Sklokeramika
Desky jsou tvořeny sklokeramickou deskou a sálavým topným tělesem. Některé mají ještě rám, jiné ne. Deska se vyrábí ze skleněné taveniny obohacené o látky, které podporují krystalizaci. Pod ní je ukryto topné těleso ve tvaru spirály, která může být buď z tenkého drátku, nebo z tenkého pásku, se kterým je sice deska o něco dražší, avšak zase se rychleji zahřívá. Tradiční výrobce Mora nabízí například desku MECT 610, která je vybavena funkcí Boost, jež zrychluje vaření až o padesát procent. Ocení jí tedy především ti, kteří nemají na vaření tolik času. Disponuje také varnou zónou hi-light, dětskou pojistkou, minutkou, abyste už nikdy nic nepřipálili i automatickým bezpečnostním samovypnutím desky. Pořídíte jí za cenu kolem 6000,- Kč.
Úsporná indukce
Samostatnou kapitolou jsou indukční desky, které pod sklokeramikou skrývají cívku z měděného vodiče, jež je napájena vysokofrekvenčním střídavým proudem. Indukční desky mají vyšší pořizovací cenu, musíte na ně také používat speciální nádobí z magneticky vodivého materiálu, ale zase docela jistě oceníte rychlost a především úspornost vaření. Navíc se při přípravě pokrmu ohřívá pouze dno nádoby a místo dotyku, celé okolí zůstává chladné a i deska po vypnutí ihned chladne. Díky tomu je vaření na indukčních deskách bezpečné i tam, kde se pohybují malé děti.
Samostatné indukční desky seženete zhruba od 10000,- Kč. Ovšem za indukční desku renomovaných značek zaplatíte i jednou tolik a více. Tyto desky mají navíc varné zóny s rozpoznáním hrnce, 17 výkonových stupňů, časovač pro každou varnou plochu samostatně i možnost blokace ovládacího panelu při čištění během vaření či ukazatel zbytkového tepla. Firma Siemens u svých varných desek nabízí funkci powerManagement, která vám umožňuje nastavit si maximální příkon desky.
Pokud se vám zdají příliš drahé, pak můžete zvolit některou z kombinovaných desek, kde v zadu jsou umístěné sporáky s běžným topným tělesem a vpředu pak indukční. Výhodou je nejen cenová dostupnost, ale také to, že nemusíte vyhazovat všechno staré nádobí a pořizovat si kvůli indukci nové. Takovou desku nabízí třeba firmy Bosh nebo Fagor. Kombinují indukční a elektrické varné zóny. Samozřejmostí jsou všechny moderní funkce v podobě powerBoost, bezpečnostního vypínání, dětské pojistky, funkce rozpoznání velikosti hrnce i možnost rozšíření varných zón separátním senzorovým tlačítkem. Pořídíte je zhruba od 10000,-Kč. Kombinaci indukce s plynem nabízí firma Whirlpool za příjemných 9000,- Kč.
Ovládání a údržba
Ovládání sklokeramických desek může být mechanické, ale častěji se setkáte s dotykovým, které mívá také kontrolu zbytkového tepla, jež vám hlásí, že plotýnka má teplotu nad padesát stupňů a tím chrání před popálením. Oceníte také funkci pro udržování teploty. Udržíte tak jídlo teplé po dobu, než se všichni strávníci sejdou u stolu a nemusíte se bát, že by se vám připálilo nebo rozvařilo. Moderní desky jsou vybaveny bezpečnostním mechanismem, který odpojí desku ve chvíli, kdy na ní dopadne nějaká tekutina nebo předmět, který vyhodnotí jako nežádoucí. K vypnutí dojde i, pokud není delší čas zaznamenán žádný pohyb. Samozřejmostí je vypnutí po skončení nastaveného času vaření. Máte-li malé děti, oceníte i desky, které jsou ve tvaru ledviny - plotýnky jsou bezpečněji a lépe uspořádány. Stejnou službu vám poskytnou i plotýnky seřazené v řadě. Navíc se snadno dostanete do všech hrnců.
Čištění a údržba sklokeramických desek je snadná díky hladkému a rovnému povrchu. Většina výrobců dodává s výrobkem i speciální škrabky určené k odstraňování zbytků jídel a také přesné instrukce, jak a čím desku čistit. Nevhodné jsou jakékoliv přípravky s agresivními přísadami nebo drobnými částečkami. Nesprávným čištěním se mohou na desce objevit skvrny s kovovým leskem.
Tradiční plynové desky
Nemusíte je hned šmahem zamítat, i ty jsou dnes velmi využívané a díky designu podle posledních trendů i pěkné a snadno udržovatelné. Navíc docela jistě uvítáte jejich levný provoz i samotné pořízení. Oblíbené jsou i kvůli rychlému ohřevu a možnosti regulace rychlosti ohřevu a velikosti plamene. U moderních desek budete moci zapomenout na věčné hledání zápalek nebo zapalovače. Jsou totiž vybaveny elektrickým nebo automatickým zapalováním a také pojistkou proti zhasnutí plamene. Ovšem počítejte tedy s tím, že bude muset být deska připojena jak k plynu, tak i k elektrickému proudu. Vybírat byste měli i podle provedení mřížek. Nádobí by na nich mělo být co nejstabilnější a výhodou jsou samozřejmě ty, které umožňují pohodlně vařit i v malých hrncích a nádobách, aniž byste byli nuceni přikupovat a používat přídavné mřížky. Na trhu jsou k dostání i mřížky, které jsou uzpůsobeny k ochraně dětí a nejen jich před plamenem.
Vyzkoušejte třeba plynovou desku, kterou nabízí firma Mora - VD 4244 se čtyřmi hořáky a jedním trojitým navíc. U všech pěti hořáků je funkce Stop gas, zapalování je integrované v knoflících a deska je samozřejmě vybavena dětskou pojistkou. Pořídíte jí v ceně asi 5600,-Kč. Jen o 1500,- Kč více vás vyjde Mora VD 4233, která má povrch z tvrzeného skla v kombinaci s matným nerezem. Sklokeramický povrch plynových desek je oproti těm s nerezovým povrchem mnohem snadněji údržovatelný. Zajímavým a netradičním prvkem v kuchyni může být třeba kulatá deska od firmy Baumatic se třemi hořáky a samostatnými litinovými mřížkami. Pořídíte jí od 11000,-Kč.
Autor: Petra Martišková
Foto: archiv firem AEG, Electrolux