Přátelská nálada v kuchyni aneb Vařte s láskou

Stará moudrost praví, že nemoc vstupuje do těla ústy. Proč tomu nezabránit tím nejjednodušším způsobem – připravovat stravu podle zásad feng-šuej - když nás obohatí a ozdraví.

Několik vět o tom, jak má být kuchyň zařízena určitě neuškodí. V první řadě se v ní máme cítit dobře a co je důležité, mít vše potřebné na dosah. Podle zásad feng-šuej pro kuchyň vyhradíme přiměřeně prostornou, dobře větranou místnost, s podlahou z tmavého dřeva, dostatečně osvětlenou přirozeným světlem

Pro malbu stěn vybírejte teplé, světlé barvy, nejlépe bílou či žlutou. Chladné odstíny se pro kuchyň nehodí a rovněž zářivé ostré barvy rovněž ne. Pro oživení může být pracovní deska například hráškově zelená, neboť zvláště v zimě zelená dodává svěžest a dobrou náladu. Zelená barva, mimojiné, symbolizuje jeden ze živlů feng-šuej – dřevo, a dokáže zmírňovat napětí.

Přípravou pokrmů se zabývejte jen, máte-li dobrou náladu. Jídlo uvařené „z donucení“ je nabito negativní energií, kterou předkládáte strávníkům., což kladnému účinku feng-šuej zásadně odporuje.

Stolujte ve vzdušném, čistém a upraveném prostředí

Při zařizování jídelního koutu a kuchyně a posléze i při podávání pokrmů je z hlediska feng-šuej důležité respektovat, že nábytek z přírodního dřeva, nebo přijatelné imitace (například rotangu či mořské trávy), má mít zaoblené hrany, neboť ostré vyzařují negativní energii. Jídelní obdélníkový stůl je vhodný jen pro formální či oficiální příležitosti, pro rodinná setkání a stolování se doporučuje oválný tvar stolu. K pohodě stolování patří i kvalitní textil umírněné barevnosti a střídmých vzorů.

Světležlutá stimuluje uvolněnost, zelená vitalitu, bílá povzbuzuje, červená je romantická a šedá dodává stolování nádech formálnosti, zatímco modrá podněcuje komunikaci, žlutá vřelost a tmavě červená vášeň.

Zasedací pořádek feng-šuej má rovněž svá pravidla podle střídání pohlaví, což umožňuje dodržovat rovnováhu v rozhovoru i při konzumaci jídla. U stolu má být vždy sudý počet židlí, které symbolizují štěstí. Host nikdy nesmí sedět v rohu, u okraje stolu, obličejem proti dveřím nebo přímo pod stropním trámem, což vše působí negativně jak na jeho metabolismus, tak i na trávení a celkovou pohodu vůbec.

Vše negativní patří pryč!

Do kuchyně a tím méně v jídelně se nesmí hromadit jakýkoli odpad, který nese negativní energii, která se projeví nouzí a nedostatkem. To se vztahuje na popraskané a otlučené nádobí, jídelní servis, ale i na nefunkční elektrospotřebiče. Všeobecně se vystříhejte přeplnění místností nábytkem, těžkým závěsům a záclonám a rostlinám se špičatými listy

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Alax, ForLiving