Podle posledních průzkumů je se svou myčkou spokojeno 82% majitelů. Ovšem i přes toto vysoké číslo spokojenosti prý jich ještě stále polovina myje sklenice na víno v ruce! Že by přece jen těmto přístrojům nedůvěřovali, nebo alespoň ne natolik, že by jim svěřili tak křehké předměty jsou sklenice? Anebo je problém v něčem úplně jiném? Například v kvalitě mytí? Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké bychom měli do myček nádobí používat mycí prostředky, jaké zvolit programy a také teploty pro čištění, abychom s výsledkem byli spokojeni.
Kvalitu mytí můžeme sami ovlivnit
Dobrá zpráva je, že správnou péčí o myčku můžeme výrazně ovlivnit kvalitu mytí nádobí. Nesmíme se nechat mýlit tím, že myčka myje zcela sama. Ovlivnit kvalitu mytí může i náš výběr myčky. Pokud jsme zvolili myčku s dostatečným počtem filtrů, nemusíme se obávat špatně umytého nádobí. Navíc myčky, které mají integrovány alespoň tříúrovňové filtry, jsou mnohem šetrnější k mytému nádobí. Podíváme-li se na další vybavení myčky, je dobré využít i třetí odkládací posuvné prostory myčky. Ty jsou umístěny na vrchu horního koše anebo jsou vsazeny přímo do horní části myčky. Plní funkci třetího koše. Díky tomuto prostoru můžeme špinavé nádobí v myčce dobře rozmístit.
Jaké programy k mytí využívat
Ideální je spolehnout se na automatické programy. Ty si totiž samy dokážou upravit optimální nastavení, použijí vhodné množství vody a také energie. Používáním moderních přípravků k mytí v myčce můžeme v kombinaci s automatickými programy docílit požadovaných výsledků mytí nádobí již při teplotě 50 – 55°C. Intenzivnější mytí nám zajistí programy s cyklem předmytí. V závislosti na tom, který program zvolíte, nastaví se podle něj i teplota vody. Hlavní mycí cyklus ohřívá vodu na teplotu mezi 35 – 75°C a jeho délka je 15 – 90 minut. Vždy končí odčerpáním vody.
Co do myčky nepatří
Pamatujte, že ne vše lze mýt v myčce. Do myčky nepatří ani zašpiněné nářadí domácích kutilů, ani filtry od vysavačů nebo z klimatizací, ovšem do myčky nevkládejte ani věci, které utrpěly zásah voskem. Dbejte také na to, abyste při práci s myčkou postupovali podle výrobcem doporučených instrukcí k užívání. Návody tedy rozhodně nepodceňujte. Vždy používejte optimální množství čisticích a mycích prostředků.
Jaké čisticí a mycí prostředky využívat na mytí myčky
Někdy, i když je myčka v pořádku, máme pocit, že poněkud zapáchá. Nejčastější příčinou bývají drobné věci, které se do myčky dostanou s nádobím. Mohou to být například pecky z citronu anebo kousky kostí z masa. V tom případě je namístě použít doplněk péče o myčku, a to jsou deo přípravky. Například Somat zneutralizuje nepříjemné pachy, nebo přípravek PowerPro osvěží myčku příjemnou citrusovou vůní a navíc ji také zbaví vodního kamene. K účinným čističům myčky patří i produkt Denkmit nebo Finish. Rozhodně má smysl využívat i tablety Jar, které zabrání usazování tuku v myčce.
Očistný program pro každou myčku
Tvrdá voda, která má v sobě velké množství minerálů a solí může v myčce způsobit usazování vodního kamene. Z nádobí se zase v myčce usazuje mastnota. Specializované prostředky, které se dají pořídit v běžné prodejní síti, si dovedou s těmito problémy obvykle velmi dobře poradit. Ovšem i tak je dobré 1 x ročně provést očistný program myčky. Tehdy spustíme myčku na prázdno a vložíme do ní jen speciální čistič na odstranění mastnoty. Čistič odstraní také zbytky jídel, které se mohly někde v myčce usadit a způsobit tak její zapáchání.
Rada na závěr
Abyste byli spokojeni s čištěním výše zmiňovaných sklenic na víno, doporučujeme pořídit si do myčky držák skla na víno. Možná to bude přesně to, co potřebujete, abyste se zbavili svých obav o oblíbenou sadu sklenic na víno, a konečně jste tak začali svého pomocníka na mytí nádobí využívat na plno.
Autor: Zuzana Bohdalová