou pracovní deskou. Barová plocha může být na stejné nebo vyšší úrovni než pracovní část. V menších kuchyních se jako ideální řešení jeví částečné překrytí pracovní plochy ostrůvku barovou deskou. Pomocí barové desky je také možné báječně prodloužit pracovní plochu ostrůvku a zvětšit tak jeho délku. Může se rovněž protáhnout pravoúhle do písmene L. Jestliže netrpíte v kuchyni nedostatkem prostoru, můžete barovou desku kolmo navázat na ostrůvek tak, že společně vytvoří písmeno T. Je to sice prostorově náročnější, ale velice efektní. Bar pak může posloužit k propojení ostrůvku a kuchyňské linky. Setkat se můžeme také s unikátním řešením v podobě otočných nebo výsuvných barových desek, zajímavé jsou rovněž menší tvarované pulty připevněné k nejrůznějším konstrukcím.


Barový pult jako součást kuchyňského ostrůvku - barový pult a pracovní místo v jednom. Foto: Koryna

Barové pulty pro každou peněženku

Barové pulty se vyrábějí ze stejných materiálů jako pracovní desky. To však neznamená, že musí být na oba kusy nábytku použit stejný materiál. Právě naopak, kombinace různých materiálů a barev může být více než zajímavá a dá vzniknout originální kompozici. Barová deska by však měla být vždy příjemná na dotek, což splňuje především dřevo a pak také umělý kámen. Oba tyto materiály jsou na dotek teplé. Pokud chcete vnést do interiéru trochu luxusu, můžete zvolit přírodní kámen, který je opravdu efektní. Skvěle však bude vypadat také sklo a nerezová ocel, které jsou sice chladnější, ale dokážou dodat interiéru vzdušnost a nádech minimalismu. Pokud jsou takovéto moderní výstřelky mimo váš finanční limit, můžete zkusit levnější a přitom praktické laminátové desky. Jsou k dostání v rozmanitých barvách a vzorech, mezi nimiž nechybí ani zdařilé imitace dřeva či kamene.

Aby bylo posezení příjemné

Pokud jste se rozhodli vytvořit si barový pult v kuchyni, neobejdete se bez barové židle, která se stane rovněž nedílnou součástí interiéru. V dnešní době je na trhu velké množství barových židlí, které se již zdaleka nepodobají vachrlatým barovým stoličkám, které známe z restaurací a barů. Výrobci se zaměřují jak na jejich bezpečnost, tak i design a trvanlivost. Barové židle tak můžete krásně sladit s vybraným barovým pultem.


Barová židle MAK, design Patrick Norguet. Foto: Alax

Dřevo stále vede

Při nákupu barové židle do kuchyně nejste omezeni výběrem materiálu. Tím nejklasičtějším a nejoblíbenějším je stále dřevo, které je příjemné na dotek a hodí se téměř do každého interiéru. Vzhledem ke svým pozitivním vlastnostem je dřevo využíváno na sedadlové i opěrné části barových židlí. Často je kombinováno s jinými materiály, jako je například kov. Kombinace těchto dvou materiálů přináší dostatečný komfort. Z kovu se vyrábí hlavně konstrukce barových židlí. Protože jde o chladný materiál tak by posezení na celokovové židli ani nebylo dvakrát příjemné. Do moderních interiérů se skvěle hodí plastové barové stoličky, které jsou k sehnání v nejrůznějších tvarech a barvách, jsou lehké a nevyžadují téměř žádnou údržbu.


Barová židle LEM, design SHIN & TOMOKO AZUMI. Foto: Alax

Zaměřte se na design i bezpečnost

Barové židle se vyrábí v nejrůznějších tvarech a designech. Sedák nemusí být jen čtvercový nebo kulatý, designéři si již s tvary doslova pohrávají a tak můžete narazit i na abstraktnější modely. Stejně tak je tomu u nohou či opěrek židlí. Existují dokonce tzv. barová křesla, která mají sedák v porovnání s klasickými barovými židlemi mnohem více tvarovaný a tudíž i podstatně pohodlnější. Aby se vám doma na baru dobře vysedávalo, pořiďte si barovou židli s opěradlem, jež oceníte především při delším sezení. Totéž platí i o opěrkách na nohy, barové židle jsou totiž vysoké kolem 75 až 80 cm a tak jsou volně spuštěné nohy po chvíli sezení nepohodlné. Pokud máte malé děti, určitě je budou barové židle přitahovat jako magnet. Tak vysoká židle by však pro ně mohla být dosti nebezpečná. Hrozí riziko pádu a úrazu. Aby děti mohly se svými rodiči sedět u barového pultu, zaměřili se výrobci na speciální dětské barové židličky, které je možné připevnit k podlaze.


Barové židle IKEA

- jpa -