Se sklem se v kuchyni už delší dobu setkáváme jako s výplní skříněk, mohou z něj být police, pracovní, stolní či barové desky, desky u dřezu nebo pod plynovými hořáky, ale také stále oblíbenější sklokeramické varné desky a spousta dalšího. Poslední dobou se sklo začalo hojně využívat také k obkladům zdí mezi pracovní deskou a horními skřínkami kuchyňské linky, může však tvořit také celou přední plochu kuchyňských dvířek. V běžných kuchyních je sklo používáno spíše jako výplň a také k odlehčení některých kuchyňských ploch. V případě užití na dvířka bývá vybíráno spíše matné a rozmanitě dekorované sklo, které skryje případný chaos ve skříňkách. Ze skla se však dnes vyrábějí také prkénka a dokonce i dřezy.
Pracovní deska z černého kaleného skla, Foto: Kuchyně Rust
Proč je sklo tolik oblíbené?
Na tuto otázku je jednoduchá odpověď – sklo nejenže dobře vypadá, ale v běžném provozu je také dlouhodobě odolné, hygienické a snadno se udržuje v čistotě. Navíc není okoukané, v současnosti jsou totiž v nabídce skvělé designy, a tak se sklo může stát originálním prvkem každé kuchyně. Sklo se dnes v moderních domácnostech vyskytuje v nejrůznějších barevných variantách a strukturách. Tento materiál má navíc perfektní schopnost provzdušnit interiér.
Bezpečnost na prvním místě
Když se řekne sklo, mnoho z nás si vybaví křehký materiál, který se v případě poškození rozbije na tisíce střepů. Do kuchyně se však používá kalené tvrzené sklo, které splňuje veškeré bezpečnostní požadavky. Při rozbití se rozpadne na miniaturní neostré krychličky, o které se neporaníte. Aby byla zaručena co nejvyšší bezpečnost, je sklo ještě zespoda jištěno silně lepící fólií, která jednotlivé krychličky udrží pohromadě. Kalené sklo se vyznačuje až 5krát větší mechanickou tvrdostí, než sklo nekalené.
Kuchyňská dvířka v provedení lesklého skla. Foto: Kuchyně Scavolini
Procesem kalení se zvyšuje tepelná odolnost skla vůči teplotním rozdílům, jež vznikají během vaření. Aby byla zajištěna dokonalá odolnost skla a zároveň byla manipulace se sklem bezpečná, mělo by mít sílu alespoň 6 mm. Maximální rozměry, s jakými se u skleněných ploch můžete setkat, jsou individuální a vždy záleží na konkrétním výrobci. Například grafoskla firmy J.A.P. se dodávají v maximálních rozměrech 175 x 275 cm, firma Greytech je zase schopna dodat sklo o maximální velikosti 400 x 210 cm.
Pozor na přesné rozměry
Pokud si objednáváte obklady z kaleného skla, musíte dodavateli uvést přesné rozměry. Nejlepší variantou je dodání okótovaného plánku, na němž budou také vyznačeny veškeré otvory pro úchytky, zásuvky a poličky, které bude do skla potřeba vyvrtat nebo vyřezat. Jakmile sklo projde procesem kalení, nejsou již tyto úpravy možné. Při kalení vzniká značné pnutí a hrozí destrukce skla při následném ochlazování.
Plošným typem skla je tzv. tvarované sklo, které je vyřezáváno na CNC strojích. Tato technologie je využívána tam, kde je potřeba vyřezat složitější tvary, například otvory pro zásuvky, závěsný systém nebo odsavač par. Pomocí této technologie je možné vyrobit zářezy s minimálním rádiem 3 mm.
Užití typů skel
Sklo vyrobené za účelem použití na přední plochy kuchyňských dvířek je na trhu většinou k vidění v bílé, šedé a černé barvě. Na výběr bývá jak lesklé, tak i matné provedení. Na pracovní desku se zase používají lesklá lakovaná nebo satinovaná skla. V případě, že má být sklo použito jako obklad na zeď, nabízí se lakovaná a dekorační skla, novinkou je pak grafosklo s vnitřním grafickým motivem.
Lakované sklo
Lakované sklo vzniká přidáním tenké, zcela konstantní vrstvy laku na jednu stranu skla. Tím je zajištěna zvýšená odolnost vůči skvrnám a zanechávání otisků prstů. Lakovaná skla jsou v kuchyních velmi oblíbená a výrobci je dodávají v mnoha rozměrech. Také výběr barev není nijak omezen, v nabídce je celá škála RAL, ale možné je také namíchání barvy podle vzorku, který dodá zákazník. Důležité je, aby bylo sklo nalakováno až po vykalení, jinak by došlo ke změně odstínu.
Dekorační sklo
Sklo je možné dekorovat pískováním, kvalitním digitálním tiskem i nejrůznějšími kreativními technologiemi nanášení barev. Na výběr je pestrá škála nejrůznějších motivů – vybírat můžete z nejrůznějších textur, imitací materiálů, ale není problém sklo odekorovat také vlastním motivem, například fotografií.
Ochranné sklo
Pokud máte zeď za pracovní deskou opatřenu pěkným lícovým zdivem, benátským štukem, nebo jiným dekorativním způsobem a chcete ji ochránit před nečistotami, jako je například prskající olej ze smažení, můžete ji schovat za čiré ochranné sklo. Překrytím získáte bezproblémovou údržbu.
Grafosklo
Grafosklo se v závislosti na svém následném využití v interiéru vyrábí dvěma způsoby – buď s jednou vrstvou skla, nebo využívá sendvičovou stavbu. U obou způsobů je využita bezpečnostní fólie. Nejčastěji jde o celoskleněné prvky se zalaminovaným digitálním tiskem, ale do grafoskla je možné zapékat látky, přírodniny a nejrůznější materiály. Díky speciální vnitřní laminaci máte zaručenu bezproblémovou údržbu jednolité skleněné plochy.
Sklu v kuchyni nejen jako obklad, ale také jako stěna oddělující kuchyň a jídelnu Foto: www.sklo-jap.cz
Výhody skla v kuchyni
Malé shrnutí, proč se sklo drží na předních příčkách v oblíbenosti mezi materiály:
- jednoduchá údržba
- moderní vzhled
- vysoce hygienický materiál splňující nároky na kuchyňské prostředí
- snadná aplikace i odstranění (není nutné při rekonstrukci vybourávat starý obklad, sklo je možné aplikovat na něj)
- bohatý výběr barev a dekorů
- možnost použití vlastních motivů
- jpa -