Plynové varné desky do moderní kuchyně jistě patří a kdo se trochu zajímá o vaření tak ví, že na plynu vaří i zkušení profesionálové. Vaření na plynu je oblíbené hned z několika důvodů, kromě již zmiňované velmi přesné regulace plamene je to také možnost rychlého zapnutí a vypnutí. Není třeba počítat se žádným zbytkovým teplem ploten. Většina lidí si dnes do kuchyní pořizuje zabudované, vestavné spotřebiče, proto se spíše než s klasickými sporáky setkáváme už s moderními varnými deskami, které bývají nejčastěji kombinovány s vestavěnou troubou. Vybrat si dnes můžete kvalitní varné desky známých výrobců, jako je například MORA, Elektrolux, Whirlpool, Bosch, Fagor, Zanussi nebo Gorenje.
Plynové desky slaví návrat
Koupě takovéto varné desky není nejlevnější investicí, proto je dobré vědět, na co se při výběru zaměřit. Plynové desky jsou k dostání v rozmanitém provedení. Rozhodovat se můžete nejen podle typu a počtu hořáků, ale také podle materiálů a velikostí. Levnější plynové desky se vyrábí ze smaltovaného plechu a pořídíte je od cca 2 nebo 3 tisíc korun. Dražší jsou pak plynové varné desky z nerezu, tvrzeného bezpečnostního skla nebo sklokeramiky. Za kvalitní plynovou varnou desku moderního designu můžete zaplatit klidně i okolo 20 tisíc. Od zvoleného materiálu se odvíjí také barva desky. Už nejste omezeni klasickou bílou, ale nabízí se i nejrůznější matné či lesklé ocelové zbarvení, mléčné nebo čisté sklo, pastelové barvy, do retro interiéru skvěle zapadne elegantní hnědá či měděná, do minimalistického zase černá.
Velikost
Před nákupem plynové varné desky je třeba počítat s prostorem, který poskytuje vaše kuchyňská linka. Plynová varná deska nemusí být tvořena klasickými čtyřmi hořáky, vybrat si můžete takový počet hořáků, jaký si myslíte, že potřebujete. Varné desky se vyrábí v počtu od 2 do 6 hořáků. Desky jsou k dostání v nejrůznějších rozměrech i tvarech. Kromě standardní desky o šířce 60 cm se čtyřmi hořáky si můžete vybrat desku širokou například 30 cm, která je vybavena pouhými dvěma hořáky. Desky o šířce 70 až 90 cm pak mají hořáků pět či šest. Každý musí sám usoudit, jak velká varná deska se mu hodí, tedy kolik jídla většinou vaří.
Varné desce iXeliumTM byla udělena i prestižní cena iF Gold Design Award
Bezpečný plamen
U plynové varné desky si můžete zvolit, jestli chcete elektrické či automatické zapalování. Podstatou elektrického zapalování je tzv. pizoelektrický výboj, který zapálí plotýnku, zatímco u automatického zapalování stačí otočit tlačítko. Všechny moderní plynové varné desky jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, která v případě zhasnutí plamene vypne přívod plynu. Nikdy proto nemůže dojít k jeho nepozorovanému úniku. Pokud jste se tedy vaření na plynu vyhýbali ze strachu z plynu, můžete být už klidní. Dražší varné desky mohou disponovat turbohořákem, který má oproti ostatním hořákům výrazně větší výkon, nebo také WOK hořákem, jež využijete zejména na přípravu jídel, která vyžadují prudké osmažení. Ovládání jednotlivých hořáků je samozřejmě manuální.
Jednoduchost údržby
Plynové varné desky jsou díky použitému materiálu velmi snadné na údržbu. Ať už jde o smalt, nerez, sklokeramiku nebo tvrzené sklo, všechny mají hladký povrch a jejich čištění je nenáročné. Za úplně nejvhodnější z hlediska údržby je považována moderní plynová deska se sklokeramickým povrchem. Údržba pracovní plochy je úplná hračka.
Mřížky
Kvalitní plynové desky jsou standardně vybaveny litinovými mřížkami nad hořáky. Tyto mřížky musí zajišťovat především dobrou stabilitu položeného nádobí. Dnes je již samozřejmostí, že tvar mřížek na plynových deskách umožňuje položit na hořák libovolně velkou nádobu, od toho největšího hrnce až po ten nejmenší kastrůlek. Ve většině případů tak není třeba přikupovat přídavnou malou mřížku. U plynových sporáků nastával vždy problém s údržbou těchto mřížek, špatně se s nimi totiž manipulovalo a nečistoty se na nich držely, jak se říká „zuby nehty“. Dnes je však manipulace s nimi velmi snadná a díky materiálům z nichž jsou vyrobeny, se také jednoduše čistí.
Přístup k plynu
Pokud jste se rozhodli pro koupi plynové varné desky, měl by její instalaci provést pracovník plynoservisu. Plynové desky je samozřejmě možné instalovat pouze v domácnostech, které mají zavedený zemní plyn. Možné je využít i napojení na propanbutanové bomby, v těchto případech je však třeba vybrat takový typ desky, který toto připojení umožňuje. Další možností je provést tzv. přetryskování, po kterém jsou již vhodné všechny desky.
- jap -
Foto: archiv firem AEG, Whirlpool