I správná volba, na první pohled tak detailního doplňku v kuchyni, jako je dřezová baterie, vám totiž do budoucna může ušetřit nemalé peníze.

Rozdíly

Podobně jako u většiny bytových doplňků se i hodnota dřezových baterií liší a to především v závislosti na jejich originálním provedení a kvalitě použitého materiálu. Cena se od několika stovek korun může vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun.

Pokud se nesnažíte vytvořit ze svého bytu umělecké dílo a jde vám více, než o osobitý design, o funkčnost a pohodlnou manipulaci, pak zřejmě vaše volba zamíří většinovým směrem.

V současné době jsou na našem trhu nejprodávanější mixážní termostatické pákové baterie. A není divu. Snadno s nimi nastavíte teplotu a průtok vody. Obecně se uvádí, že čím má páka větší úhel otáčení, tím je nastavení již zmíněné teploty a síly proudu vody snazší.

Velmi oblíbené se staly rovněž teleskopické vysuvné baterie, které jsou užitečné nejen při čištění zeleniny, ale i při mytí nádobí větších rozměrů. Sprcha by měla jít snadno vytáhnout až na půl metru od dřezu.

Kromě již zmíněných pákových baterií dnes najdete na trhu na také klasické růžicové (retro kohoutky) a bezdotykové baterie. Ty fungují buď na principu fotobuňky, nebo pomocí dálkového ovládání a jsou vhodné spíše do koupelen. Dále se baterie dělí podle svého umístění na nástěnné a stojánkové.

Design

Mezi nejčastější materiály používané k povrchové úpravě baterií patří nerez. Podle vlastních finančních možností si ale můžete vybrat také baterie například z pochromované mosazi, matného a broušeného niklu, mědí a titanu. V lesklém nebo matném provedení (satinu) bývají rovněž baterie z chromu. U dražších typů baterií můžete narazit kombinace s prvky z barevného plastu, skla, umělé hmoty či dřeva.

Vnitřek zpravidla bývá z ušlechtilé nerezové oceli, nebo mosazi. Oba materiály jsou typické vysokou odolností vůči vodě a tedy i dlouhou životností. Tu jim ovšem může zkrátit časté používání agresivních desinfekčních čistících prostředků. Výrobci sanitární keramiky proto své zákazníky varují před televizní reklamou mnohdy zbytečně strašící spotřebitele vodním kamenem. Některé čistící roztoky totiž obsahují fosfor, který pak dokáže zničit drahou baterii z kvalitního materiálu stejně snadno jako levnou.

Zvýšenou pozornost byste rovněž měli věnovat i samotnému jádru baterie. To bývá tvořeno převážně keramickou kartuší. Z keramiky, nebo z gumy, může být i těsnění. Obě části lze v případě poškození vyměnit.

Závěrem, v souvislosti s kartušemi, je nutno zmínit ještě jednu velmi praktickou vlastnost moderních typů baterií, a to tzv. funkci „aqua stop“ (například výrobce Fjore ji označuje jako eco stop). Jde o to, že páka při prvním pohybu vám automaticky sama nabídne polohu, v níž baterie propustí jen určitý proud vody. Je to podobné jako v případě termostatu, neboli dlouhodobého přednastavení konkrétní teploty vody.

Autor: Blanka Rudínská

Foto: archiv firem