Pokud mluvíme o novém využití rohu, máme obvykle na mysli umístění dřezu do šikmo položené rohové skřínky. Dříve bylo zpřístupnění rohu řešeno výsuvným dílem nebo karuselem, a tak mycí centrum v šikmém rohu dává kuchyni zcela nový rozměr. Prostor pod dřezem slouží pro umístění armatury, drtiče odpadů a nezbytných čistících prostředků, hadrů, houbiček apod.

Základní pravidla
Trendem v nových kuchyních je několik výškových úrovní – varné centrum bývá položeno oproti pracovní desce níže, abychom nemuseli složitě manipulovat s těžkými hrnci, dřez je naopak umístěn o něco výše, abychom u něj mohli pracovat ve vzpřímené poloze. Samozřejmě záleží na výšce postavy uživatele nebo uživatelů kuchyně. Standardem pro uložení dřezu je skřínka o rozměrech 90*90 centimetrů.

Než se pustíme do budování rohového mycího centra, měli bychom zvážit celkové rozměry kuchyně, naše pracovní návyky a způsob vaření, abychom zbytečně nepodlehli módním trendům a po čase nezjistili, že nám toto umístění vůbec nevyhovuje. Ideální je pokud návrh nové nebo rekonstruované kuchyně s rohovým dřezem již počítá a jsou tomu přizpůsobeny i další prvky.

Rozměry dřezu
Dřez, popřípadě část dvou-dřezu, by měl být natolik velký, abychom v něm mohli umýt i větší kusy nádobí a pečící plechy. Hloubka by tedy měla být alespoň 19 centimetrů. Druhý dřez slouží většinou k oplachování např. ovoce a zeleniny, a tak jeho hloubka postačí okolo 13 centimetrů. Nenechejme se zmást alternativou, kdy druhý dřez je pouze naznačen vlysem, jeho hloubka je pouze 3 centimetry a nemá vlastní odtok. Jakkoliv může takový dřez působit netradičně a zajímavě, není příliš praktický.
Standardní odtok nejen u rohového dřezu je 3,5 palce (přibližně 9 cm) a tomuto rozměru jsou přizpůsobeny i drtiče odpadů. Odtok by měl mít excentrické ovládání výpusti, abychom nemuseli, lidově řečeno, lovit špunt ve vodě. U dřezu bychom rovněž neměli zapomenout na přepad, vyhneme se tak nepříjemnému vytopení kuchyně nebo dokonce sousedů.

Materiál
Netradiční umístění a tvar dřezu přímo vybízí k tomu, abychom celkový dojem ještě podtrhli vhodně zvoleným materiálem. Unikátní tvarová řešení nabízí umělý kámen, který se právě pro tyto dřezy používá nejčastěji. Syntetický kámen je velmi odolný a trvantivý a svou užitnou hodnotou převažuje nerez a přírodní kámen. Tomu odpovídá i cena – dřezy z umělého kamene se pohybují od 15 000 korun nahoru. Kvalitní nerezové dřezy pořídíme přibližně od 4 000 korun. Nižší cena může být bohužel na úkor kvality, tedy tloušťky plechu.

Součástí kvalitních a ne příliš levných dřezů je řada příslušenství – nerezové koše, prkénka na krájení, nejrůznější desky a misky, s jejichž pomocí je příprava jídla opravdovou radostí.

Foto: archiv firem Schock, Franke, Blanco

Články s podobnou tématikou
Malý, ale šikovný
Trendy v kuchyni - varná deska
Odsávání par