Nestárnoucí klasika
Tou jsou bezesporu kachlová kamna. Romantika, která nám evokuje staré dobré časy, se vrací nejen do chalup a selských stavení, ale také do moderních domů. A není se čemu divit, vždyť s nimi můžete kromě vaření a pečení i vytápět. Dříve byla kachlová kamna umístěna v centru světnice. Kolem nich se otáčela hospodyně, za komínem se vyhřívaly děti a poslouchaly vyprávění stařešiny. Součástí kamen byla pec, ve které se pekly buchty, chleba nebo sváteční pečeně. Pokud si chcete tyto časy připomenout, můžete. Na trhu jsou k dostání různé typy kamen. Pořídit si je můžete s pecí nebo bez, s lavicí nebo ležením, nebo jen docela malé s plotnou a troubou. Vybírat můžete z různých druhů kování a pořídit se dají i kamna s úložným prostorem pro dřevo. V nabídce jsou také kachláky, v nichž si můžete upéct pizzu nebo ohřát vodu.
Většina firem, které se výrobou kachlových kamen zabývají vám po prohlídce místa, kam hodláte kamna umístit, udělá 3D návrh a vypracuje vám cenovou nabídku. Na vás a vašem vkusu záleží, jaké kachle si vyberete, zda jednobarevné, kterých je více jak třicet různých druhů, nebo se vzorem a glazurou. A i když počáteční investice se může pohybovat i vysoko nad třiceti tisíci, rozhodně neprohloupíte. Kachlová kamna totiž neslouží jen k vaření, ale také mají výbornou výhřevnost. Odborníci udávají, že jde o nejefektivnější vytápění vůbec. Jejich účinnost se udává až v pětaosmdesáti procentech. A i když trochu déle trvá, než se rozehřejí, docela jistě vám to bohatě vynahradí dlouhou výhřevností bez nutnosti přikládání.
Přenosné vařiče
Jako krátkodobé řešení nebo spíše krizové řešení v případě nenadálé situace mohou posloužit přenosné vařiče, které si jistě mnozí z vás pamatují ještě z dob dospívání, z dob vandrů a toulek přírodou se spaním v lepším případě pod stanem, častěji však pod širákem. Patří sem bezesporu vařič na tuhý líh, který vám v případě nutnosti jistě dobře poslouží, ale k delšímu používání rozhodně není ani on, ani jeho sourozenec, vařič na tekutý líh. I ten vám v případě nouze pomůže ohřát cokoliv, ovšem z hlediska dlouhodobého užívání je velmi malý, pomalý a hlavně má opravdu nákladný provoz. Podstatně vhodnější je vařič na propan butan se dvěma plotýnkami. S tím si vystačíte docela pohodlně, ale musíte počítat s častější výměnou náplně. Ideálnější ale je se porozhlédnout po stolním vařiči, který je napojen na desetikilovou plynovou láhev. Vaření na něm je velmi pohodlné. Na láhev s větším obsahem můžete pohodlně napojit i klasická plynová kamna, která máte doma. K dostání jsou i vařiče benzínové nebo petrolejové, ale ty patří také spíše do kategorie nouzového řešení nenadálých situací.
Vaření budoucnosti?
S rostoucím zájmem o využití nových tepelných zdrojů přibývá i spousta nových a zajímavých nápadů, které někomu mohou připadat jako z dílny filmových tvůrců. Věřte nebo ne, na světě je už vařič, který funguje na solární energii. Jeho výhodou je dozajista ekologický a levný provoz. Vařič pracuje na principu lupy a jeho součástí je parabola, která musí být přímo namířena na slunce, díky němuž se zahřeje, na místo pro to určené se poté položí hrnec nebo pekáč a můžete se pustit do vaření či pečení. Podle informací dodavatelů uvaříte na solárním vařiči za stejnou dobu jako na vařiči elektrickém a to i za proměnlivého počasí. Tento donedávna jen prototyp je dnes k dostání v například internetovém obchodě patro za zhruba 6500 korun. Jeho nevýhodou je dozajista nutnost vaření venku a potřeba neustálého přetáčení paraboly za sluncem. Ale podle jeho příznivců vás takový způsob vaření bude dozajista bavit.
Autor: Petra Martišková
Foto: archiv firem MK Profi kachlová kamna, Campingaz