Hlavní rozdíl mezi plynovou a elektrickou troubou je zejména v komfortu a počtu funkcí, který nám elektrická trouba nabízí, o výsledku pečení nemluvě. Elektrická trouba také umožňuje větší variabilitu – zatímco plynová trouba se vyskytuje většinou jako součást sporáku, elektrickou troubu lze zakoupit samostatně jako vestavbu a umístit i kamkoliv v kuchyni. Odpadá tak neustálé ohýbání při podlévání nebo kontrole připravovaných pokrmů.
Pokud máme dostatek financí na pořízení trouby, ideální je, poohlédnout se po typu, který má co nejvíce funkcí. Co kdyby… Většina z nás však bude řešit i otázku financí. V tomto případě je nejlepší se s jednotlivými funkcemi podrobně seznámit a vybrat si typ trouby s funkcemi, které opravdu využijeme.
Co znamenají jednotlivé funkce?
Horní a dolní ohřev – nejčastěji používaný typ ohřevu, používaný při pečení pečiva a drůbeže.
Horní ohřev – vhodný pro dopékání vrchní vrstvy cukroví.
Dolní ohřev – vhodný pro dopékání spodní vrstvy koláčů, pizzy apod. Pomocí dolního ohřevu lze také zavařovat či sterilizovat, pokud umístíme na plech s vodou sklenice s ovocem, zeleninou, houbami či masem.
Horký vzduch – teplo z horního či spodního ohřevu je rozháněno ventilátorem, který zajistí rovnoměrné proudění horkého vzduchu, a lze tak péci v několika úrovních, ideálně je využití při pečení cukroví, ale ani aroma různorodých pokrmů se nesmíchají. Výhodou je úspora času i energie.
Multi horký vzduch (někdy též 3D) – kombinuje ventilátor, topné těleso a spodní ohřev, využívá se k pečení pečiva, ale i rozmrazování potravin a sušení ovoce.
Plošný gril – slouží pro grilování menšího množství potravin, zapékání.
Velkoplošný gril – výkonný gril určený ke grilování většího množství masa.
Infrapečení – grilování spojené s cirkulací vzduchu, ideální pro větší kusy drůbeže a zvěřiny.
Rozmrazování – šetrné rozmrazování potravin pomocí ventilátoru.
Rychlé předehřátí trouby – výhodou je úspora času a energie při předehřívání.
Ukazatel zbytkového tepla – pokrm lze dále dovařit nebo udržovat teplý bez dalšího přísunu energie.
Memory (paměť) – slouží k ukládání vlastních postupů do paměti (doba přípravy, teplota, druh ohřevu atd.)
Pečící automatika – po zvolení daného programu a váhy pokrmu si trouba sama zvolí způsob přípravy.
Pizza pečení – v provozu je ventilátor, zadní kruhové těleso a spodní ohřev.
Čištění
Mezi nejrozšířenější systémy patří katalytické čištění, u kterého je mastnota absorbována do speciálních plechů po stranách trouby. Plechy lze po jejich naplnění vyměnit nebo jednoduše vyčistit. Pyrolytické čištění je založeno na principu spálení všech nečistot při teplotách nad 500 st. Celsia na prach, který následně vytřeme hadříkem. Systém by měl být natolik bezpečný, že dvířka trouby nejdou otevřít, dokud trouba nevychladne. Pyrolýzou jsou většinou vybaveny dražší trouby.
Při výběru té pravé trouby pro vás se opravdu zabývejte i zdánlivými detaily a pokud, pečete často a rádi, na nové troubě nešetřete. Manipulaci s připravovanými pokrmy vám usnadní výsuvné držáky plechů. Nezapomínejte ani na bezpečnost svou a svých potomků a dejte přednost troubě s dětskou pojistkou a alespoň trojitým sklem. K pohodlí a komfortu při pečení vám dopomůže pečící automatika a elektronické ovládání včetně zvukových signálů blížícího se konce pečení. Nemusíte tak neustále hlídat maso v troubě, ani si nařizovat různé budíky a minutky. Pokud často připravujete maso, nezapomeňte ani na pečící sondu. Příznivci zdravých pokrmů ocení trouby vybavené vařením v páře.
Ceny elektrických trub jsou velmi rozmanité. Jsou-li součástí volně stojících sporáků, lze je pořídit i za 4 tisíce korun. Od těchto sporáků však nelze očekávat zázraky. „Zázračné“ přístroje nás ohromí svými funkcemi, ale také cenou, která se může vyšplhat i k 80 tisícům korun za samotnou vestavnou troubu.
Foto: archiv firem Baumatic, Gorenje, Bosch, Electrolux, Zanussi