Možná, že máte o své nové kuchyni jasnou představu a myslíte si, že odbornou pomoc nepotřebujete. Důvodů, proč se obrátit na specialisty, však existuje celá řada. Profesionál z kuchyňského studia se mnohem lépe než laik orientuje v sortimentu, materiálech, ergonomii i cenách. Dokáže tak skloubit potřeby a představy zákazníka s jeho finančními možnostmi.

Nová kuchyň není rozhodně levnou záležitostí a také se nejedná o investici na pár let. Proto byste jejímu výběru měli věnovat náležitou pozornost a nechat si poradit. Na vás je výběr toho pravého odborníka, který vám dobře a kvalitně poradí a zároveň vás nepřipraví o všechny úspory.

 

Prvním kritériem při výběru kuchyňského studia je výrobce nábytku a spotřebičů, které studio nabízí. Většina prodejců spolupracuje pouze s jedním výrobcem nábytku i spotřebičů, a tak pokud máte v tomto směru konkrétní představu, máte výběr značně ulehčen. U některých výrobců to ovšem znamená, že budete za svou vysněnou kuchyní cestovat třeba do Prahy nebo do Brna. Pokud jste si vybrali kuchyni výrobce, který dodává své výrobky například šedesáti prodejcům po celé republice, nemusíte cestovat příliš daleko, ale rozhodně si porovnejte ceny jednotlivých prodejců. Mohou se značně lišit.

Dalším důležitým kritériem je cena kuchyňského nábytku a spotřebičů. Každý výrobce nabízí několik výrobkových řad v různých cenových hladinách dle použitého materiálu, povrchové úpravy, vnitřního vybavení apod. Je tak z čeho vybírat. Dávejte si také pozor na cenovou kalkulaci. Každý prodejce totiž tvoří výslednou cenu jinak. Jedna firma nabízí „dopravu a montáž kuchyně zdarma“, náklady na dopravu a montáž si ovšem započítá paušálně do ceny nábytku, jiná firma nabízí nižší ceny nábytku, ale zvlášť vám naúčtuje dopravu dle počtu ujetých kilometrů, montáž a třeba ještě vynesení kuchyně do 4.patra. Rozdíl v cenách může způsobit také daň z přidané hodnoty. „Kuchyňáři“ mají možnost účtovat ceny nábytku i spotřebičů se sníženou sazbou DPH, protože kompletní kuchyni vždy také montují.

Při první návštěvě kuchyňského studia, při které se již bude vytvářet grafický návrh, se připravte na platbu tohoto návrhu. Ta se pohybuje od 500 do 2 000 korun. Profesionálové tak zareagovali na častou situaci, kdy si zákazník nechal vypracovat zdarma kompletní a podrobný návrh na PC, se kterým se pak vypravil ke známému truhláři.

Výběr konkrétního studia není u konce ani pokud máte jasno ve výrobci i cenách. Pokud nemáte známé, kteří by vám na základě vlastní zkušenosti poradili, nezbývá, než se vypravit do vybraného kuchyňského studia naslepo. Pokud vám cokoliv nebude vyhovovat, jděte raději ke konkurenci. Prodejce vám nemusí sedět, může vás tlačit do varianty, kterou nechcete, nebo může používat argumenty, které vám přijdou vysloveně nelogické. Nenechejte se nikdy odbýt a natlačit do kuchyně, kterou nechcete, jen proto, že na druhé straně stolu sedí „odborník“.

S čím jít do kuchyňského studia:

♣ s určitou představou o kuchyni o financích,

♣ s plánkem kuchyně, na kterém jsou zakresleny její rozměry, přívody vody, odpady, případně umístění oken, dveří, tloušťka parapetu, apod.

♣ s ochotou být sdílní – jedině tak vám může odborník navrhnout kuchyň šitou na míru – nebojte se říct prodejci, jak často vaříte, jaké jsou vaše zvyklosti, představy o vnitřním uspořádání skříněk, o funkcích spotřebičů, o velikosti ledničky.

Foto: archiv firmy EWE