Kuchyně je královstvím každé správné hospodyňky. Ta se v ní ale bude umět pěkně „otáčet“, jen v případě, že bude mít kuchyňská linka správné ergonomické uspořádání. Vše musí být při ruce, aby uživatel kuchyně měl při práci dokonalý komfort. Není nic horšího, když na plotně připravujete jídlo a nevíte kam sáhnout pro kořenky nebo ve kterém šuplíku najdete vařečky. Abyste se ve vlastní kuchyni necítili ztraceně, stačí se řídit několika snadnými pravidly.
Kuchyni plánujte dopředu
Uspořádání kuchyně je dobré si promyslet ještě před její samotnou koupí. Je dobré vědět, co od ní očekáváte, jaký systém práce preferujete a pro kolik osob nejčastěji jídlo připravujete. U kuchyňské linky je třeba myslet na to, že vám bude sloužit po mnoho let. Průměrná životnost kuchyně je asi 20 let, proto je třeba velmi dobře zvážit její celkový koncept. Jen díky tomu si zajistíte racionální provoz v kuchyni a budete si moci vychutnávat radost a prožitek z každodenního vaření.
Až budete zvažovat dispozice kuchyňské linky, myslete na to, že kuchyň není jen místností, kde se vaří, ale také stoluje, myje nádobí a uskladňují potraviny. Základem úspěchu je sice správné umístění sporáku či varné desky, pracovní plochy a mycího centra (kuchyňský dřez s odkapávací plochou, popřípadě myčka nádobí), ale také rozmístění jednotlivých skladovacích prostor. U těch mluvíme nejen o skladování potravin, k čemuž slouží lednička s mrazákem či špajz, ale také skříňky pro uložení nejrůznějšího nádobí.
Kuchyně a její zóny
Kuchyň je možné rozdělit do pěti základních zón tak, aby maximálně sloužila svým majitelům.
1. potravinová zóna – nejčastěji se umisťuje na levý okraj kuchyňské linky. Je to oblast, v níž se nachází zásoby jídla, které se nejčastěji dávají do výsuvných skříněk. Skříňky ještě mnohde nahrazuje spíž. V moderních kuchyních jsou k vidění potravinové skříně či dělící systémy, které skvěle zpřehledňují uskladněné potraviny. Do této zóny spadá také lednice.
2. úložná zóna – oblast sloužící pro umístění nádobí, jako jsou talíře, hrnky, skleničky a příbory. Takové nádobí, jako jsou hrnce, pokličky a pánve, je však dobré mít uložené co nejblíže u sporáku – tedy ve vařící zóně. Oproti tomu talíře, skleničky a příbory je dobré skladovat v blízkosti jídelního stolu. Horní skříňky úložné zóny by měly být umístěny do takové výšky, aby do nich pohodlně dosáhla většina členů domácnosti.
3. pracovní zóna – tato zóna by se měla vyskytovat mezi dřezem a varnou deskou. Je místem pro přípravu potravin a odkládání kuchyňských pomůcek, proto by měla být nejen dostatečně velká, ale i přiměřeně vysoká. Délka pracovní plochy by měla být alespoň 90 cm, šířka 60 cm a výška by měla být přizpůsobena výšce osoby, která v kuchyni nejčastěji vaří. Správnou výšku je možné určit pokrčením paže - pracovní plocha by měla začínat v úrovni 10 centimetrů od loktu. Pod pracovní zónou, ale také v jejím okolí by se měl nacházet dostatek vestavěných či výsuvných úložných prostor. Praktické zásuvky na ukládání příborů, vařeček a dalších potřeb by měly být mělké, abychom každou vařečku nemuseli dlouho hledat.
Do úložných prostor v blízkosti pracovní plochy je také dobré umístit nebo rovnou zabudovat nejrůznější kuchyňské roboty, ruční mixéry, šlehače, váhy, ale také náčiní, jako jsou nože nebo prkénka. Kdo dává přednost závěsným systémům na vařečky, naběračky, paličky na maso a podobně, měl by si je umístit do takové výšky, aby na ně vždy bez problémů dosáhnul.
4. mycí zóna – do této zóny patří samozřejmě dřez a myčka. Oblast se dřezem by měla být dostatečně vysoká, abychom se nemuseli při mytí nádobí příliš hrbit. V blízkosti dřezu by pochopitelně neměla chybět skříňka pro uložení mycích prostředků, saponátů a utěrek. Dřezové skříňky jsou však také vhodné pro ukrytí odpadkového koše, tablet do myčky, houbiček na nádobí nebo nákupních tašek.
5. zóna vaření a pečení – tato zóna může být včleněna do prostor kuchyňského ostrůvku. Její součástí je samozřejmě sporák, trouba, popřípadě i mikrovlnka. Rozmístění kuchyňské linky je ideální v případě, kdy sporák, lednice a dřez mezi sebou tvoří rovnoramenný trojúhelník.
Plynový sporák z bezpečnostních důvodů neumisťujte pod okno. Troubu je zase dobré umístit do úrovně očí, abyste šetřili svá záda. V této zóně je potřeba mít nejvíce po ruce hrnce a pánve, proto nezapomeňte na vhodné skříňky.
Při plánování vaší kuchyně se však nemusíte nutně držet těchto zásad. Sami si rozmyslete, jaké kuchyňské náčiní si schováte do šuplíků a přihrádek a jaké si chcete nechat venku vystavené. Jen vy sami víte, co nejvíce využíváte a potřebujete mít stále po ruce. Jedině tak bude chod vaší kuchyně co nejplynulejší.
- jap -
Foto: Kuchyně Schüller