Modulární kuchyně je vlastně kuchyně postavená z kousků. Nemusíte tak kupovat klasickou kuchyňskou linku s vestavěnými skříňkami nahoře i dole, která vám neumožňuje příliš dalšího tvůrčího rozvoje. Zejména pokud žijete v podnájmu a víte, že takové bydlení pro vás není na dlouho, je modulární kuchyně dobrou volbou. Přestože se neplánujete v takovém bytě usadit, potřebujete si občas něco uvařit a z toho důvodu je tím nejracionálnějším východiskem právě pořízení základních prvků čili modulů. Díky nim budete moci v kuchyni normálně fungovat a až se rozhodnete přestěhovat, vezmete si všechny věci jednoduše s sebou.
Modulární kuchyně IKEA
V modulární kuchyni máte možnost sestavit si vše, co potřebujete postupně, podle toho, jak vám budou vycházet finance. Nejdříve si tak můžete koupit sporák, potom dřez, stůl a nakonec všechno ostatní. Modulární kuchyně je velmi flexibilní, otevřená, různorodá a rozhodně se tak nehodí pro puntičkáře, kteří potřebují mít vše dopředu naplánované. Je určena spíše pro svobodomyslné povahy a bohémy.
Kde většinou myslí na všechno, je IKEA - jednoduše si tam můžete vybrat tu část kuchyně, kterou potřebujete
Čím začít?
Tím prvním, co je třeba do modulární kuchyně pořídit, je varné centrum – bez toho se v kuchyni zkrátka neobejdeme, stejně tak jako bez mycího centra a pracovní plochy, které by proto měly následovat. Jednotlivé prvky, které do modulární kuchyně pořizujeme, by měly vynikat otevřeností a jakousi odlehčeností. Například pracovní ostrůvek nevypadá jako masivní blok, s nímž je problém pohnout, ale spíše jej tvoří jídelní či pracovní stůl na nožkách. Co se týče úložných prostor, je v tomto kuchyňském konceptu počítáno s otevřenými policemi, do nichž se ukládá nádobí, nejrůznější kuchyňské pomůcky i všechny potřebné zásoby. Věci jsou tak hezky po ruce a máte v nich přehled. Takové řešení je sice náročnější na udržování pořádku, ale za předpokladu, že v policích budou opravdu jen věci, které používáte pravidelně, nehrozí, že by docházelo k nepřehlednosti a vzniku chaosu. Naopak mít na očích věci denní potřeby je v kuchyni více než žádoucí. Dáváte tak vzniknout tvůrčí atmosféře.
Jak kuchyň uspořádat?
To, jak jsme v kuchyni výkonní a jak se nám v ní pracuje, výrazně ovlivňuje uspořádání pracovní plochy, spotřebičů a jednotlivých nástrojů. V modulární kuchyni by mělo být uspořádání efektivní a jednotlivé moduly by na sebe měly vzájemně navazovat. Při zařizování modulární kuchyně máte ponechanou volnou ruku, což byste měli využít ve svůj prospěch. Kuchyňské spotřebiče a nástroje vybírejte pečlivě a řiďte se zásadou, že lepší je pořídit si méně, zato kvalitnějších kusů. K základním vlastnostem modulárních spotřebičů patří jejich kompaktnost a to, že v sobě většinou zahrnují více funkcí. Setkáte se s nimi i v profesionálních kuchyních, jsou tak velmi odolné vůči opotřebení a zvládají náročný provoz i bez velkých nároků na údržbu.
Velmi oblíbeným spotřebičem do modulární kuchyně je Candy Trio 9503 X, kombinace varné desky, trouby a myčky nádobí na 6 souprav
Kuchyň ryze modulární
Poslední dobou se na trhu objevují kuchyňské řady, které jsou designéry již od prvopočátku koncipovány jako modulární. Dříve kuchyně připomínaly technicky dokonalé, hygienicky čisté a přitom chladné laboratoře, dnes se však mění v jakousi neformální řemeslnou dílnu, kde je příprava jídla brána jako příjemná společenská záležitost. V modulárních kuchyních se často prolínají nejrůznější styly, oblíbený je například vintage či retro styl kombinovaný se stylem industriálním. Právě v dřívějších dobách, zejména v 50. letech minulého století bylo zvykem zařizovat kuchyně solitérními kusy. Také materiály, které se pro modulární kuchyně používají, dodávají zařízení jistou patinu a tak navozují hřejivý pocit domova. Jsou tak jasným protikladem minimalistickým a často také přetechnizovaným kuchyňským linkám. Základem do modulární kuchyně mohou být velké retro sporáky, které vyrábí hned několik značek – Smeg, Aga, Onofri, Wolf nebo Fratelli.
Ostrůvek Elmar Work připomíná vybavením i cenou spíše zařízení poloprofesionální kuchyně. Nerezový ostrůvek s dvojdřezem, varnou deskou a policemi pořídíte za 309 000 Kč.
Nezávislá kuchyně
Modulární kuchyně by měla být především samostatná a nezávislá a tak je ideální, když může být sestavena z jednotlivých funkčních bloků, kdy jeden slouží k vaření, druhý k mytí nádobí a třetí k přípravě jídel. Každý tento blok je na tom druhém naprosto nezávislý, může fungovat samostatně a tak je možné jej přičlenit k již hotové kuchyni, či lze kombinovat s jinými nábytkovými řadami. Dnes jsou k sehnání také takové moduly, které je možné umístit jak do malých městských bytů, tak i standardních prostor. Nábytek je totiž k dostání v různých velikostech a je tak značně variabilní. Můžete s ním vytvářet zajímavá architektonická uspořádání.
Kuchyňský blok "Start Up Rio", KIKA
Kuchyňský blok "Chalet", KIKA
- jpa -