Pravděpodobně ano. Většina výrobců kuchyní i odborníků na ergonomii dává jednoznačně přednost oddělenému umístění trouby a varné desky. Trouby se v novodobých kuchyních umísťují do úrovně očí, varné desky jsou naopak mnohdy umístěny pod úrovní pracovní desky se spoustou místa kolem. Na důvody oddělení trouby a varné desky jistě přijde každá hospodyňka sama – do trouby umístěné vedle pracovní desky v úrovni očí se nemusíme ohýbat, pekáč s krocanem nemusíme s námahou zvedat na stůl, ale můžeme si jej pohodlně položit na pracovní desku hned vedle trouby, pokrmy v troubě máme neustále na očích bez potřeby otevírat ji. Samostatná varná deska nám potom skýtá mnoho místa na přípravu kolem, nemusíme se obávat, že nám neposlušný kousek zeleniny spadne za sporák nebo na jiné místo, odkud jej velmi těžko lovíme…a jistě bychom našli mnoho dalších výhod.
Při pořizování varné desky stojíme před zásadním rozhodnutím – pořídit si plynovou nebo sklokeramickou? Mezi kladné body hovořící pro plynovou desku jistě patří rychlá regulace intenzity hořáku (a tudíž i teploty), možnost speciálního hořáku pro pánev Wok a vzhled, pokud jsme ovšem fandové hotelových kuchyní. Sklokeramické desky se velmi snadno čistí, mají většinou dotykové ovládání, inteligentní regulaci teploty, indikaci zbytkového tepla a možnost nastavení velikosti plotýnky podle hrnce. Jejich design působí moderně a efektně, ale někdy až příliš chladně a technicistně. U plynových desek je příležitost více se vyřádit a vybrat z široké škály zajímavých hořáků, od jednoduchých smaltovaných až po litinová téměř umělecká díla. To, které výhody nakonec převáží, je na individuálním postoji kupujícího.
Tvar a velikost varné desky si může každý vybrat podle svého gusta bez nutnosti omezení jakýmkoliv standardem. Na trhu nalezneme plynové varné desky se dvěma, čtyřmi, pěti i šesti hořáky, šířkou až 90 cm, litinovým grilem, speciálním hořákem Wok, a tvarem čtvercovým, obdélníkovitým, oválním i ledvinovitým. U sklokeramických desek se výběr omezuje na velikost a počet varných ploch a na styl ovládání. Vzhledem ke stylu kuchyní, do kterých se nejčastěji pořizují, si drží čistou línii bez designérských experimentů. Kombinaci výhod plynové a sklokeramické varné desky nabízí deska s plynovými hořáky na sklokeramice. Po sejmutí mřížek ji můžeme velmi snadno vyčistit přetřením houbičkou.
Samostatnou skupinu mezi varnými deskami tvoří desky INDUKČNÍ – sklokeramická deska obsahuje indukční cívky, které vytvářejí elektromagnetické pole. Používají se na ni hrnce z kovu, které je možno magnetizovat (ocel, smalt, litina) a kterým je předána energie ihned po postavení na varnou plochu. Laicky řečeno – deska začne hřát až ve chvíli, kdy na ni postavíme hrnec. Výhodou je úspora energie a nehrozí nebezpečí popálení zejména u dětí.
Varné desky uspokojí svou cenou všechny příjmové kategorie. Jednoduché plynové desky pořídíme od 2 000 korun, sklokeramické přibližně od 10 000 korun. Protipólem jsou desky od firem jako jsou například Miele, Siemens nebo Bosch, kde není problém vyšplhat se s cenou desky nad 40 000 korun. Na indukční desky je třeba si vyčlenit kolem 30 000 korun.
Foto: archiv firem